תפנית בפרשה שהסעירה את איטליה: אמנדה נוקס תועמד למשפט חוזר

בית המשפט ביטל את זיכוי נוקס וחברה לשעבר מרצח סטודנטית בריטית ב-2007. אם נוקס תורשע במשפט החוזר, ארה"ב תסגיר אותה לאיטליה

סביונה מאנה
סביונה מאנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סביונה מאנה
סביונה מאנה

בית המשפט הגבוה לערעורים ברומא קיבל הבוקר (שלישי) את הערעור על זיכוי אמנדה נוקס ורפאלה סולצ'יטו מרצח הסטודנטית הבריטית מרדית קרצ'ר בפרוג'ה, וקבע כי השניים יועמדו למשפט חוזר. אם המשפט החוזר בפירנצה יתקיים שלא בנוכחות נוקס, השוהה בארצות הברית, והיא תורשע בו, תידרש ארצות הברית להסגיר אותה לאיטליה לפי ההסכם בין שתי המדינות.

הזיכוי ניתן באוקטובר 2011. הערעור עליו הוגש בידי הפרקליטות ומשפחתה של קרצ'ר הבריטית על בסיס "כשלים לוגיים וטכניים" לכאורה, הנוגעים לראיות הדנ"א. נוקס האמריקאית וסולצ'יטו האיטלקי, שהיו חברים בשעתו, הורשעו בערכאה ראשונה ונידונו ל-26 ו-25 שנות מאסר. הם זוכו בערעור מחמת חוסר ראיות. זאת לאחר שנוקס ריצתה ארבע שנות מאסר בכלא בפרוג'ה.

הפרשה הסעירה את איטליה, בריטניה וארצות הברית ב-2007. זוג הסטודנטים נעצרו בחשד שרצחו את קרצ'ר במסיבת מין וסמים, בדירת הסטודנטים שנוקס חלקה עמה. השניים כפרו באשמה המיוחסת להם ונוקס אף חזרה בה מהודאתה הראשונית במשטרה, לפיה היתה נוכחת בבית בעת הרצח ושמעה את צרחותיה של קרצ'ר.

לפי התביעה במשפט, סולצ'יטו החזיק את קרצ'ר מאחור בעת שנוקס דקרה אותה וגבר נוסף - רודי גדה, מהגר מחוף השנהב שעסק בסחר בסמים ונידון ל-16 שנות מאסר באיטליה על מעורבותו בפרשה - ניסה לתקוף אותה מינית. לפי גרסה זאת של האירועים, כשקרצ'ר ניסתה להתנגד, העניינים יצאו משליטה והסתיימו במותה. התביעה סבורה כי סכין שנמצאה במגירת מטבח בבית של סולצ'יטו שימשה לרצח, וכי שרידי דנ"א של נוקס נמצאו על ידית הסכין. דנ"א של סולצ'יטו נמצא על אבזם חזייה של קרצ'ר.

בית המשפט הגבוה ברומא אישרר היום גם את הרשעתה של נוקס בגין הוצאת דיבה על שהפלילה ברצח בעל פאב אפריקאי, פטריק לומומבה, בחקירתה הראשונית. לומומבה טוהר מכל חשד לאחר שהמציא אליבי מוצק. היא נידונה על כך לשלוש שנות מאסר, שאותן כבר ריצתה למעשה מאז מעצרה ב-2007

שני הצעירים לא היו בבית המשפט בעת הקראת ההחלטה הבוקר, שהחזירה את הפרשה לכותרות באיטליה. נוקס קיבלה את הכרעת הדין בסיאטל שבארצות הברית, אליה חזרה לאחר זיכויה לפני יותר משנה. לאחר ההחלטה היא אמרה כי היא מאוכזבת מהפסיקה אך משוכנעת בצדקתה. אילו סולצ'יטו עודכן בעניינה בעיר ורונה, שבה הוא לומד מדעי המחשב. אחותה של קרצ'ר, סטפאני, בירכה על קבלת הערעור שהגישה המשפחה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ