420 בריטים הגיעו לחופשת סקי בשווייץ – אחרי שחויבו בבידוד, רק 12 נותרו

סיפורו של אתר הסקי בוורבייה הוא עדות למה ששר הבריאות השווייצרי כינה "מצב בלתי אפשרי", נוכח שהותם של כ-3,500 בריטים שנדרשו בין לילה להיכנס לבידוד, חלקם באופן רטרואקטיבי. "הנדידה הגדולה" של הימים האחרונים הביאה רבים מהם לחמוק בחסות החשכה בחזרה לארצם

לוגו גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלט בוורבייה שקורא לגולשים להקפיד על עטיית מסכה, בשבוע שעבר
לוגו גרדיאן

מגפת הקורונה, הברקזיט, סגר על לונדון וגילוי גרסה חדשה של הנגיף – כל אלה היו יותר מדי למאות בריטים שהחליטו לטוס לחופשת סקי. כ-3,500 מאזרחי הממלכה המאוחדת הגיעו בשבועות האחרונים לאתרי סקי בשווייץ, חלקם ברכבת או ברכב. 

אך בשבוע שעבר, ב-21 בדצמבר, הוחמרו ההגבלות במדינה ותיירים מבריטניה ומדרום אפריקה נדרשו לשהות בבידוד למשך עשרה ימים מהגעתם לשווייץ – כולל אלו שכבר נמצאו במדינה באותו מועד. למעשה, התיירים שהגיעו לבריטניה הפרו גם את ההנחיות בבריטניה שפורסמו לפני חג המולד, ואסרו על יציאה מהממלכה המאוחדת.

עם החמרת ההגבלות בשווייץ החלה נדידה המונית בחזרה לבריטניה. הרשויות בשווייץ התירו לקראת ערב חג המולד, ב-24 בדצמבר, לאזרחי הממלכה המאוחדת לשוב לארצם, לרבות אלה שחויבו בבידוד, כפוף לשורת תנאים, בהם בין היתר דיווח על אמצעי התחבורה שבו יעזבו את המדינה.

אולם, לא ברור כמה מאלה שעזבו את שווייץ אכן שהו בבידוד, כמה פנו לרשויות לעזיבה מסודרת וכמה פשוט "נמלטו". רבים עשו זאת בחסות החשכה, בניסיון לחמוק מהקנס שהיו צפויים לו בסך עשרת אלפים פרנק (8,300 ליש"ט או 36 אלף שקל).

באתר הסקי ורבייה (Verbier), שהיה פופולרי מאוד בקרב בריטים המבקרים במדינה בימים שקדמו למגפה, היו עד לפני כמה ימים 420 תיירים – ונכון להיום (שני) נותרו במקום 12 בלבד. דובר האתר, סימון ויגט, ניסה להגן על התיירים הבריטים ואמר כי לא יהיה מדויק לומר שמאות מהם נמלטו. הוא הוסיף כי מדובר ככל הנראה באי הבנה שגרמה להדבקת סטיגמה לגולשים מהממלכה המאוחדת.

שוטרים בוורבייה, בשבוע שעברצילום: FABRICE COFFRINI - AFP

לדברי ויגט, לא ברור כמה מהתיירים באתר אכן נמלטו וכמה עשו זאת באופן מסודר תוך פנייה לרשויות המקומיות. ז'אן־מארק סנדוז, דובר מטעם העיירה הסמוכה באנייה, הוסיף כי רבים מהתיירים מבריטניה, וכן אלה מדרום אפריקה, נשארו באתר הסקי לבידוד במשך יום אחד ואז עזבו את המקום בשעת לילה. לדבריו, "זה השבוע הגרוע ביותר שידענו אי פעם".

בדיווחים בכלי התקשורת בשווייץ צוין כי בכמה מהמלונות ואתרי הסקי שבהם שהו תיירים מהממלכה המאוחדת הקפידו למסור עדכונים על ההנחיות החדשות והדרישה לבידוד. כלומר, אלה ששהו במקום ועזבו ידעו שהם פועלים בניגוד לחוק. בעיתון "נויה ציריכר זייטונג" צוטטה אחת העובדות בוורבייה, שהעידה כי המליצה לשלוש קבוצות תיירים מבריטניה לא לצאת מחדריהם. "זה לא נוח, אבל מה עוד אפשר לעשות?", אמרה לפי הדיווח העובדת, אן ג'ורג'.

לדברי שר הבריאות השווייצרי, אלן ברסה, הרשויות מודעות לבעיה של התיירים "הנמלטים". הוא הוסיף כי אלה שעזבו "לא כיבדו את הדרישה לשהות בבידוד", אך כי "אין לזלזל במצב הבלתי אפשרי שנוצר". ברסה אמר עוד כי "החלטנו בתוך שעות ספורות כיצד לפעול. אי אפשר לעבוד כך בצורה מושלמת, בעיות צצות וזו מציאות שאנו צריכים לחיות עמה".

ורבייה, בשבוע שעברצילום: FABRICE COFFRINI - AFP

ברשתות החברתיות בבריטניה לעגו לתיירים העשירים שחשו שהם נמצאים מעל לחוק, ופשוט ברחו. כך למשל, העורך לשעבר של העיתון "פייננשיאל טיימס", ליונל בארבר, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי הסיפור בוורבייה מלמד שיש לראות עכשיו בבריטים "את הבריונים השיכורים" של אירופה.

היועץ הפוליטי אנדי ויגמור, שהיה ממובילי הקמפיין לפרישה מהאיחוד האירופי, משך ביקורת ברשת, אחרי שהשווה את חופשתו המשפחתית בשווייץ לסיפורה של משפחת פון טראפ מהמחזמר "צלילי המוזיקה" – שבו הם נמלטים מהנאצים. ויגמור מחה על כך שהוא ובני משפחתו היו צריכים "לברוח במורדות ההרים השווייצרים ודרך גבול צרפת בפחות משלוש שעות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ