טורקיה עצרה קצינים לשעבר שמתחו ביקורת על הממשלה; ארדואן: ניסיון הפיכה

עשרה בכירים בחיל הים בדימוס נעצרו וארבעה נוספים נקראו לחקירה בשל הצהרה בחתימת יותר ממאה קצינים לשעבר, שהביעו חשש לחופש התנועה במצרי הדרדנלים ובוספורוס. ארודאן הדגיש כי הוא אינו מתכוון לשנות את המצב באזור, אך גינה את פרסום ההצהרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארדואן במסיבת עיתונאים באנקרה, היום

קבוצת קצינים בכירים בדימוס בחיל הים הטורקי נעצרו היום (שני) בשל פרסום הצהרת תמיכה ב"אמנת מונטרו", המבטיחה את חופש התנועה במצרי הדרדנלים ובוספורוס. יותר ממאה קצינים לשעבר בחיל חתמו על ההצהרה, שבה הובע חשש כי בכוונתו של הנשיא רג'פ טייפ ארדואן לפרוש מהאמנה, שנחתמה בשנת 1936. זאת, בעקבות פרישתה של טורקיה בחודש שעבר מ"אמנת איסטנבול", שעוסקת במאבק באלימות כלפי נשים.

לפי דיווחים בסוכנות הידיעות הממלכתית "אנטוליה", עשרה ממחברי ההצהרה נעצרו וארבעה נוספים נקראו להתייצב לחקירה. בדיווח צוין כי אותם ארבעה לא נעצרו, בשל גילם המבוגר. עוד דווח כי בין העצורים גם צ'ם גורדניז, קצין בכיר לשעבר בחיל שהיה ממנסחי דוקטרינת "המולדת הכחולה" של טורקיה, שתובעת ריבונות על חלקים נרחבים בים התיכון, לרבות משאבים כמו גז טבעי הנמצאים במעמקיו. יוון וקפריסין מתנגדות לעמדה זו של אנקרה, שארדואן מקדם ביתר שאת בשנה האחרונה.

ארדואן גינה את ההצהרה ואמר כי היא עולה לכדי ניסיון הפיכה נגדו. יחד עם זאת הוא הדגיש כי הוא מחויב לאמנת מונטרו וכי אין בכוונתו לפעול לשינוי המצב. דובר לשכתו של ארדואן, פרהטין אלטון, כינה את ההצהרה "התרסה בפני רצון האומה ונבחרי הציבור שלה" ואמר כי מדובר בהרגל ישן שהגוורדיה הישנה בצבא מתקשה להיפטר ממנו. "אסור לנו לראות זאת כמעשה תמים", הוסיף.

בדבריו רמז אלטון להיסטוריה של הפיכות צבאיות בטורקיה, כמו אלה שהתרחשו ב-1960, 1971 ו-1980. ב-1997 הפיכה כזו הביאה להפלת ממשלה בהובלת מפלגה איסלאמיסטית. ב-2016 סיכלה ממשלתו של ארדואן ניסיון הפיכה, שהביא ליותר מ-250 מתים ולגל של מעצרים המוניים ורדיפות פוליטיות שנמשך עד היום. שר ההגנה הנוכחי הולוסי אקאר, לשעבר רמטכ"ל צבא טורקיה, אמר כי ההצהרה אינה משרתת אף מטרה זולת "פגיעה בדמוקרטיה הטורקית ובמורל של חיילי הצבא הטורקי, לשמחתם של אויבינו".

לפי הדיווח ב"אנטוליה", מעצרם של הקצינים לשעבר לווה בפתיחת חקירה בחשד כי הם "עשו יד אחת במטרה לבצע פשע המכוון נגד החוקה וביטחון האומה". עוד דווח כי הקצינים נעצרו בבתיהם באנקרה, איסטנבול ובמחוז קוקלי, וכי הרשויות שללו מהם זכויות למגורים במימון ממשלתי וכן למאבטחים. זאת, עוד בטרם הסתיימה החקירה.

ספינה חוצה את מצר בוספורוס, בשבוע שעברצילום: Emrah Gurel/אי־פי

103 קצינים לשעבר, בהם אדמירלים בחיל הים, חתמו על ההצהרה המביעה את מחויבותם לאמנת מונטרו — שמסדירה את התנועה הימית האזרחית במצרים האסטרטגיים המחברים בין הים השחור לים התיכון, ונועדה להגביל את תנועתן של ספינות מלחמה דרכם. מחברי ההצהרה הביעו חשש כי פרישתה של טורקיה מאמנת איסטנבול בחודש שעבר היא איתות לכך שבכוונתו של ארדואן לפרוש מהסכמים בינלאומיים נוספים. לכך נוספה תוכניתו לקדם מעבר ימי חלופי לבוספורוס, מצפון לאיסטנבול.

"העובדה שפרישה מאמנת מונטרו עלתה בכלל לדיון כחלק מהשיחות על תעלת איסטנבול, וזאת בנוסף למתן הסמכות לפרוש מאמנות בינלאומיות, היא סיבה לדאגה", נכתב בהצהרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ