עורך הגרדיאן: הממשלה השמידה מחשבים של העיתון שהכילו חומרים שסיפק סנודן

לדברי אלן רסברידג'ר, שני סוכנים של המודיעין הבריטי הגיעו לפני כחודש למערכת העיתון בלונדון ופיקחו על השמדת החומרים במרתף הבניין

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס

עורך הגרדיאן הבריטי פרסם מאמר בו הוא מספר כי נציגים של סוכנות המודיעין הבריטית (GCHQ) פיקחו על השמדתם של כוננים קשיחים ומחשבים שעליהם היו חומרים הקשורים למדליף מסמכי ה-NSA, אדוארד סנודן. המאמר פורסם יממה לאחר שבן זוגו של חושף מסמכי סנודן עוכב ל-9 שעות ונחקר בנמל התעופה בלונדון.

במאמר שפורסם אמש (שני) באתר האינטרנט של העיתון, כתב העורך, אלן רסברידג'ר, שהממשלה הבריטית איימה על העיתון כי במידה והעיתון לא ישמיד, או ימסור לידיה, מסמכים הקשורים להדלפות של סנודן, יינקטו נגד הגרדיאן הליכים משפטיים. רסברידג'ר כותב כי לפני כחודש, לאחר שהעיתון פרסם מספר כתבות המבוססות על מידע שהעביר סנודן, אמר לו בכיר בריטי "נהניתם, עכשיו תעבירו את החומר".

לדבריו, לאחר שיחות שהתקיימו בין נציגי הממשלה והעיתון, הגיעו שני אנשי סוכנות המודיעין הבריטי למשרדי הגרדיאן בלונדון. השניים פיקחו על השמדתם של מחשבים שהכילו חומרים שסופקו על ידי סנודן במרתפי העיתון. לדברי רסברידג'ר, נאמר לו כי הסיבה למהלך היא חשש שחלק מהחומרים יגיעו לידי מרגלים סינים. לדבריו, לאחר ההשמדה, התלוצץ אחד מאנשי סוכנות המודיעין ואמר "עכשיו אנחנו יכולים לבטל את הגעתם של המסוקים".

רסברידג'ר כותב במאמרו כי לאחר השמדת המחשבים, הוא אמר לבכירים בריטים שבשל האופי של "שיתוף הפעולה הבינלאומי" בין עיתונאים, ארגוני חדשות יכולים "לנצל מקומות בהם החוקים מתירניים יותר". כלומר, הוא אומר, הגרדיאן לא חייב לדווח רק מלונדון. מקור המקורב לנושא, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי משמעות הדבר היא שהגרדיאן מיידע את הרשויות הבריטיות כי בכוונתו להמשיך ולהביא גילויים של סנודן מחוץ לגבולות השיפוט של הממשלה הבריטית.

עורך הגרדיאן, אלן רסברידג'ר

החלטת העיתון לפרסם את ההתנהלות מול הממשלה הבריטית וההודעה על כך שימשיך להביא חשיפות של סנודן מחוץ לשטח בריטניה, הם החרפה נוספת ביחסים בין העיתון והממשלה בכל הנוגע לפרסומים על תוכניות המעקב החשאיות.

ביום ראשון, בן זוגו הברזילאי של כתב הגרדיאן האמריקאי שראיין את סנודן, עוכב לחקירה בנמל התעופה הית'רו למשך תשע שעות ונחקר תחת חוק הטרור.
גרינוולד אחראי לסדרת כתבות שחשפו את תוכניות המעקב העצומות של הסוכנות האמריקאית לביטחון לאומי (NSA) ושל סוכנות המודיעין הבריטי. מירנדה, בן זוגו בן ה-28, עוכב למשך כתשע שעות על ידי הרשויות בבריטניה כשעבר דרך ביקורת הדרכונים בנמל התעופה הית'רו בלונדון, בדרכו לביתו שבריו דה ז'ניירו. חוק הטרור השנוי במחלוקת, שנאכף אך ורק בשדות תעופה, נמלים ומעברי גבול, מאפשר לעצור ולתשאל אדם, לפשפש בחפציו ולהחרים אותם.

מירנדה אמנם שוחרר אבל ציוד אלקטרוני שלו הוחרם, כולל טלפון סלולרי, מחשב נייד, מצלמה, די.וי.די והתקני זכרון ניידים (דיסק און קי). בן זוגו של גרינוולד חזר מברלין, היכן שנפגש עם לורה פוריטס, יוצרת סרטים אמריקאים שעובדת על סרט על פרשת מסמכי סנודן בשיתוף פעולה עם גרינוולד והגרדיאן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ