אפגני קיבל מקלט בבריטניה משום שהוא אתאיסט

האיש טען כי אם יוחזר בכוח לארצו, יירדף בשל אמונתו הדתית, או היעדר אמונה. ההחלטה יכולה להוות תקדים משמעותי בדיון בבקשות מקלט

אואון בווקוט, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אואון בווקוט, גרדיאן

גבר אתאיסט מאפגניסטאן בן 23 הוא ככל הידוע האדם הראשון שקיבל מקלט מדיני בבריטניה בגלל תפישתו בענייני דת. האיש, ששמו לא נמסר, טען שאם יוחזר בכוח לארצו, ירדפו אותו על שנטש את דתו המוסלמית. החלטת משרד הפנים של בריטניה לראות בתפישה שאין אלוהים בסיס להענקת הגנה עשויה להוות תקדים משמעותי בדיון בבקשות מקלט או הגירה. בקשת האתאיסט האפגני נענתה עוד לפני שלב השימוע בבית הדין להגירה.

המבקש חונך כמוסלמי וברח מהסכסוך המזוין בארצו. הוא הגיע לבריטניה ב–2007 בהיותו בן 16, וקיבל בשעתו אישור שהיה זמני עד 2013. אולם מאז בואו לאנגליה נעשה בהדרגה אתאיסט. הוא יוצג בהתנדבות בידי גוף המעניק שירותים משפטיים, Kent Law Clinic, המורכב מסטודנטים הפועלים בהדרכת משפטנים מבית הספר למשפטים של אוניברסיטת קנט. הם סייעו לו לנסח בקשה למשרד הפנים, המבוססת על אמנת הפליטים משנת 1951, שבה נטען שאם יוחזר לאפגניסטאן ירדפו אותו בגלל אמונתו הדתית, או במקרה זה, בגלל היעדר אמונה.

אם לא יסתיר את היותו אתאיסט, טענו הפרקליטים שיצגו אותו, עלול להיגזר עליו עונש מוות על פי חוקי השריעה. המשפטנים צירפו לבקשה נתונים המצביעים שהאיסלאם באפגניסטאן שולט בכל פן של חיי היום־יום, ושעל כן הסתרת תפישת עולמו תהיה בלתי אפשרית. עקרון זה אומץ גם בהחלטה תקדימית שקיבל בית המשפט העליון בבריטניה ב–2010, שקבעה שלא הגיוני להחזיר שני הומואים לקמרון ואיראן ולטעון שהם יוכלו להסוות שם את נטייתם המינית.

מודעה אתאיסטית על אוטובוס בלונדון, 2008צילום: רויטרס

"אנחנו שמחים מאוד בשביל מרשנו", אמרה עורכת הדין שונה יורק שסייעה בהגשת הבקשה. "אנחנו מאמינים שזו הפעם הראשונה שאדם קיבל מקלט מדיני במדינה זו על בסיס היותו אתאיסט", הוסיפה. "ההחלטה מהווה הכרה חשובה בכך שהיעדר אמונה דתית היא כשלעצמה תפישה ועמדה פילוסופית".

מעמד האתאיזם, המעוגן באמנת הפליטים משנת 1951, אינו מהווה תמיד עילה למתן מקלט במדינות שונות בעולם. אוסטרליה קיבלה את האתאיזם כסיבה למתן מקלט למי שנמלטים מרדיפה באפגניסטאן. אבל בארה"ב דחו בתי המשפט בקשות על בסיס זה, בטענה שלאתאיסטים אין אמונה או מנהגים מוגדרים העונים לתקנות המקלט האמריקאיות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ