הונגריה מוציאה את הלינה ברחובות אל מחוץ לחוק

בניסיון "לנקות" את הערים והיערות מרבבות הומלסים, אישרה הממשלה חוק המחייב את חסרי הבית להיכנס למקלטים ולא יוטלו עליהם עונשים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

הפרלמנט בהונגריה אישר אמש (שני) חוק ההופך את הלינה ברחובות לבלתי חוקית, וזאת על מנת "לנקות" את ערי המדינה מרבבות הומלסים. הממשלה טוענת כי החוק יסייע הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך לדיירי הרחוב וכי לכולם יש מקום במקלטים ציבורים.

מבקרי החוק מכחישים טענה זו ומסבירים כי עם כניסתו של החוק לתוקף בשבוע הבא, יוכלו הרשויות לקנוס, להטיל עבודות שירות ואפילו לכלוא הומלסים שיסרבו להתפנות או יתפסו באותו מקום יותר מפעם אחת. עונשים כבדים במיוחד נקבעו נגד הומלסים שמתגוררים במבנים ארעיים בחורשות וביערות.

מאות מפגינים ופעילי זכויות אדם התגודדו מחוץ לפרלמנט בבודפשט כדי להביע את מחאתם על אישור החוק. "הומלסים תמיד סבלו מהטרדה מצד הרשויות", אמרה לבי־בי־סי פעילת זכויות האדם טסה אודוורהלי, "ההבדל הוא שהממשלה הזו מנציחה את הסטיגמות הללו בחוק והופכת אותן לפליליות". להערכתה, יותר מרבבת הומלסים חיים ברחובות בודפשט או בבקתות מאולתרות ביערות המקיפים אותה, בעוד שבהוסטלים ובמקלטים הציבוריים בבירה ההונגרית יש כ-6,000 מקומות פנויים בלבד. בסרטון - כתבת "אל ג'זירה" על החוק החדש.

במפלגת הימין שבשלטון דוחים את הביקורת על תזמון החוק החדש, שבועות ספורים לפני תחילת החורף בהונגריה. "יש לנו מספיק מקום במעונות היום והלילה. אנו מאמינים שכמעט כל מחוסרי הבית יכולים לקבל קורת גג", אמר פרנץ קומין, דובר מטעמו של ראש הממשלה ויקטור אורבן. החוק הוא למעשה תיקון לחוק הסדר הציבורי שהתקבל אשתקד, אך טורפד בהוראת בית המשפט החוקתי . במארס השנה התקבל נוסח מרוכך יותר של החוק המקשיח את טיפול הרשויות במתפרעים ובחסרי בית.

במקביל לאישור החוק, הודיעה ממשלתו של אורבן כי בכוונתה לקדם תוכניות להקמת הוסטלים חדשים ופרויקט לחימום הרחובות. המתנגדים טוענים כי ההוסטלים אינם מעניקים פרטיות ומנתקים את חסרי הבית מחבריהם ומאנשים טובי לב שנותנים להם מזון וכסף באופן קבוע. "אני חיה באוהל בפרברי בודפשט. כל שאני מבקשת מהממשלה הזו, או מכל ממשלה אחרת, היא את ההזדמנות לחיות בכבוד", אומרת בטי פטר, בת 50, שחיה ברחובות בודפשט ב-23 השנים האחרונות.

חסר בית באחד מרחובותיה של בודפשט. במקלטים יש כ-6,000 מקומות פנויים בלבד

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ