הדחיינות של ג'ונסון דחפה את בריטניה אל סף משבר — בקורונה וגם בברקזיט

ראש הממשלה שהתנגד להטלת סגר, חיכה כמעט עד הרגע האחרון והודיע על החמרת ההגבלות לבלימת המגפה, לקראת חג המולד. במו"מ מול בריסל הוא נוקט גישה דומה, באופן מכוון, כדי לנסות ולמנוע התנגדויות להסכם הסופי על פרישה מהאיחוד האירופי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ונסון במסיבת עיתונאים בלונדון, אמש

החלטתו הפתאומית של ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון בשבת להאריך את הסגר על לונדון ורוב חלקה הדרום מזרחי של המדינה — בניגוד להבטחתו — הצליחה להאפיל על הדרמה השנייה שבה הוא משחק תפקיד מרכזי: המשא ומתן על הסכם הסחר עם האיחוד האירופי, המתנהל בבריסל. בשני המשברים, מגפת הקורונה והברקזיט, ג'ונסון סופג לאחרונה ביקורת חריפה על נטייתו לקבל החלטות משמעותיות רק ברגע האחרון.

ראש הממשלה הכריז בשבוע שעבר שההגבלות החדשות שהטיל בעקבות גילוי גרסה חדשה של נגיף הקורונה ירוככו בין 23 ל-27 בדצמבר, כדי שמשפחות יוכלו לבלות יחד את חג המולד. כאשר ראש האופוזיציה קיר סטארמר הציע לשקול את ההחלטה הזו מחדש, ג'ונסון השיב: "הלוואי שהיה לו האומץ להציע את מה שהוא באמת רוצה, שזה לבטל את חג המולד". אך לא רק שראש הממשלה עשה בדיוק את זה, הוא גם חיכה שלושה ימים עד שהכריז על הארכת הסגר, והצליח לשבש בצורה חמורה יותר את תוכניותיהם של רבים.

בעקבות ההכרזה אלפים מתושבי לונדון הגיעו בהמוניהם לחנויות כדי להספיק להשלים את הקניות לקראת החג, ורבים הציפו את תחנות הרכבת כדי להימלט מהבירה לפני תחילת הסגר. הדבר חיבל באופן ישר במאמצי הממשלה להפחית את מספר ההתקהלויות. הימלטותם של רבים מלונדון עלולה, לפי ההערכות, להאיץ את התפשטות הגרסה החדשה ברחבי המדינה.

ההשתהות של ראש הממשלה בנוגע להסכם שיגדיר מחדש את יחסי בריטניה והאיחוד היא טקטית יותר. תאריך היעד להגיע להסכם הוא 31 בדצמבר, מה שמותיר לנצים במפלגה השמרנית פחות זמן להעלות התנגדויות כלפי עסקה שתיסגר בבריסל — אם תהיה כזאת.

אך לדברי הפרשנים, החיסרון הוא שלג'ונסון הולך ואוזל מרחב התמרון, ונראה שהוא יהיה חייב להתפשר כדי להימנע מכישלון בשיחות, שעלול להוביל לקריסה כלכלית. קדימון לכך ניתן היה לראות אתמול כשסגירת מעברי הגבול בצרפת, מחשש להתפשטות הנגיף בגרסתו החדשה, הביאה לעומסים חריגים של משאיות באזור הנמלים שלחופי התעלה.

שלט בצפון אנגליה מתריע נהגים להימנע מנסיעה לכבישים שמגיעים אל התעלה, אתמולצילום: PAUL ELLIS - AFP

לדברי סם לו, מומחה לסחר במרכז האירופי לרפורמה, "שיטת העבודה של ראש הממשלה היא להשאיר את ההחלטות הקשות לדקה התשעים, בתקווה שמשהו מוצלח יותר יצוץ בינתיים — כפי שבא לביטוי בדרך טיפולו במגפת הקורונה". טים בייל, מרצה למדעי המדינה באוניברסיטת קווין מרי בלונדון, הוסיף כי במקרה של משבר הקורונה "מחירו של הכשל הפסיכולוגי הזה ושל השלכותיו הפוליטיות, הוא אובדן חיי אדם. במקרה של הברקזיט, זה עלול לעלות בפרנסתם של חלק מבעלי העסקים ובקריסתם של אחרים על רקע אי הוודאות הנוצרת מההתמהמהות בקבלת ההחלטות".

לקראת פרישתה הרשמית של בריטניה מאיחוד האירופי בסוף החודש, לחברות הבריטיות עדיין אין כל מושג אם הסחורות שישווקו למדינות האיחוד או לאירלנד, יחויבו במכסים. המכסים הללו עלולים לפגוע ברווחים של יצרניות הרכב, ולמוטט כליל את החקלאות הבריטית. בנושא מגפת הקורונה, אומרים מבקריו של ג'ונסון, המדיניות המאולתרת שלו שחקה את אמון הציבור בממשלה.

ראש הממשלה הכריז שוב ושוב על התנגדותו להטלת סגר, אבל חזר בו בטענה שהנתונים המדעיים השתנו. המסרים הסותרים זרעו בלבול בקרב אזרחים רבים וגרמו להם להתייחס להגבלות ולהנחיות בספקנות. אך למרות הביקורת על שיטתו של ג'ונסון, הארכת המגבלות היא צעד שזוכה לתמיכה בציבור.

משאיות בנמל דובר, אתמולצילום: ADRIAN DENNIS - AFP

לפי אחד הסקרים, 67% מהציבור תמכו במהלך, אף ש-61% אמרו שהממשלה הוציאה אותו לפועל בצורה כושלת. לפי הפרשנים, מי שלחץ על ג'ונסון הוא אותו אגף נצי במפלגתו שמתנגד להסכם סחר עם האיחוד האירופי. כך שבמובן הזה שני המשברים קשורים.

ישנם מי שאומרים שגישתו של ג'ונסון להתמודדות עם הכרעות קשות — זכר אולי לימיו כעיתונאי שעבד לקראת מועדי הגשה — לעתים הועילה לקריירה הפוליטית שלו. כך למשל הוא השתהה זמן רב עד שהודיע שהוא תומך בברקזיט, אחרי שבמשך שבועות כתב טורים שהציגו טענות לטובת שני הצדדים בסוגיה.

ההחלטה הזו נחשבת לאבן דרך משמעותית בדרכו לראשות הממשלה. הפרשן רפאל בהר כתב בטורו בגרדיאן ששיטתו של ג'ונסון היא לתת לבעיות לצאת מכלל שליטה, כדי להביא למשבר שאינו מאפשר דחייה נוספת. "באופן כזה", כתב בהר, "הבחירה נעשית קלה הרבה יותר, כי יש כבר פחות אפשרויות לבחור מהן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ