לוגו אי-פי
אי-פי

גרמניה, איטליה וצרפת הודיעו היום (שני) על השעיית מתן החיסון נגד קורונה של חברת אסטרה זנקה בשטחן. זאת, על רקע הדיווחים כי החיסון יוצר קרישי דם בקרב המחוסנים. משרד הבריאות של גרמניה ציין כי ההחלטה התקבלה על בסיס המלצת רגולטור החיסונים של גרמניה, מכון פול ארליך, שקבע שיש לחקור את התפתחות קרישי הדם במחוסנים.

סוכנות התרופות של אירופה, כך נכתב בהצהרת משרד הבריאות הגרמני, צריכה להחליט איך היא מתכוונת לפעול בנושא וכיצד המידע החדש ישפיע על החלטתה לאשר את החיסון. בהודעת המשרד צוין עוד כי ישנם דיווחים על יצירת קרישי דם בוורידי מערכת העצבים המרכזית, אך לא נכתב מה הסבירות של תופעת הלוואי וכמה פעמים היא דווחה לרשויות. שר הבריאות של גרמניה, יאנס שפאן, אמר כי הסיכון להיווצרות קרישי דם בעקבות החיסון אמנם נמוך - אך לא ניתן לשלול אותו. "זאת החלטה מקצועית, לא פוליטית", אמר שפאן.

מרכז התחסנות בצרפת, היוםצילום: PASCAL ROSSIGNOL/רויטרס

במקביל להודעה של הרשויות בגרמניה, הודיע נשיא צרפת עמנואל מקרון כי גם פריז תשעה את השימוש בחיסון. לפי מקרון, מתן החיסונים יושעה בשלב זה עד פרסום ההמלצות הרשמיות של סוכנות התרופות האירופית, שצפויות להתפרסם מחר בערב. הנשיא לא פירט את הסיבות להפסקת מתן החיסון, אך אמר שהוא מקווה להמשיך במבצע החיסונים עם אסטרה זנקה "בקרוב".

בהצהרת משרד הבריאות של איטליה נכתב כי ההחלטה להשעות את מתן החיסונים של אסטרה זנקה התקבלה לאחר דיונים מקצועיים בין משרד הבריאות למשרד ראש הממשלה. לפי נתוני המרכז האירופי לבקרת מחלות ומניעתן, כ-1.35 מיליון בני אדם כבר חוסנו בחיסון של אסטרה זנקה בגרמניה לבדה. בסך הכל המדינה קיבלה למעלה מ-3 מיליון מנות חיסון מהחברה.

חיסון הקורונה של אסטרה זנקהצילום: JOEL SAGET - AFP

חברת התרופות טענה בתגובה כי אין מה לחשוש וכי שיעור יצירת הקרישים בקרב מקבלי החיסון שלה הינו נמוך יותר ביחס לאוכלוסייה הכללית. גם סוכנות התרופות האירופית וארגון הבריאות העולמי מסרו כי לא נמצאו כל עדויות ממשיות שהחיסון גורם ליצירת קרישי דם, וכי אנשים צריכים להמשיך ולהתחסן נגד קורונה.

נורווגיה ודנמרק הפסיקו את השימוש בחיסון של אסטרה זנקה בשבוע שעבר לאחר דיווחים בודדים על תופעת לוואי של דימומים לא מוסברים, קרישי דם וספירת טסיות נמוכה. איסלנד, בולגריה, אירלנד והולנד הודיעו על הפסקת השימוש בחיסון בסוף השבוע ואתמול. בספרד ובאוסטריה עצרו בימים האחרונים את השימוש במשלוחים מסוימים של החיסון. בבריטניה, לעומת זאת, אמרו כי ימשיכו לחסן עם חיסוני החברה "ללא חששות", ואילו בפולין הודיעו כי היתרונות של החיסון עולים על חסרונותיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ