מלחמת יוגוסלביה הסתיימה, הנשק עדיין כאן

הטבח אתמול בכפר בסרביה מפנה זרקור אל כמויות הנשק האדירות שמוחזקות בידי אזרחים מאז סיום המלחמה בבלקן. בסרביה 38 כלי נשק לכל 100 אזרחים

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו אי-פי
אי-פי

המלחמה שהתנהלה ביוגוסלביה בשנים 1991-1999 גבתה את חייהם של כ-200 אלף בני אדם והפכה מיליוני אזרחים לפליטים. ואולם, מאז שהסתיימה המלחמה כמעט שלא הופנתה תשומת לב לכמויות הנשק האדירות שנותרו בידי הציבור במדינות היוגוסלביות לשעבר. מדובר במיליוני כלי נשק ששמשו בין היתר למעשי רצח, חיסולי חשבונות על רקע אתני, מעשי התאבדות או שנפלו לידיהם של ילדים שנפגעו בירי בשוגג.

כל שבע המדינות העצמאיות שנוצרו אחרי התפרקותה של יוגוסלביה אוסרות על אזרחים להחזיק בנשק ללא אישור מהרשויות, אולם הצלחתן באכיפת החוק חלקית ביותר. ממחקר שערך לאחרונה ארגון שווייצרי בשם Small Arms Survey, עולה כי בידי הציבור הסרבי נמצאים כשלושה מיליון כלי נשק. נתון זה הופך את סרביה, שבה כ-7.5 מיליון תושבים, למדורגת במקום החמישי בעולם במספר כלי הנשק לאדם: 38 כלי נשק לכל 100 בני אדם. את רשימת "המדינות החמושות" ביותר בעולם מובילה כמובן ארה"ב עם 88 כלי נשק לכל 100 בני אדם. אחריה מדורגת תימן עם 54.8 לכל 100 אזרחים. בתחתית הרשימה מדורגת בריטניה עם 6.2 כלי נשק לכל 100 אזרחים.

חוקי אחזקת הנשק בסרביה הודקו לפני כמה שנים, אחרי שהרשויות הציעו חסינות לכל מי שימסור כלי נשק הנמצאים ברשותו באופן לא חוקי. בנוסף, הסכימו הרשויות לאפשר לאזרחים להמשיך ולהחזיק בכלי נשק קטנים (בעיקר אקדחים) אם יקבלו רישיון וישלמו על כך מס. בפועל, נותרו בידי האזרחים אמצעי לחימה רבים מסוגים שונים. אשתקד, לדוגמה, נהרגו ארבעה בני אדם אחרי שבליינים שלא הורשו להיכנס לפאב זרקו לתוכו רימון. אתמול (שלישי) רצח אזרח סרבי בן 60, יוצא מלחמת יוגוסלביה, 13 בני אדם בטבח שביצע בכפרו. היורה, ליובישה בוגדנוביץ', לחם בחזית הקרואטית ולפני שנתיים איבד את עבודתו.

יולי 2011 - מוסלמית מחפשת את ארונותיהם של יקיריה אחרי חשיפת קבר אחים נוסף בבוסניה

מקדוניה מדורגת במקום השני מבין המדינות היוגוסלביות לשעבר באחזקת נשק. בידי 24 מכל 100 מאזרחי המדינה הקטנה יש אמצעי לחימה כזה או אחר, רובם מתקופת המלחמה. הרשויות גיבשו תוכנית למסירת אמצעי לחימה מרצון שטרם הניבו פירות של ממש. במקביל, מבצעת המשטרה פשיטות שבהן הוחרמו עשרות אלפי רובים, אקדחים ועוד.

מונטנגרו, שבה ל-23 אחוז מהאוכלוסיה יש אמצעי לחימה, נאסרה לחלוטין אחזקת נשק אוטומטי או חצי אוטומטי. אקדחים מותרים רק ברישיון. גם בקרואטיה הוצאו כלי נשק אוטומטיים וחצי אוטומטיים אל מחוץ לחוק. למרות זאת שיעור המחזיקים באמצעי לחימה בה עומד על 22 אחוז. קרואטיה, כמו בוסניה-הרצגובינה, סובלת גם מבעיית מוקשים קשה. מנתוני המרכז הקרואטי לניטור התופעה עולה כי שטחי המדינה "מזוהמים" ביותר מ-90 אלף מוקשים. תהליך שליית המוקשים איטי ועלותו גבוהה.

יולי 2006 - איכר אלבני מתפלל לזכר קורבנות המלחמה בקוסובו

בקוסובו הצעירה אסרה הממשלה על אזרחים להחזיק כלי נשק ובמקביל הציגה תוכניות למסירת אמצעי לחימה מרצון. למרות זאת, על פי הערכות הארגון השוייצרי, כל 19 מתוך 100 אזרחים במדינה מחזיקים בכלי נשק. החוק הקוסוברי מטיל עונש של חמש שנות מאסר על מי שיתפס עם נשק שאינו ברישיון, אולם הוא אינו נאכף. משטרת קוסובו ונאט"ו מקיימים בימים אלה קמפיין טלוויזיוני בניסיון לעודד אזרחים למסור את כלי הנשק שברשותם.

בבוסניה-הרצגובניה, שבה התחוללו קרבות קשים ביותר בשנים 1992-1995, אחרי שיוגוסלביה כבר התפצלה, החזיקו בסוף שנות התשעים מרבית האזרחים בנשק. במבצע שכלל את הוצאת אחזקת הנשק אל מחוץ לחוק וחסינות למוסרי נשק, הצליחו הרשויות לצמצם את כמות אמצעי הלחימה שבידי הציבור. כיום רק 17 אחוז מהאזרחים מחזיקים בנשק. בכל הנוגע למוקשים, בוסניה-הרצגובינה "מזוהמת" עוד יותר מקרואטיה - כ-120 אלף מוקשים עדיין טמונים באדמותיה. מבין המדינות היוגוסלביות לשעבר מצליחה סלובניה להציג את הנתונים הטובים ביותר בכל הקשור לאחזקת נשק: 13 כלי נשק לכל 100 אזרחים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ