ג'ונסון הציג תוכנית להחלת מדיניות "דרכון ירוק" באנגליה: "אצא בעצמי לשתות בירה"

ראש הממשלה הבריטי הודיע על הקלות בהגבלות הקורונה בשבוע הבא, לרבות פתיחת חנויות ומספרות וישיבה באוויר הפתוח בפאבים. לדבריו, מוקדם לומר מתי יהיה ניתן לחדש את הטיסות הבינלאומיות, אך מדיניות הדרכון הירוק היא צעד בדרך לכך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ונסון מבקר בחנות לכלי בית בלונדון, בשבוע שעבר

ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, הציג הערב (שני) תוכנית להחיל מדיניות של "דרכון ירוק" שצפויה לאפשר בהמשך חזרה של טיסות בינלאומיות, ייתכן שכבר באמצע החודש הבא. לדבריו, הוא מכיר בכך שישנם קשיים אתיים סביב הנהגת מדיניות כזו והוא מתכוון להביאה לאישור בפרלמנט כחוק.

ג'ונסון נשא דברים במסיבת עיתונאים שבה הודיע גם על המשך בהקלת ההגבלות המוטלות באנגליה, החל מהשבוע הבא. על פי תוכנית היציאה שהציג בעבר ג'ונסון, החל מ-12 באפריל ייפתחו חנויות, מספרות ועסקים נוספים ותתאפשר ישיבה בחוץ בפאבים ואף ביקור בגני חיות. "אני עצמי אצא ללגום פיינט של בירה בפאב המקומי", אמר ג'ונסון.

הממשלים המקומיים בסקוטלנד, ויילס וצפון אירלנד מנהלים מדיניות הגבלות עצמאית ובסמכותו של ראש הממשלה הבריטי לקדם צעדים בנושא רק בתחומה של אנגליה. כך הציג ג'ונסון "מפת דרכים" לפני כמה חודשים ליציאה מהמשבר, לאור ההתקדמות במבצע החיסונים הארצי. לפי מעקב אוניברסיטת ג'ונס הופקינס בארה"ב, בשבוע האחרון נוספו בבריטניה יותר מ-26 אלף נדבקים חדשים ונרשמו 244 מקרי מוות. מפרוץ המגפה נדבקו בנגיף כ-4.3 מיליון בריטים וכ-127 אלף מהם מתו מהמחלה Covid-19.

"המאמצים הקולקטיביים שלנו השתלמו", אמר ראש הממשלה הבריטי, שהציג נתונים על ירידה בשיעורי התחלואה ועל הצלחת מבצע החיסונים שהגיע עד כה ל-31 מיליון בני אדם. חברי המועצה המדעית המייעצת לממשלה הביעו ביטחון בכך שניתן להתקדם לשלב השני בתוכנית היציאה ללא חשש בשבוע הבא — אולם הזהירו כי הקלות נוספות בשלב זה עלולות להביא לגל שלישי של המגפה, שיהיה חמור יותר ממה שידעה בריטניה עד כה.

ברקע הדברים הביע ג'ונסון הסתייגות מתאריך היעד שהציב לחזרת הטיסות הבינלאומיות, 17 במאי. הוא קרא לתושבי הממלכה שלא למהר לקבוע תוכניות לחופשה בקיץ מעבר לים ואמר כי טרם נקבעו קטגוריות למדינות שאליהן ניתן לטוס.

פאב סגור בלונדון, לפני שבועייםצילום: JUSTIN TALLIS - AFP

לדבריו, הודעה מסודרת בנושא תתפרסם מספיק זמן מראש, על מנת לאפשר לתעשיית התיירות ולתושבים עצמם להיערך בהתאם. הוא הוסיף כי טרם חידוש הטיסות תוצג תוכנית ניהול סיכונים על פי מודל "רמזור", והתריע כי ישנה עדיין מידה של אי־ודאות באשר להגנה שמספקים החיסונים במצב שבו התחלואה נמצאת במגמת עלייה.

הממשלה בראשותו של ג'ונסון כבר אישרה עקרונית את הצורך להציג אישור על קבלת חיסון, תוצאות בדיקת קורונה שלילית או הוכחה על הימצאות נוגדנים בדם בטווח של חצי שנה אחורה — על מנת להנהיג מדיניות של "דרכון ירוק". זו אינה אמורה להיכנס לתוקף לפני 17 במאי. "אנחנו מקפידים על זהירות ועוקבים אחר הנתונים בכל שלב", אמר ג'ונסון.

הוא הוסיף כי לא יהיה צורך להציג הוכחה לחיסון או תוצאת בדיקה שלילית על מנת להיכנס לחנות או לבקר בפאב, בשבוע הבא. אולם, לדבריו, ישנה כוונה להנהיג פיילוט מקומי של תוכנית "הדרכון הירוק" בכניסה לאירועים המוניים. על השיקולים האתיים הקשורים בכך אמר ג'ונסון כי "יש צורך להתנהל בזהירות בנושא, ולא להחיל תוכנית שמייצרת אפליה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ