אי-פי
רויטרס
ניו יורק טיימס

האפיפיור פרנציסקוס הודיע היום (ראשון) על מינוי 13 קרדינלים חדשים לשורות הכנסייה, בהם גם הארכיבישופ של וושינגטון וילטון גרגורי, שצפוי להפוך לאדם השחור הראשון מארה"ב שיחזיק במשרה. בהודעה שמסר מחלונו לקהל בכיכר פטרוס הקדוש שבוותיקאן, הודיע האפיפיור כי הקרדינלים ימונו לתפקידם החדש בטקס שייערך ב-28 בנובמבר.

בנוסף לארכיבישופ גרגורי, רשימת המינויים החדשים כוללת גם את הכומר רניירו קנטלמסה, נזיר פרנציסקני איטלקי שהיה המטיף האישי של האפיפיור, הארכיבישופ מקיגאלי ברואנדה, אנטואן קמבנדה, הארכיבישופ מקאפיז שבפיליפינים, חוזה פוארטה אדבינקולה והארכיבישופ מסנטיאגו, צ'ילה, סלסטינו אאוס ברקו. הרשימה כוללת גם את מאורו גמבטי, נזיר פרנציסקני אשר עומד בראש המנזר באסיזי. ואנריקו פרוקי, אשר עמד בעבר בראש ארגון הצדקה של הכנסייה.

הארכיבישופ גרגורי בוושינגטון, בשנה שעברהצילום: Andrew Harnik/אי־פי

הארכיבישופ גרגורי, בן 73, נבחר בידי האפיפיור לראש מחוז וושינגטון בשנה שעברה לאחר שנים בהן כיהן במחוז אטלנטה. בעבר עמד גם בראש ארגון הבישופים האמריקאי, ומחזיק בגישה פתוחה ומקבלת, בדומה לגישתו של פרנציסקוס.

הארכיבישופ גרגורי היה גם זה שהוביל את תגובת הכנסייה לעדויות שנחשפו בתחילת שנות ה-2000 על הטרדות מיניות שביצעו כמרים בכירים בארה"ב. הוא מונה למחליפם של שני כמרים שפרשו מהכנסייה בעקבות השערורייה. הכומר תאודור מקאריק הודח בידי האפיפיור והכומר דונלד ווארל פרש מתפקידו לאור האשמות על כך שידע על התקיפות ולא מנע אותן.

גרגורי הפך בחודשים האחרונים לדמות מוכרת בארה"ב כשקרא לקיים דיאלוג כדי לרכך את המתיחות הגזעית בעקבות מותו בחודש מאי של ג'ורג' פלויד במיניאפוליס על ידי שוטר שחור. איש הכנסייה גם התעמת בחודש יוני בצורה עקיפה עם הנשיא דונלד טראמפ כשמתח ביקורת על כנסייה קתולית בוושינגטון שהתיר לנשיא להשתמש במבנה שלה לצורך הזדמנות צילום (פוטו-אופ).

תשעה מהקרדנילים הנבחרים בני פחות משמונים, כולל הארכיבישוף גרגורי – דבר אשר מכשיר אותם לקחת חלק ב"קונקלבה", הליך הבחירה החשאי של האפיפיור הבא. רשימת המינויים החדשה של האפיפיור משקפת את השקפותיו, באופן שמבטיח שיורשו בתפקיד ימשיך את הקו שהנהיג בעצמו. ארבעת הקרדינלים הנוספים שנבחרו וגילם עולה על 80 לא יורשו להשתתף בקונקלבה הבא וזכו למעמד כהוקרה על השירות ארוך השנים שלהם בכנסייה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ