ג'ונסון זעם, ובאיחוד האירופי חזרו בהם מהכוונה להגביל משלוחי חיסונים לבריטניה

האיחוד הטיל הגבלות על ייצוא חיסונים בשל חשש שייווצר מחסור ביבשת. בממלכה המאוחדת ובאירלנד זעמו על ההחלטה, ולאחר שיחות טלפון עם ראשי הממשלה ג'ונסון ומרטין הודיעה נשיאת הנציבות שהייצוא לבריטניה יוחרג מהמהלך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פון דר ליין וג'ונסון בבריסל, בחודש שעבר

הנציבות האירופית חזרה בה בסוף השבוע מכוונתה להגביל מעבר חיסונים נגד קורונה לבריטניה דרך צפון אירלנד. באיחוד האירופי תכננו תחילה להפעיל סעיף בהסכם הברקזיט שהיה מאפשר לפקח על מעבר החיסונים בין אירלנד וצפון אירלנד, אך חזרו בהם לאחר שיחות שקיימו ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון וראש ממשלת אירלנד מיהאל מרטין עם נשיאת הנציבות אורסולה פון דר ליין, שבהן הביעו השניים התנגדות למהלך.

בנציבות הודיעו בימים האחרונים כי בכוונתם לחייב את יצרני החיסונים לספק הרשאות למשלוחי חיסונים המיועדים לייצוא בשל חשש ממחסור במנות חיסון באירופה. בתחילה, הגבלת הייצוא חלה גם על משלוחים לבריטניה. גורמים באיחוד האירופי תיארו את ההחלטה כ"התנהלות שגויה" ו"טעות בשיקול הדעת", אך פרשנים התייחסו לתקרית כראיה לזעם הפוליטי הגובר על מבצע החיסונים האיטי ועדות למתיחות בין האיחוד לבין בריטניה בצל הברקזיט.

מקרון ומרטין בבריסל, בחודש שעברצילום: POOL/רויטרס

ההחלטה על הצעד התקבלה בעקבות הודעת יצרנית החיסונים אסטרה־זנקה על כך שתוכל לספק רק 60% ממנות החיסון שהתחייבה לספק לאיחוד בשליש הראשון של 2021, במסגרת הסכם כולל לרכישת 400 מיליון מנות חיסון מהחברה. באיחוד חששו כי בחברה סיפקו בחודשים האחרונים מנות חיסון לבריטניה באופן שפגע בהסכמים, ובהודעה שפרסמו ביום שישי הסבירו בנציבות כי הכוונה להפעיל את סעיף 16 בהסכם הברקזיט כדי לפקח על מעבר חיסונים לצפון אירלנד מוצדקת לאור החשש ממחסור.

מיד לאחר פרסום ההודעה הבהיר דובר מטעם דאונינג 10 כי בבריטניה "דורשים הסבר בדחיפות מהנציבות האירופית" על המהלך. "לבריטניה יש הסכמים חוקיים עם יצרניות החיסונים, ולא היתה מצפה מהאיחוד האירופי, כחבר ובעל ברית, לעשות מהלכים שיפגעו בהוצאה לפועל של ההסכמים האלו", אמר הדובר. בהמשך דווח כי ג'ונסון ומקבילו האירי מרטין שוחחו ביניהם על הנושא.

כמה שעות מאוחר יותר פרסמה פון דר ליין הודעה שלפיה האיחוד ובריטניה "הסכימו על העיקרון שלפיו אין להטיל הגבלות על ייצוא חיסונים בידי חברות במקרים שבהם הן ממלאות אחר ההתחייבויות החוזיות שלהן". היא הסבירה כי השינוי במדיניות התקבל לאחר "שיחות בונות" עם ג'ונסון, במהלכן הביע לדבריה חששות כבדים מהתוכנית המקורית. ההגבלות בגרסתן הסופית יאפשרו להגביל ייצוא חיסונים אם היצרנית לא עמדה בהסכמיה המוקדמים עם האיחוד. מלבד בריטניה הוחרגו ממנו גם כמה מדינות אחרות, רבות מהן עניות.

לאחר הודעת הנציבות על ביטול הכוונה המקורית כתב ראש הממשלה האירי מרטין בטוויטר כי מדובר ב"החלטה ברוכה" ו"התפתחות חיובית לאור האתגרים הרבים העומדים בפנינו בהתמודדות עם הנגיף".

מוקדם יותר אמר נשיא צרפת עמנואל מקרון בראיון לגרדיאן כי האיחוד "חייב לשלוט" בייצוא חיסונים מחוץ לו בשל "התנהלותה המפוקפקת" של יצרנית החיסונים הבריטית-שוודית, ומחשש ממחסור משמעותי שנובע מ"המשלוחים העודפים" שביצעה החברה לדבריו למדינות שאינן באיחוד. "צריך לפקח על כך בשל התנהלות מפוקפקת", אמר. "אנחנו צפויים לקבל פחות משלוחים באופן שאינו הולם את ההסכמים שנחתמו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ