משפטו של הפושע הנאצי סירט בראונס נפתח היום בגרמניה

בראונס, בן 92, כבר הורשע בעבר ברצח שני יהודים בהולנד ב-1945 וריצה שבע שנות מאסר. כעת הוא מואשם ברצח לוחם מחתרת הולנדי

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

הפושע המלחמה הנאצי סירט בראונס, שנעצר אשתקד בגרמניה, הופיע היום (שני) בבית משפט בעיר הגן לפתיחת משפטו. בראונס, בן 92, שימש כקצין באס־אס וכבר ריצה בעבר עונש מאסר על סיוע לרצח שני יהודים הולנדים. כעת הוא מואשם ברצח לוחם המחתרת הולנדי אלדרט קלאס דייקמה, בספטמבר 1944 בעיר אפינגדם הסמוכה לגבול הגרמני.

בראונס הוא יליד כרונינגן שבהולנד ומשפטו נחשב בעיני רבים לאחד האחרונים שיתקיימו בגרמניה לפושעים נאציים. אם יורשע בראונס הוא עשוי להישלח למאסר עולם, בדומה לקצין האס־אס היינריך בורה שהורשע ברצח שלושה אזרחים הולנדים במהלך מלחמת העולם השנייה, והחל לרצות את עונשו בדצמבר 2011 כשהוא בן 90.

בראונס מודה כי היה בזירה שבה נורה למוות האסיר דייקמה ארבע פעמים בגבו, אך טוען כי לא היה האיש שלחץ על ההדק. בעבר הפתיע אותו עיתונאי גרמני ועימת אותו עם האירוע מעברו. לפי החשד, בראונס ושותפו, אוגוסט נויהאוזר, שמת בינתיים, הסיעו את דייקמה למקום מבודד זמן קצר לאחר שנתפס, עצרו ואמרו לו "לך להשתין". כשהוא התרחק ירה בו אחד מהם לפחות ארבע יריות, ושתיים מהן פגעו בראשו מאחור.

התובע הגרמני אנדראס ברנדל אמר אשתקד כי לשאלה מי מבין השניים ירה את היריות אין חשיבות מבחינת האשמה הפלילית. "אם שניהם היו שם כדי להרוג אותו, זה לא משנה מי לחץ על ההדק", אמר. המשפט נפתח אחרי שבדיקה רפואית קבעה כי בראונס כשיר לעמוד לדין.

בראונס נולד ב-1921 בהולנד, סמוך לגבול גרמניה. ב-1941 התנדב לוואפן אס-אס ולחם בחזית המזרחית נגד הצבא הרוסי עד 1943, אז לקה במחלה. הוא הושב להולנד, שירת תחילה בסוכנות המודיעין הפנימי של הנאצים, ואחר כך במשטרת הביטחון ביחידה שמחפשת פרטיזנים ויהודים. ב-1949 נשפט בהיעדרו בהולנד ונידון למוות. לאחר מכן הומתק עונשו למאסר עולם. ניסיונותיה של הולנד להסגירו נתקלו בסירוב גרמני. יצויין כי בראונס הוא אזרח גרמני בזכות ההחלטה של היטלר להעניק אזרחות לזרים ששירתו בצבא גרמניה.

ב-1980 הורשע בראונס גם בהריגתם של שני יהודים, האחים לזר ומאיר סלוטרברג. הם התגלו במחבוא בכרוניגן שבצפון הולנד מספר ימים לפני שבעלות הברית שחררו את האזור. הוא נידון לשבע שנות מאסר בגין סיוע לרצח ולאחר שחרורו השתכן בעיירה ליד דורטמונד.

הפושע הנאצי ברוינס ב-1979צילום: Suyk, Koen / Anefo / Lymantria

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

פול
ישיבת ממשלה שבועית
משכן כנסת ישראל
ירושלים

אביגדור ליברמן *** Local Caption *** פול  POOL  ידיעות אחרונות  אלכס קולומויסקי

לא רק שנתניהו לא טעה, הוא אפילו לא העלה בדעתו תסריט כזה

א"ב יהושע בביתו בגבעתיים

"בסוף נחבק את מנסור עבאס וחבריו, אבל לא אזכה לראות את זה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ