נינו של מלך איטליה שחתם על חוקי הגזע של מוסוליני התנצל בפני הקהילה היהודית

אמנואלה פיליברטו, נינו של ויטוריו אמנואלה השלישי, פרסם איגרת שבה ביקש "סליחה מאחיי היהודים בשם כל בני משפחתי, אף שאיני מצפה לקבל אותה". נשיאת ארגון הגג של הקהילות היהודיות באיטליה: "שום קהילה יהודית לא יכולה להעניק מחילה בשם כל היהודים שהופלו, גורשו ונרצחו"

סביונה מאנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמנואלה פיליברטו, נינו של המלך ויטוריו אמנואלה השלישי, במילאנו, ב-2008
סביונה מאנה

82 שנה אחרי שמלך איטליה, ויטוריו אמנואלה השלישי, חתם על חוקי הגזע של הרודן בניטו מוסוליני, ביקש היום (ראשון) נינו סליחה מהקהילה היהודית בארצו. "אני מבקש מאחיי היהודים סליחה בשם כל בני משפחתי, אף שאיני מצפה לקבל אותה", כתב הנין אמנואלה פיליברטו באיגרת לקהילה היהודית לקראת יום השואה הבינלאומי שחל השבוע, ב–27 בינואר. "אני מגנה את חוקי הגזע מ–1938, שאת מלוא כובד משקלם אני חש עדיין על כתפיי, ועמי כל משפחת המלוכה לבית סבויה (...) אנחנו מתנערים לחלוטין מהחתימה של ויטוריו אמנואלה השלישי — מסמך שאין להשלים עמו, צל בל יימחה על משפחתי, פצע פתוח עדיין בשביל איטליה כולה".

באיגרת מלאת רגש שקטעים ממנה התפרסמו בכלי תקשורת באיטליה הוסיף פיליברטו, הנצר האחרון לבית סבויה, כי "הגיעה העת לעשות חשבון נפש עם ההיסטוריה ועם עברה של משפחתי, שאותה אני בא היום לייצג. אני כותב לכם לרגל יום שחרור מחנה הריכוז אושוויץ, תאריך סמלי שהפרלמנט בחר בשנת 2000 לציין בו את הטרגדיה, שבעטיה נספו שישה מיליון מיהודי אירופה, כ–7,500 מהם אחינו האיטלקים".

זו הפעם הראשונה שאחד מבני סבויה מגנה חד־משמעית את חלקו של המלך בחוקי הגזע וגם מבקש עליהם מחילה. ב–1997 סירב אביו, שנקרא אף הוא ויטוריו אמנואלה, לעשות כן — בטענה כי חוקי הגזע "לא היו כל כך נוראיים". למחרת הוא חזר בו והתנצל על "הטעות החמורה". פרסום האיגרת היום הוא, מן הסתם, ניסיון מצד בנו לתקן את הטעות. אך בקהילה היהודית, שלא מחלה למלך על חתימתו, התקבלה בקשת הסליחה של פיליברטו, בן 48, בקרירות.

"שום קהילה יהודית לא יכולה להעניק מחילה בשמם של כל היהודים שהופלו, נמסרו לשלטונות, גורשו ונרצחו", מסרה נשיאת ארגון הגג של הקהילות היהודיות באיטליה (UCEI), נעמי דיסניי, לעיתון "לה סטמפה", בתגובה לאיגרת. "אנחנו רושמים לפנינו את הגינוי, יש לו אולי ערך ברמה האישית, אבל זה ודאי אינו נתיב לשיקום. זה אולי מה שהוא היה רוצה, אבל פשעיו של ויטוריו אמנואלה השלישי ושל הפשיזם היו תועבה, שבר טרגי בתולדות איטליה, והם ישמשו אות אזהרה לדורות".

גם הקהילה היהודית של רומא קיבלה בהסתייגות את בקשת המחילה. "זוהי מחווה מאוחרת שאין בה כדי לתקן את עוצמת הפגיעה", נאמר בהודעה מטעם הקהילה שצוטטה בעיתון "לה רפובליקה". הסופרת ליה לוי שצוטטה אף היא בעיתון, הסתייגה מהאיגרת. "ב–2018, במלאת 80 שנה לחוקי הגזע, ציפינו למחווה (מצד פיליברטו), אבל היא לא באה", אמרה. מרקו סטיינר, סגן נשיא סניף עמותת "אבני דרך" לזכר הנספים בשואה במילאנו, הוסיף כי מוטב היה אם פיליברטו היה שומר על שתיקה.

מוסוליני ברומא, ב-1937צילום: AP

בנובמבר 1938 חוקק מוסוליני את חוקי הגזע שנישלו את הקהילה היהודית הוותיקה ביותר באירופה, מכל זכויותיה האזרחיות. החוקים, שנכנסו לתוקף אחרי אשרורם בידי המלך ויטוריו אמנואלה השלישי, נועדו לנדות את יהודי איטליה מהחברה ולהשפילם. בין היתר נאסר עליהם להתחתן עם לא־יהודים, ללמוד וללמד במוסדות חינוך ציבוריים, לעבוד במוסדות ציבוריים ובמקצועות חופשיים, להחזיק בנכסי נדל"ן מעל ערך מסוים, לעסוק ברוכלות, במוזיקה או בתיאטרון, למכור חפצים משומשים, להחזיק מכשירי רדיו, להירשם בספרי טלפון, לגדל סוסים או יוני דואר ואף לפרסם מודעות אבל.

אמנואלה פיליברטו, נכדו של מלך איטליה האחרון אומברטו השני, נולד וגדל בשווייץ, שאליה עברה משפחתו בעקבות הגלייתה מהמדינה וביטול המשטר המלוכני ב–1946. הוא שב לאיטליה ב–2002 בגיל 30, עם ביטול הצו האוסר על בני משפחת סבויה הזכרים לחזור אליה. מאז התפרסם ככוכב פרסומות וכמשתתף בריאליטי "לרקוד עם כוכבים". לפני כשנתיים הוא בישר על כוונתו להקים מפלגה שתחתור להשבת השלטון המלוכני לאיטליה. זאת בעקבות פרסום סקר, שבו כ–12% מתושבי איטליה הביעו תמיכה ברעיון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ