לוגו רויטרס
רויטרס

בית משפט בגרמניה גזר היום (שני) מאסר עולם על אדם שירה למוות בגבר ואישה מחוץ לבית כנסת בעיר האלה שבמזרח המדינה בשנה שעברה. הנאשם, סטפן בליט, הורשע ברצח, ניסיון רצח והסתה - בשל ההתקפה שתכנן להוציא לפועל בבית הכנסת ביום הכיפורים בשנה שעברה.

לדברי עדי ראייה, בליט השתמש בנשק מאולתר ולא הצליח לכוון אותו כיאות, וכך ניצלו תשעה בני אדם לפחות ממסע הירי, שארך כחצי שעה. לפי התביעה, סטפן תכנן לפגוע בכמה שיותר מקרב 50 המתפללים במקום.

חורי קליעים על דלת בית הכנסת בהאלה, באוקטובר אשתקדצילום: Jens Meyer/אי־פי

החוק בגרמניה אינו מגדיר במדויק את אורכם של מאסרי עולם, ואחרי 15 שנה ניתן להגיש בקשה לשחרור מוקדם. אולם, גזר הדין של בליט כולל סעיף שימנע אפשרות כזו - ונועד להגן על הציבור מפני מי שמוגדרים כעבריינים מסוכנים.

נשיא הקונגרס היהודי העולמי, רון לאודר, בירך על החלטת בית המשפט בעניינו של מי שכינה "אדם אכזר, אנטישמי חסר לב, שניסה לרצוח יהודים בבית כנסת ביום הקדוש ביותר בשנה היהודית והרג שני אנשים חפים משפע שנקלעו לדרכו".

לפי נתונים רשמיים של ממשלת גרמניה, בשנה האחרונה נרשמה עלייה של 13% במספר התקריות האנטישמיות. משרד הפנים תלה את האשמה בפעילותם של ארגוני ימין קיצוני במדינה.

לדברי לאודר, "המהירות והנחרצות של המשפט הם דוגמה לאופן שבו יש לפעול נוכח אלימות מזעזעת כזו, ומראים בבירור כי אין שום מקום לרטוריקה או התנהגות פוגעניות ומלאות שנאה כאלו בחברה שלנו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ