ממשלת הולנד התפטרה על רקע מחדל גבייה לא חוקית מעשרות אלפי משפחות

דו"ח פרלמנטרי מצא כי רשויות המס בהולנד האשימו כ-26 אלף משפחות בהונאת מס, אף שלא היה בסיס לטענות. פיזור הממשלה הוא סמלי בעיקרו - שכן הבחירות היו אמורות להתקיים ממילא במארס. חרף המשבר, מפלגת השלטון ממשיכה להוביל בסקרים

גרדיאן
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוטה (על אופניים) יוצא מהפרלמנט ההולנדי, היום
גרדיאן
הארץ

הממשלה בהולנד התפטרה אמש (שישי) על רקע משבר שבמסגרתו הואשמו כ-26 אלף משפחות הולנדיות בהונאות מס. הממשלה היתה אמורה להתפזר בעוד כחודש לקראת הבחירות הכלליות במדינה, שייערכו במארס. המהלך נחשב לסמלי בעיקרו: הבחירות לא הוקדמו בשל ההתפטרות, והממשלה הנוכחית תמשיך לכהן כממשלה זמנית עד לתוצאותיהן. 

"הממשלה לא עמדה בסטנדרטים הראויים לאורך המשבר הזה", אמר ראש הממשלה מארק רוטה במסיבת עיתונאים לאחר הגשת התפטרות הממשלה למלך. רוטה צפוי להישאר בתפקידו עד הבחירות שנקבעו ל-17 במארס, ועד שתורכב קואליציה חדשה. "אנחנו, הממשלה, אחראים למחדל, ולכן לא היתה לנו כל אפשרות מלבד להתפטר", אמר ראש הממשלה.

דיווח על התפטרות ממשלת הולנד

כ-26 אלף הורים הואשמו על ידי רשויות המס בהולנד שהגישו בקשות כוזבות לקבלת קצבאות ילדים מאז 2012. כעשרת אלפים משפחות נאלצו להשיב לרשויות המס עשרות אלפי אירו, מה שהוביל רבים לאבטלה, פשיטת רגל וכמובן בעיות אישיות ומשפחתיות כמו דכאונות וגירושים.

הפרשה נחשפה לאחר שבקיץ האחרון הודתה רשות המס במדינה שלפחות 11 אלף הורים עם שמות משפחות זרים נדרשו בטעות לשלם עשרות אלפי אירו. ההודאה הציתה שוב את הדיון ארוך השנים בהולנד על הגזענות הממוסדת במדינה.

אורלנדו כאדיר, עורך דין המייצג כ-600 משפחות שנפגעו כחלק מהמדיניות המפלה, אמר כי הן "היו קורבן לאיפיון אתני על ידי הפקידים, שבחרו את השמות שנראו להם זרים". הממשלה התנצלה על המדיניות של רשות המס והבטיחה לפצות כל משפחה שנפגעה בכ-30 אלף אירו.

בחודש שעבר פרצה מהומה בהולנד עם פרסום הדו"ח הפרלמנטרי שחשף את מלוא המדיניות המפלה של רשות המס. "העקרונות הבסיסיים של שלטון החוק הופרו", נכתב בדו"ח, שהאשים במחדל שרים בממשלה, חברי פרלמנט, עובדי ציבור וגם שופטים. כ-20 משפחות שנפגעו מהמדיניות אף הגישו תביעה נגד חלק מהשרים בממשלה.

רוטה, שניצב בראשות הממשלה המורכבת משלוש מפלגות מאז 2010, הבטיח כי התפטרות הממשלה לא תיפגע בהתמודדות המדינה עם מגפת הקורונה. סגר מחמיר הוטל במדינה והוא יישאר בתוקף עד 9 בפברואר.

מפלגתו של ראש הממשלה, מפלגת העם למען חופש ודמוקרטיה, צפויה לנצח גם בבחירות במארס, ורוטה עתיד להיבחר לתפקיד ראש הממשלה זו הפעם הרביעית ברציפות. על אף המחדל, שביעות הרצון מרוטה עדיין די גבוהה על פי סקרי דעת קהל. מפלגת המרכז-ימין שלו זוכה לכ-30% תמיכה בסקרים, כמעט כפול מהמפלגה השנייה בגודלה - מפלגת הימין הקיצוני שבראשה עומד חרט ווילדרס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ