יומני היטלר המזויפים נכנסים לקנון הגרמני

ב-1983 התחוללה שערוריה כשהשבועון "שטרן" פרסם קטעים מיומניו של היטלר, שהתגלו כזיוף. כעת הארכיון הגרמני יקבל אותם כחומר עיתונאי היסטורי

כריס קוטרל וניקולס קוליש, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כריס קוטרל וניקולס קוליש, ניו יורק טיימס

כשהשבועון הגרמני "שטרן" הודיע באפריל 1983 כי רכש את יומני היטלר, שנחשפו זמן מה קודם לכן, חיכה העולם בציפייה לפרסום התגלית ההיסטורית. העורכים הבטיחו שאחרי פרסומם, יימסרו 60 כרכי היומנים הכתובים בכתב יד לארכיון הפדרלי של מערב גרמניה, למען הדורות הבאים. אלא שהסקופ היה לאסון עיתונאי, כשהתגלה במהרה שהיומנים היו מזויפים.

לאחר 30 שנה, הפכה ההיסטוריה המזויפת להיות היסטוריה של ממש: הארכיון של גרמניה הודיע אתמול (שלישי) כי יקבל את אוסף הזיופים של "שטרן", תחת הקטגוריה של חומר עיתונאי, ולא היסטוריה נאצית.

"יומני היטלר המזויפים הם מסמך מהעבר", אמר מיכאל הולמן, נשיא הארכיונים הפדרליים, בהודעה משותפת עם "שטרן". "הם נמצאים בידיים טובות בארכיונים הפדרליים".

גרד היידמאן, כתב העיתון, מציג במסיבת עיתונאים את היומנים המזויפים, אפריל 1983צילום: אי-אף-פי

ב-1983 שילמו עורכי "שטרן" לכתב גרד היידמאן מיליוני דולרים כדי לקנות את מה שהם האמינו שהוא אוסף משמעותי של כתבי יד של היטלר, כמו גם מסמכים נוספים. על שער השבועון נכתב באותיות אדומות על גבי תצלום פנקסים שחורים כי "נתגלו יומי היטלר". גם הסאנדיי טיימס הבריטי קנה את היומנים.

התגלית נתקלה מלכתחילה בספקנותם של המומחים, אולם ההיסטוריון האנגלי יו טרבור-רופר הכריז שהם אמיתיים, והעניק לתגלית לגיטימיות זמנית. המוניטין של טרבור-רופר נהרס כשמומחים של הארכיונים הפדרליים וחוקרים מטעם המשטרה הפדרלית הגרמנית קבעו שמדובר בזיוף.

את היומנים המזויפים כתב סוחר של מזכרות נאציות משטוטגארט בשם קונרד קוג'או. הוא העתיק בעיקר קטעים מנאומים של היטלר, יחד עם הערות שבהן נפלו טעויות היסטוריות, על גבי נייר ודיו חדשים. קוג'או והכתב היידמאן הורשעו בהונאה.

שער השבועון שטרן מאפריל 1983: "נתגלו יומני היטלר"צילום: אי-אף-פי

התרמית הביאה לחשבון נפש עמוק ב"שטרן" ועורכי השבועון התפטרו. חברי המערכת פתחו בשביתות שבת, במחאה על מה שהגדירו כהתעלמות ההנהלה מערוצי העבודה המסורתיים והבטיחותיים של המערכת, כשקנתה ואף פרסמה חלקים מהיומנים מבלי בדיקה מקיפה של מקורם.

"היומנים המזויפים הם חלק מתולדות 'שטרן'", מסר אתמול בהודעה דומיניק ויכמן, העורך הראשי של העיתון. "איננו רוצים להדחיק את זה, אלא לטפל באירוע בדרך הולמת ועובדתית. לכן החלטנו למסור את הפנקסים לארכיונים הפדרליים". החודש ביקש היידמאן בפומבי שהזיופים יוחזרו לו.

הארכיונים הפדרליים הם המוסד המרכזי לזיכרון של הממשלה הגרמנית. כל דבר, החל מתרשומות של ישיבות קבינט ועד החלטות משרד התחבורה, נשמרים בספרים ובקטלוגים שלו, שעשויים להגיע למרחק של כ-300 ק"מ אם יסודרו בשורה.

"המסמכים האלה חשובים מאוד להיסטוריה ולתולדות העיתונות", אמרה תקלה קיידינסט, דוברת הארכיונים. "כל מה שקוראים בעיתונים שעוטפים דגים למחרת, אנחנו משמרים למען הנצח".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ