מפגינים בפולין שיבשו את תפילות יום ראשון בכנסיות במחאה על הגבלת ההפלות

כמה מהמפגינים נכנסו לכנסיות, קראו קריאות והניפו שלטים נגד פסיקה לפיה הפסקת הריון במקרה של מומים בעובר אינה חוקתית. בפולין מזהירים מהידרדרות לאלימות בשל המתיחות שמעורר הנושא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים מחוץ לכנסייה בוורשה, היום

מפגינים התאספו היום (ראשון) מחוץ לכנסיות בערים ברחבי פולין והפריעו לקיום תפילות יום ראשון, ביומה הרביעי של המחאה נגד חוקים נוקשים נגד הפלות. המחאה החלה ביום חמישי בעקבות פסיקת בית המשפט העליון במדינה, לפיה ביצוע הפלות במקרה של מומים בעובר איננו חוקתי.

חלק מהמפגינים נכנסו לתוך הכנסיות והניפו שלטים נגד הפסיקה החדשה בזמן התפילות. אחרים קראו קריאות קולניות בתוך ומחוץ לכנסיות. בכמה כנסיות אף רוססו כתובות גרפיטי על הקירות החיצוניים של בתי התפילה.

המוחים כוללים ארגוני נשים, פעילי שמאל ומרכז. גורמי ימין גינו את המפגינים על רקע העלייה במספר הנדבקים היומי בנגיף הקורונה וכינו אותם "פצצה ביולוגית". בכמה מקרים ניצבו פעילי ימין ולאומנים פולנים בפתח הכנסיות כדי "להגן", כדבריהם, על מהלך התפילה, מפני המוחים. בוורשה סילקו כמה מהם בכוח נשים שהפגינו בכנסיה, ואחת מהן נחבלה כשנפלה במדרגות ונזקקה לטיפול רפואי. בפולין מזהירים מפני הידרדרות לאלימות פיזית כתוצאה מהמתיחות שמעורר הנושא בשני הצדדים, במדינה השסועה והמקוטבת.

בית הדין החוקתי בפולין פסק בשבוע שעבר שהפלות שמבוצעות בשל פגמים בעובר - המהוות 98% מההפלות בפולין - אינן חוקיות. חוק ההפלות הפולני הנוכחי, המחמיר ביותר באירופה (למעט במלטה), יהפוך, בעקבות הפסיקה, למחמיר עוד יותר. נשים יוכלו לבצע מעתה הפלות רק במקרה של סכנת חיים או של סכנה בריאותית לאשה או אם ההריון נבע מאונס או גילוי עריות.

מתנגדי החוק האשימו את בית המשפט לחוקה בפולין בפוליטיזציה בשל מועד פרסום הפסיקה. לטענתם, מפלגת השלטון, "חוק וצדק" (PiS), משפיעה על בית המשפט לחוקה ואנשיו באופן שפוגע בהפרדת הרשויות. בין היתר, באמצעות מינוי אנשים מטעמה לתפקידי מפתח בו. המבקרים טוענים, כי הפסיקה של בית המשפט ניתנה כעת ולא במועד מוקדם או מאוחר יותר, מטעמים פוליטיים - בניסיון לפגוע במחאה נגדו, בשל האיסור על התקהלויות עליו הוכרז עקב מגפת הקורונה.

הנושא התגלגל לפתחו של בית המשפט לחוקה כבר בסוף השנה שעברה. קבוצה של 119 חברי פרלמנט, רובם אנשי מפלגת השלטון הלאומית-שמרנית, ביקשו מבית המשפט להחליט האם הפלות שבוצעו עקב מומים מולדים חמורים ובלתי הפיכים בעובר, מנוגדות לעקרונות חוקתיים, כמו כבוד האדם, הזכות לחיים ועוד. "חיי האדם הם בעלי ערך בכל שלב בהתפתחות ויש להגן עליהם", קבע בשבוע שעבר בית המשפט בפסק הדין. "על מערכת המשפט להגן על הזכות לחיים של העובר, כבן אדם הזכאי לכבוד בלתי ניתן לערעור", הוסיפו.

מפגינים מחוץ לכנסייה בוורשה, היוםצילום: Czarek Sokolowski/אי־פי

בפולין נערכות כיום פחות מ-2,000 הפלות חוקיות מדי שנה, רובן בשל מומים שמתגלים בעוברים. על פי הערכות של ארגוני נשים במדינה, מדי שנה מתבצעים בפועל כ-200 אלף הליכים כאלה, באופן לא חוקי או במדינות אחרות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ