עופר אדרת
עופר אדרת

כשבוע וחצי לאחר שארכיאולוג בעיר קלן שבגרמניה האשים בראיון ל”הארץ” חלק מתושבי העיר באנטישמיות חבויה, עוררו דבריו סערה תקשורתית בעיר. בכתבה שפורסמה בסוף החודש שעבר (“קלן מגלה את עברה היהודי”, 29.3.13), תוארו החפירות הארכיאולוגיות שנערכות בשנים האחרונות בקלן, שבהן נמצאו עדויות לחיים יהודיים בעיר מאז המאה הראשונה לספירה. הארכיאולוג שמנהל את החפירות, סוון שוטה, התייחס בראיון לביקורת שנשמעת בעיר על התמשכות העבודות, עלותן והכוונה להקים בעיר מוזיאון יהודי.

“הם חושבים שיהיה יותר נכון לבנות כאן כיכר יפה ולא להקים מוזיאון יהודי”, אמר. בנוסף, הוא האשים את הרשויות בקלן בכך שהתעלמו במתכוון מעברה היהודי של העיר במשך שנים רבות. “כבר ב-1950 נחשפו כאן ממצאים יהודיים, אבל לא התעניינו בהם”, אמר ל”הארץ”. “גם לפני עשור, כשהכינו את תוכנית השימור של האתר, דיברו על הקמת מוזיאון לארכיטקטורה רומית, בלי אף מלה על הרובע היהודי”. לצד זאת, סיפר על איומים על חייו ועל תיקים חשודים שמשאירים מתנגדי החפירות בפתח האתר הארכיאולוגי.

לאחר שהכתבה פורסמה במהדורה האנגלית של “הארץ”, היא צוטטה בהרחבה בתקשורת בקלן, ועוררה ביקורת וכעס רבים על הארכיאולוג שוטה. “אם אכן אמר זאת, זה בלתי מקובל ולא ייאמן”, אמר קרל יורגן קליפר, בכיר במפלגה הנוצרית-דמוקרטית בקלן. “ההתנהגות שלו היא לגמרי חסרת אחריות. הוא פגע בתדמית של העיר והזיק לפרויקט”, אמר מרטין בורשל מהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית.

הארכיאולוג סוון שוטהצילום: Stadt Koeln, Archaeologische Zone / Juedisches Museum

שוטה הכחיש בתוקף את הדברים שיוחסו לו בכתבה ב”הארץ”, ואמר בתגובה לעיתון המקומי “קלנר שטאדט אנצייגר” (Kölner Stadt-Anzeiger): “דבריי הוצאו מהקשרם. לא אמרתי את זה”. קלנר שטאדט אנצייגר הוא עיתון בבעלותו של המו”ל הגרמני אלפרד דומונט, שהוא גם אחד מבעליו של “הארץ”.

צילום: Stadt Koeln, Archaeologische Zone / Juedisches Museum

עורך העיתון, פטר פאולס, פרסם מאמר דעה חריף, בו תקף את שוטה על דבריו ל”הארץ”, והאשים אותו בפגיעה בתדמית העיר בעיתוי אומלל - לקראת ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה. “אזרחים רבים השתתפו בדיון על הקמת המוזיאון היהודי - באופן רציני ולפעמים ביקורתי. האם כולם אנטישמיים רק כי הם תמכו בפיתוח מרוסן יותר של כיכר העיר? ודאי שלא”, כתב.

בראיון ל”הארץ” הסביר שוטה, כי לא כל תושבי העיר שמחים לגלות כי בעירם חיו יהודים מאז העת העתיקה, משום שמשמעות הדבר היא שהם היו חלק ממנה במשך אלפי שנים, ולא עם זר שרק התארח בה, כדבריו. “אנחנו בעצם מראים שהיהודים חיו פה ברציפות עוד מהמאה הראשונה. המשמעות היא שהם היו חלק מהעם שלנו וחלק אינטגרלי מההיסטוריה של העיר, של גרמניה ושל אירופה כולה. הם לא היו עם נפרד”, אמר, והוסיף: “מה זה אומר על השואה? שהרגנו את העם שלנו?”.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

איריס רחמימוב

"בעצם, מחנה ההשמדה הראשון הוקם עוד ב-1904"

טיסות נכנסות אסף נווה

"הכי קשה זה הניתוק. היינו על קרחון חודש, בלי קליטה, בלי כלום"

קינוח שבועות בהשראת קנולי

עם כל הכבוד לעוגת גבינה, לכו על קינוח מופרע לשבועות

משתזפים ביום שמשי בפראג. חשיפה לשמש קשורה לירידה בתחלואת לב וסוכרת

מתברר שחשיפה לשמש תורמת לנו בדרכים שלא היינו מעלים על הדעת

נערים יהודים וערבים משחקים כדורגל ליד חומות העיר העתיקה בירושלים, שנות ה–20

בית"ר ירושלים, שמאלנים: הצד המפתיע של תולדות הכדורגל בארץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?