בולגריה: ייאוש ואדישות בבחירות במדינה הענייה באיחוד האירופי

לפי סקרי דעת קהל, בבחירות שמתקיימות היום בבולגריה מתנהל מירוץ צמוד בין הימין לשמאל, אולם חוסר שביעות הרצון מהמנהיגים חוצה מפלגות

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו רויטרס
רויטרס

אזרחי בולגריה, המדינה הענייה באיחוד האירופי, מצביעים היום (ראשון) בבחירות לפרלמנט.
הבחירות היו אמורות להיערך ביולי, אולם בעקבות גל מחאות, שבו יצאו מפגינים רבים נגד השחיתות והמצב הכלכלי במדינה, נאלץ ראש הממשלה, בויקו בוריסוב, העומד בראש מפלגת הימין GERB (אזרחים למען פיתוח אירופי של בולגריה) לפזר בפברואר את הממשלה.

לפי סקרי דעת קהל, יש מרוץ צמוד בין הימין לשמאל: מפלגתו של בוריסוב זוכה ל-24% לעומת 23.6 שמקבלים הסוציאליסטים. ואולם, שש שנים לאחר שבולגריה הצטרפה לאיחוד האירופי, קיים חוסר שביעות רצון של האזרחים מהאליטה הפוליטית הן מימין והן משמאל, שעה שהאבטלה במדינה, שאוכלוסייתה היא 7.3 מיליון בני אדם, עולה והולכת והשכר הממוצע בחודש הוא 400 אירו. שיעור האבטלה הרשמי במדינה הוא 12%, אולם לפי הערכות, שיעור האבטלה האמתי קרוב ל-18%.

בוועידת הבחירות חוששים מזיופים רבים, וערב ההצבעה, החרימו שוטרים 350 אלף פתקי הצבעה לא חוקיים. המפגינים שהצליחו להביא להפלת הממשלה מתכננים לערוך שורה של הפגנות ביום הבחירות.

ראש הממשלה לשעבר בוריסובצילום: AP

לפי הערכות, אחוז ההצבעה יהיה נמוך מ-50%, ולפי סקרים אחרונים, 20% מהבוחרים הפוטנציאליים טרם החליטו למי להצביע. "אני חושבת שמפלגתו של בוריסוב צריכה להמשיך עוד ארבע שנים בשלטון כדי לסיים את מה שהתחילה. היא בנתה גני ילדים ומגרשי משחקים רבים", אומרת סנז'נה גאורגייבה, מורה, שהצביעה בסופיה. לעומת זאת, רומן בלגואב, בן 62, שוטר לשעבר בסופיה, אומר שב-20 השנים האחרונות כל הממשלות נכשלו. "האנשים עניים ומיואשים", הוא אומר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ