70 מתחמי חיסון לקורונה נפתחו במוסקבה, אלפי עובדים בסיכון יחוסנו כבר בשבוע הבא

כ-5,000 אנשי צוות רפואי, מורים ועובדים סוציאליים כבר נרשמו לקבלת החיסון החינמי. בני 60 ומעלה, חולים ונשים בהריון לא יקבלו בשלב זה את החיסון "ספוטניק"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדת צוות רפואי מקבלת את החיסון "ספוטניק", היום במוסקבה

השלב הראשון של מבצע החיסון הארצי לקורונה נפתח היום (שבת) במוסקבה. אלפי מנות חיסון הקורונה הרוסי, "ספוטניק", שונעו ל-70 מתחמי חיסונים שהוקמו בבירה הרוסית. לפי הודעת הרשויות ברוסיה, החיסון ינתן לאנשי צוות רפואי, מורות ומורים ועובדים סוציאליים על בסיס התנדבותי.

"בחמש השעות הראשונות נרשמו 5,000 מתנדבים לקבל את החיסון – מורים, רופאים, עובדים סוציאליים – אלו שמסכנים יותר מכולם את חייהם ואת בריאותם", נכתב בהודעה שפרסם ראש העיר מוסקבה, סרגיי סוביאנין, באתר הרשמי שלו. מורים בעיר סיפרו שקיבלו הודעות טקסט שבהן נכתב: "אתם עובדים במוסדות חינוכיים, ויש לכם עדיפות לקבל את החיסון, שיינתן בחינם".

נדז'דה רגולינה, העובדת במרפאה במוסקבה, היתה אחת הראשונות להירשם לקבלת החיסון. היא הסבירה שהחלטתה נובעת בין השאר מכך שראתה רבים - מטופלים במרפאה וגם ממשפחתה - שחלו בנגיף. "אנשים קרובים אליי חלו בקורונה, אז אני רוצה להגן על עצמי ועל קרוביי, להשיג לעצמי חסינות", אמרה רגולינה לערוץ הטלוויזיה הממלכתי.

עובדת צוות רפואי מקבלת את החיסון "ספוטניק", היום במוסקבהצילום: KIRILL KUDRYAVTSEV - AFP

הרשויות ברוסיה החליטו כי הגיל המירבי לקבלת החיסון יעמוד בשלב זה על 60. אנשים עם בעיות רפואיות מסוימות, נשים בהריון והסובלים מסיבוכים נשימתיים בשבועיים האחרונים לא יקבלו את החיסון "ספוטניק" בשלב זה. 

אתמול אמר קיריל דמיטירייב, ראש קרן ההשקעות הממשלתית הרוסית (RDIF), שתומכת כלכלית בחיסון ומשווקת אותו בעולם, כי מוסקבה מצפה לחסן למעלה משני מיליון בני אדם בחודש הקרוב. שר הבריאות של רוסיה אמר בתחילת החודש לאו"ם כי כמאה אלף בני אדם, המוגדרים בסיכון גבוה, כבר קיבלו את החיסון הרוסי. 

ייצור "ספטניק" במעבדה במוסקבה, אתמולצילום: OLGA MALTSEVA - AFP

החיסון ספוטניק ניתן בשתי מנות, בהפרש של 21 ימים בין הזריקות. מלבדו מפותח ברוסיה חיסון נוסף, ושלבי הניסוי בשניהם טרם הושלמו. בשבועות האחרונים נרשמה עליה בתחלואה ברוסיה, ו-28,782 בני אדם נדבקו בנגיף הקורונה ב-24 השעות האחרונות - 7,993 מהם במוסקבה לבדה. 

ביום רביעי השבוע הודיע נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, על תחילת מבצע הניסויים. בשיחה עם סגנית ראש ממשלת רוסיה, טטיאנה גוליקובה, אמר פוטין: "בואי נחליט על דבר אחד - את לא תדווחי לי מה קורה בשבוע הבא, אבל כן תתחילי במבצע החיסונים ההמוני... בואו נתחיל לעבוד". הוא הודיע כי בשבועות הקרובים ייוצרו כ-2 מיליון מנות חיסון.

לפני כחודש הודיעה מוסקבה כי החיסון שפיתחה לקורונה יעיל ב-92% מהמקרים. קרן ההשקעות הממשלתית הרוסית (RDIF), שתומכת כלכלית בחיסון ומשווקת אותו בעולם, הודיעה בחודש שעבר שהתוצאות שפורסמו התבססו על תגובותיהם של 16 אלף המשתתפים הראשונים בניסוי הרוסי בחיסון.

כבר בחודש אוגוסט ובאמצע השלב השלישי בניסוי, אישרה רוסיה את השימוש בחיסון "ספוטניק". היא היתה המדינה הראשונה בעולם לעשות זאת, ולפני שביצעה ניסוי קליני בהיקף גדול. לפי RDIF, הסיכויים לחלות במחלה היו נמוכים ב-92% בקרב אנשים שחוסנו בספוטניק ביחס לאלו שקיבלו את הפלצבו. מדובר ברף יעילות גבוה בהרבה מרף 50% היעילות שקבע מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) לחיסון לקורונה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ