בית המשפט ביוון פסק לפתוח מחדש את רשות השידור

6 ימים לאחר שראש הממשלה סגר את הערוץ במפתיע, פילס בית המשפט דרך לחברות הקואליציה המסוכסכות להיחלץ מהמשבר הפוליטי בעקבות סגירתו

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו רויטרס
רויטרס

בית משפט יווני פסק היום (שני) כי שירות השידור הממלכתי ERT המושבת חייב להיפתח מחדש מיד. בית המשפט הציע לחברות הקואליציה המסוכסכות דרך להיחלץ מהמשבר הפוליטי שפרץ בעקבות סגירתו הפתאומית של הערוץ.

הפסיקה, שהורתה כי ERT יחזור לשדר עד להשקת שירות שידור חדש, התקבלה שישה ימים אחרי שראש הממשלה אנטוניס סמראס הפסיק את שידורי הערוץ בשל קיצוץ בהוצאות ובגלל צעדי צנע שנעשו במגזר הציבורי כדי לרצות מלווים זרים.

הפסיקה תומכת אמנם בעמדת סמאראס, לפיה חייב לקום שירות שידור "רזה" וחסכוני יותר, אך היא גם אפשרה לפתוח מחדש את ERT כפי שדרשו שותפיו לקואליציה. בכך הציע בית המשפט דרך לפריצת המבוי הסתום שהעלה חששות לעריכת בחירות חדשות מיידיות. "החלטת הביניים של בית המשפט האדמיניסטרטיבי העליון מעניקה לשלושת המנהיגים (של הקואליציה) הזדמנות למצוא נוסחה שתרצה את כולם", אמר תאודור קולומביס, מצוות החשיבה ELIAMEP.

הפגנות מחוץ לרשות השידור היום באתונה

עיתונאי ERT המשיכו לשדר באינטרנט כל העת, על אף צו הסגירה, ובשידור ישיר הראו את העובדים מוחאים כפיים למשמע צו בית המשפט. התזמורת הסימפונית של ERT התחילה לערוך קונצרט מתחת לכיפת השמים, ליד הבניין הראשי של הערוץ, וניגנה את נעימת אות החדשות לקול תשואות תומכי הערוץ.

לפני כן הציע סמאראס לפתוח מחדש ערוץ מצומצם יותר, תחת הנהלה זמנית, לערוך שינויים בקבינט ולשנות את ההסכם הקואליציוני כדי לשפר את שיתוף הפעולה בין המפלגות השותפות בקואליציה, הודיע בכיר בממשלה. בהתאם לתוכנית, הערוץ הזמני היה מפנה אחרי זמן מה את המקום לערוץ שידור ציבורי קטן וזול יותר, שהיה מחליף את ERT בהתאם להבטחת סמאראס.

שנה בדיוק אחרי הבחירות לפרלמנט, שהעלו לשלטון את סמאראס ושתי שותפותיו מהשמאל גבר החשש להתפרקות הממשלה בשל גוף שאינו נהנה מפופולריות יתרה. "ברור שבימים האחרונים נעלם כל סימן להיגיון בנושא הזה", אמר קוסטס פנגופולוס, מנהל חברת סקרים. "זה מגוחך, משום שאנחנו מדברים על הרס אפשרי של המדינה בגלל ERT".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ