עשרות שנים אחרי מותם, מלך יוגוסלביה ובני משפחתו נקברו בסרביה

בניסיון לסתום את הגולל על אחד הפרקים הקשים בתולדות יוגוסלביה, הובאו עצמותיהם של פטר השני, אמו, רעייתו ואחיו לקבורה מדרום לבלגרד

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו רויטרס
רויטרס

בסרביה התקיים אתמול (ראשון) טקס קבורה ממלכתי יוצא דופן למלך יוגוסלביה לשעבר פטר השני ושלושה מבני משפחתו, שהודחו לפני מלחמת העולם השנייה ומתו עשרות שנים אחר כך בגלות. הצמרת הפוליטית הסרבית השתתפה בהלוויה שהתקיימה בכנסיה המלכותית בעיירה טופולה כחלק מהמאמצים לקדם את הפיוס הפנים סרבי.

עצמותיהם של פטר קראג'ורג'ביץ', רעייתו המלכה אלכסנדרה, המלכה האם מריה והנסיך אנדריי, הובאו למנוחות אחרי שגופותיהם הוצאו מקברים בארה"ב, בריטניה ויוון. ארבעת הארונות נעטפו בדגלי סרביה ונישאו על ידי חיילים. בין המשתתפים: נשיא סרביה טומיסלב ניקוליץ', ראש הממשלה איביצה דאצ'יץ' והפטריארך של הכנסייה הסרבית-אורתודוקסית.

פטר השני ירש את הכס מאביו אלכסנדר שנרצח בצרפת ב-1934 על ידי לאומנים קרואטים ובולגרים. אחרי הפלישה הנאצית ליוגוסלביה באפריל 1941 נמלט פטר מארצו והעביר את מלחמת העולם השנייה בבריטניה.

אחרי המלחמה הוא הוכרז כבוגד על ידי המשטר הקומוניסטי שביטל את מוסד המלוכה ביוגוסלביה. נכסי בית המלוכה הוחרמו ופטר נאלץ להישאר בגלות עד למותו בארה"ב ב-1970. באמצע שנות התשעים התיר נשיא סרביה דאז, סלובודן מילושביץ', לבנו של פטר השני, אלכסנדר קראג'ורג'ביץ', ובני משפחתו לשוב לסרביה.

עשרות אלפים נהרגו בסרביה במלחמת האזרחים שהשתוללה בסרביה בתקופת מלחמת העולם השנייה בין נאמני בית המלוכה לבין פרטיזנים קומוניסטים שנאבקו במלוכה ובכובש הגרמני. הראשונים שילמו את המחיר במסע טיהורים שניהלה אחרי המלחמה ממשלתו של טיטו. "יותר סרבים נהרגו בידי סרבים מאשר בידי הכובש הנאצי. אסור שהמחלוקות וחוסר הצדק ימשיכו לשרור בינינו", אמר ניקוליץ'.

ארונותיהם של ארבעת בני משפחת המלוכה, אתמול בטופולה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ