ראש ממשלת איטליה התפטר, בניסיון להקים ממשלה שלישית בראשותו בשלוש שנים

ג'וזפה קונטה מבקש לכונן קואליציה חדשה ורחבה יותר, בשל אובדן התמיכה בו בפרלמנט על רקע מגפת הקורונה. מנהיג הימין מתאו סאלוויני כינס את ראשי האופוזיציה כדי לדרוש בחירות חדשות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קונטה ברומא, בחודש שעבר

ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה הודיע היום (שלישי) על התפטרותו, ברקע משבר פוליטי מתמשך במדינה. ההתפטרות נתפסת כצעד טקטי שנועד לשפר את סיכוייו להוביל את הממשלה החדשה שתקום. קונטה הגיע לארמון הנשיאות ברומא כדי להגיש לנשיא סרג'יו מטרלה את התפטרותו. מטרלה צפוי לכנס מחר להתייעצות את ראשי המפלגות הגדולות במדינה, לפני שיחליט למי להעניק את המנדט להקמת הממשלה הבאה.

אם ייווכח הנשיא כי קונטה זוכה לתמיכה מספקת כדי לכונן ממשלה חדשה, הוא יעניק לו מנדט בן כמה ימים לקיים מגעים במטרה להקימה. אם קונטה לא יצליח להרכיב ממשלה חלופית עד למועד פקיעת המנדט, מטרלה יצטרך להטיל את המשימה על מועמד אחר שהוא סבור כי ביכולתו לעשות זאת. אם גם במקרה זה לא תוקם קואליציה חדשה, תלך איטליה לבחירות לפרלמנט — שנתיים לפני המועד המתוכנן. 

בשבוע שעבר שרד קונטה הצבעות אי־אמון בשני בתי הפרלמנט ברומא, בעקבות פרישתה של מפלגת "איטליה ויוה" מהממשלה. אולם הרוב הדחוק שהביא להפלת שתי ההצבעות הותיר את קונטה עם תמיכה מועטה בלבד בקואליציה. בראשות "איטליה ויוה" עומד ראש הממשלה לשעבר מתאו רנצי והיא מחזיקה ב-29 מושבים בלבד בבית התחתון ו-17 בסנאט. 

קונטה, פרופ' למשפטים בהכשרתו, אינו מגיע מאף מפלגה והוא מונה לראשות הממשלה ב-2018 כמועמד פשרה בין מפלגת "חמשת הכוכבים" (M5) הפופוליסטית למפלגת הימין הקיצוני "לגה". באוגוסט 2019 הוא הגיש את התפטרותו במטרה לחמוק מהצבעות אי־אמון ולבסוף נותר בתפקיד כחלק מהסכם על כינון ממשלה חדשה בין חמשת הכוכבים למפלגה הדמוקרטית (PD). באותו הסכם סולקה לגה מהממשלה, יחד עם מנהיגה מתאו סאלוויני שהיה סגנו של קונטה.

שתי השותפות הקואליציוניות לחצו לאחרונה על קונטה להתפטר ברקע הצבעה בסנאט הצפויה מחר על רפורמה משפטית, שבה הרוב של הממשלה אינו מובטח. מנהיג חמשת הכוכבים, שר החוץ לואיג'י די מאיו, ומנהיג הדמוקרטים ניקולה זינגרטי, סבורים כי המהלך יאפשר לקונטה לקבל מנדט מחודש מהנשיא ולהקים קואליציה חדשה ורחבה יותר.

מסעדה סגורה ברומא, בשבוע שעברצילום: GUGLIELMO MANGIAPANE/רויט

אולם, זו עשויה להזדקק גם לצירופה מחדש לממשלה של מפלגתו של רנצי. מחוקקים משתי המפלגות המובילות את הקואליציה הנוכחית התעקשו בשבוע האחרון כי הם מסרבים להמשיך לשתף פעולה עם מנהיג "איטליה ויוה". רנצי אף מתח ביקורת על קונטה וטען כי הוא ריכז בידיו כוח רב מדי בנושא קבלת החלטות הנוגעות לכספים שהעביר האיחוד האירופי לאיטליה על מנת לסייע לה להשתקם מהשלכות משבר הקורונה

עד סוף פברואר, על הממשלה ברומא להודיע לבריסל כיצד בכוונתה לנצל את התקציב, על סך 200 מיליארד אירו. הכסף נועד בין היתר לשדרוג מערכת הבריאות הציבורית וכן לסיוע לגופי שלטון נוספים. לדברי וולפנגו פיקולי, נשיא שותף של חברת המחקר "טנאו" היושבת בלונדון, לא ברור אם המהלך הטקטי שקונטה שואף להשיג בהתפטרותו ישיג את יעדו.

"חברי המפלגה הדמוקרטית וכן אלו בחמשת הכוכבים מפולגים סביב השאלה כיצד, אם בכלל, לשתף פעולה עם רנצי", הוסיף פיקולי. "שתי המפלגות מבקשות גם להפחית בסמכויות שרוכזו אצל קונטה ב-11 החודשים האחרונים, בעקבות משבר הקורונה".

בגל הראשון של המגפה, באביב אשתקד, זכה קונטה לתמיכה ציבורית רחבה, גם נוכח הסגר הממושך שהטיל כדי לבלום את התפשטות הנגיף. אולם, הגישה הלא עקבית של ממשלתו לסוגיית ההגבלות בהמשך, וכן הסיוע הכלכלי המועט למגזר העסקי, פגעו באהדתם של האיטלקים כלפיו. מפרוץ המגפה נדבקו באיטליה יותר מ-2.4 מיליון בני אדם בנגיף, ומניין המתים עומד על יותר מ-85 אלף.

הצבעת האי־אמון בסנאט האיטלקי, בשבוע שעברצילום: YARA NARDI/רויטרס

אם המהלך שמקדם עתה קונטה יצליח, זו תהיה הממשלה השלישית בראשותו בפחות משלוש שנים. לדברי פיקולי, "הקמת קואליציה חדשה, בין שתהיה בראשותו ובין שלא, היא עדיין האפשרות הסבירה יותר. אולם, לא ברור אם ראש ממשלה אחר, וממשלה בהרכב שונה, יצליחו להוציא את המדינה מהמשבר ומהמיתון - בהינתן הרכבו הנוכחי של הפרלמנט ועמדותיהן של השותפות הקואליציוניות המובילות".

בד בבד, מנהיג הימין הקיצוני סאלוויני, שמפלגתו היא הגדולה ביותר באופוזיציה, הודיע שיכנס את ראשי מחנה המרכז־ימין כדי לקרוא לבחירות חדשות לפרלמנט. סאלוויני פנה בין היתר לג'יורג'יה מלוני, מנהיגת מפלגת הימין הקיצוני "אחיי איטליה", וכן לסילביו ברלוסקוני, מנהיג מפלגת "פורצה איטליה" וראש הממשלה לשעבר. האחרון מסר אתמול כי הוא "סומך על התבונה הפוליטית" של הנשיא מטרלה, כדי לפתור את המשבר הפוליטי.

לדברי סאלוויני, "האיטלקים זקוקים לבתי חולים, למערכת חינוך בטוחה ועובדת, ולשנה של הימנעות מהעלאת מסים - כדי שיוכלו לנשום לרווחה ולראות תקווה לעתיד משפחותיהם והעסקים שלהם. הממשלה הזו אינה יכולה להוציא את איטליה מהאסון הנוכחי".

מפלגתו של ברלוסקוני עשויה למלא אף היא תפקיד מפתח בכינון ממשלה חדשה. לדברי ראש הממשלה לשעבר, הפתרון היחיד הוא "ממשלה חדשה שתביא לאחדות ממשית במדינה, נוכח מצב החירום". הוא הוסיף כי הדבר לא יסתייע, יהיה צורך בבחירות חדשות "שיחזירו למצביעים את הכוח להכריע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ