אנשי ביטחון מצרים הואשמו במעורבות ברצח סטודנט איטלקי בקהיר ב-2016

התביעה ברומא הגישה כתבי אישום נגד ארבעה אנשי סוכנות הביטחון הלאומית בקהיר, כחלק מחקירת מותו של ג'וליו רג'ני. לפי עדי ראייה, הוא נראה במתקן מעצר ממשלתי בבירה המצרית עם סימני אלימות על גופו

לוגו גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כרזה עם תמונתו של רג'ני, שהופצה לאחר היעלמו בינואר 2016 וטרם נמצאה גופתו
לוגו גרדיאן

רשויות התביעה באיטליה הגישו שלשום (חמישי) כתבי אישום נגד ארבעה אנשי סוכנות הביטחון הלאומית של מצרים, בגין מעורבות ברציחתו של ג'וליו רג'ני — סטודנט שביקר בקהיר ב-2016 כחלק מעבודת דוקטורט שעסקה באיגודי מסחר מקומיים.

הארבעה - טארק סאבר, אטהאר כאמל מוחמד איברהים, הושאם חילמי ומג'די איברהים עבד אל־שריף - נאשמים בחטיפתו של רג'ני. אל־שריף אף מואשם בחבלה חמורה וברצח. לפי התובעים, האחרון התעלל ברג'ני באופן מזעזע ואלים שגרם לו "לחבלות קשות בראשו ובגבו, וכן למחסור חריף בחמצן שהביא למותו". לצד זאת, נמסר על ביטול האישומים נגד חשוד חמישי במעורבות בחטיפה, מחמוד נאג'ם.

בכתבי האישום נכללת עדותם של שני עדי ראייה שסיפרו כי ראו את רג'ני בשני מתקני מעצר ממשלתיים. אחד מהם סיפר כי ראה את הסטודנט במתקן שנמצא באחריות משרד הפנים המצרי ומשמש את סוכנות הביטחון. לדבריו, רג'ני היה "עירום למחצה ועל גופו סימני חבלה כתוצאה מעינויים". עוד הוסיף העד כי הסטודנט "נראה היה הוזה וממלמל משפטים לא ברורים באיטלקית".

לדברי התובע המוביל בתיק, מיקלה פרסטיפינו, איטליה דרשה כי מצרים תספק מידע על 13 חשודים נוספים. אולם, הוסיף, "היעדר שיתוף הפעולה מצד הרשויות המצריות פגע בחקירתנו". מכתבי האישום עולה עוד כי רג'ני, בן 28 במותו, "נלכד ברשת" בעקבות מידע שאספו הסוכנים מאנשים שהכירו אותו במסגרת עבודת הדוקטורט שלו בקהיר. לא צוין מה היתה הסיבה לכך שהפך למטרה עבור סוכנות הביטחון.

גופתו של רג'ני נמצאה בפברואר 2016 בפאתי קהיר, ועליה סימני אלימות שאופייניים לעינויים מהסוג שמפעילים ארגוני ביטחון במצרים. בשנים שחלפו מאז הציבה קהיר מכשולים בפני החקירה האיטלקית ונמנעה משיתוף פעולה. בתחילה אף נטען כי כנופיית פושעים או ארגונים פוליטיים המתנגדים לשלטון אחראים למותו.

גרפיטי ברומא של רג'ני (מאחור) ושל סטודנט איטלקי נוסף שנעצר בפברואר השנה בקהיר, פטריק זאכיצילום: Gregorio Borgia/אי־פי

בסוף החודש שעבר הודיעה התביעה במצרים כי היא משהה את החקירה שערכה בנוגע למותו של רג'ני, בנימוק כי "האחראים לרצח הסטודנט עדיין לא התגלו". עוד נמסר כי כל ניסיון להעמיד לדין סוכני ביטחון "אינו מבוסס על ראיות עקביות וכל האשמה כלפיהם עוסקת בפעולותיהם של יחידים ללא כל קשר למוסדות רשמיים במצרים".

משפטם של ארבעת הנאשמים יתנהל שלא בפניהם, מכיוון שמצרים ואיטליה לא חתומות על הסכמי הסגרה. על מנת להביאם למשפט ברומא, על הרשויות בקהיר יהיה תחילה לעצור את הארבעה. ניקולה קנסטריני, סנגור פלילי איטלקי ומומחה למשפט בינלאומי, אמר בשיחה עם "הגרדיאן" הבריטי כי "מצרים תצטרך לשתף פעולה (עם המעצר וההסגרה) או שיהיה צורך לעצור אותם במדינה שלישית".

לדברי קנסטריני, "אי אפשר להכריח את המצרים לעצור אנשים ולהסגירם". צו בינלאומי למעצר הנאשמים הוצא בידי ארגון אינטרפול, ואם יצאו את ארצם הם מסתכנים במעצר בידי מדינות שאליהן יגיעו. הסנגור הפלילי הוסיף עוד כי על הרשויות באיטליה למצות את כל האפשרויות העומדות לפניהן כדי לוודא שהארבעה יודעים על הגשת כתבי האישום נגדם.

הוריו של רג'ני, ב-2016צילום: Luca Bruno/אי־פי

"דיפלומטים איטלקים צריכים להיות בטוחים בכך שהנאשמים מודעים לבקשות למעצרם ומבינים שאי הגעתם לבית הדין כמוה כבחירה לוותר על ייצוג משפטי", הוסיף. "לא ידוע לי שאין באפשרותנו להשיג את כתובות המגורים שלהם". פרשת רציחתו של רג'ני גרמה למשבר ביחסים בין איטליה למצרים, והביאה את רומא להחזיר את שגרירה.

ב-2017 מונה שגריר חדש לקהיר, אך הבית התחתון של הפרלמנט האיטלקי הצביע על ניתוק היחסים עם מקבילו בקהיר. חרף זאת, מוסדות שלטון אחרים ברומא פעלו לשפר את הקשרים עם השלטונות המצריים. כך למשל, ראש הממשלה ג'וזפה קונטה קידם בשנה האחרונה בחשאי עסקת נשק ענקית עם מצרים והביא לאישורה בחודש יוני. חברת הנפט והגז הלאומית "אני" אף השקיעה בשדה הגז הטבע "זוהיר" של מצרים.

לרשויות בקהיר יש היסטוריה ארוכה של הענקת חסינות לסוכני ביטחון שהואשמו בפשעים חמורים נגד אזרחים. המועצה המצרית לזכויות אדם, שעורכי דינה מייצגים את משפחתו של רג'ני בפני הרשויות במדינה, מסרה בספטמבר האחרון כי לפי נתוניה, כוחות הביטחון אחראים להעלמתם של 2,723 בני אדם לפחות מאז שנת 2015.

במקרים רבים כאלה, אזרחים נעצרים בחשאי בידי סוכני ביטחון ואינם מורשים ליצור קשר עם עורכי דינם או משפחותיהם — ועולה חשד לעינויים. חשיפת פרטי מעצרו של רג'ני, והעינויים שעבר, צפויים להביא להחרפה נוספת של היחסים בין שתי המדינות. לדברי טימותי קאלדס ממכון "תחריר" לחקר המזרח התיכון, "החשיפה בפומבי של ראיות לפיהן סוכני ממשל מצרים עינו למוות סטודנט איטלקי צפויה להביא לפגיעה קשה בתדמיתה של קהיר". 

קאלדס הדגיש כי הדבר יגביר את הלחצים על ממשלת איטליה לפנות ישירות למשרד הפנים המצרי כדי להבטיח שיתוף פעולה. "השלטון במצרים נשען בראש ובראשונה על הממסד הביטחוני", הוסיף. "קשה להאמין שהם יאפשרו להעמיד לדין סוכנים בגופים כאלה".

לאחר הודעת התביעה ביום חמישי, הוריו של רג'ני ערכו מסיבת עיתונאים שבה קראו לממשלת איטליה להחזיר את השגריר בקהיר להתייעצות. אמו של רג'ני, פאולה, אמרה כי מאז מונה שגריר חדש ב-2017 "לא ראינו כל התקדמות בחקירה". היא קראה להגדיר את מצרים כמדינה לא בטוחה לביקורים ולמנוע את עסקת הנשק שאישר ראש הממשלה קונטה.

אביו של רג'ני, קלאודיו, הוסיף כי החזרת השגריר נועדה לקדם את השגת הצדק לבנו. "אולם למרבה הצער העדיפו לקדם נורמליזציה של היחסים עם מצרים ולפתח קשרים כלכליים וצבאיים — כמו מכירת ספינות מלחמה ועידוד תיירות — על מנת להימנע מעימותים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ