בלגיה המדינה הראשונה שמתירה המתות חסד לילדים

הבית התחתון של הפרלמנט הצביע ברוב גדול בעד הצעת החוק השנויה במחלוקת, שתאפשר לילדים החולים במחלות סופניות לעבור המתות חסד

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס

בלגיה הפכה היום (חמישי) למדינה הראשונה בעולם המתירה המתות חסד לילדים בכל גיל החולים אנושות, כשהבית התחתון של הפרלמנט הצביע בעד החוק החדש. הצעת החוק, שאושרה בשנה שעברה בסנאט הבלגי, מרחיקת לכת יותר מהחקיקה בהולנד, המתירה המתות חסד לילדים מגיל 12 ומעלה. החוק זוכה לתמיכה רחבה בקרב הציבור בבלגיה, שאישרה המתות חסד למבוגרים ב-2001. ההצעה נתמכת על ידי הסוציאליסטים והליברלים שבממשלה וכן על ידי רוב מפלגות האופוזיציה, עברה ברוב גדול של 86 תומכים מול 44 מתנגדים.

המפלגה הנוצרית דמוקרטית החברה בקואליציה של ראש הממשלה אליו די רופו, התנגדה להצעת החוק. מנהיגים נוצרים, מוסלמים ויהודים יצאו בהכרזה משותפת נדירה נגד המתות החסד לילדים, ובישופים קתולים ערכו תפילות וצום נגד אישורה. "החוק עוסק בילדים החולים במחלות סופניות, שמותם קרוב ושסובלים באופן קשה", אמרה קרינה ואן קאוטר, מחוקקת מהמפלגה הליברל-דמוקרטית הפלמית שתומכת בהצעה. "ישנה מערכת בלמים ואיזונים לוודא שלא ייעשה בו שימוש לרעה", אמרה על החוק, שעוד צריך לקבל את חתימתו של המלך פיליפ לפני שייכנס לתוקף.

נוסח הצעת החוק קובע שילדים הבוחרים למות חייבים להיות "צלולים בנפשם ובכושר שיפוטם", ולהיבדק על ידי פסיכולוגים שיוודאו זאת. גם ההורים יצטרכו לאשר את החלטת הילד. תומכי החוק אומרים כי מערכת ההגנות הקבועה בו תפסול ילדים צעירים מאוד ובני נוער שאינם בוגרים מספיק לקבל את ההחלטה. עם זאת, המתנגדים מזהירים כי החוק יוביל למדרון חלקלק של פרשנות רחבה יותר ולבנליזציה של המתות חסד.

הארכיבישוף אנדרה-ג'וזף לאונרד, ראש הכנסייה הקתולית בבלגיה, שאל בתפילה בשבוע שעבר למה המדינה רוצה לתת לצעירים אחריות רבה כל כך, כשדברים רבים אחרים ניתן לעשות רק מגיל 18. "החוק קובע שמתבגרים לא יכולים לקבל החלטות חשובות בנושאים כלכליים או רגשיים, אבל פתאום הם יכולים להחליט שמישהו צריך לגרום להם למות", אמר.

חוקי המתות החסד בבלגיה הובילו בעבר לביקורת בינלאומית, לאחר שהמדינה אפשרה המתת חסד לתאומים חירשים שעמדו להתעוור, ולטרנסג'נדר לאחר ניתוח שינוי מין שכשל. החוק החדש קובע כי הילדים צריכים להיות חולים אנושות, ולא רק במצב של סבל קשה - כפי שנדרש ממבוגרים המבקשים המתת חסד. האחות הבלגית סוניה דבלטר, שטיפלה בכ–200 ילדים בשלבים האחרונים של חייהם מאז 1992, מתנגדת נחרצות להצעת החוק. "מעולם לא היה ילד שביקש ממני לסיים את חייו", אמרה לפני ההצבעה. בקשות להמתות חסד כן באות מההורים, שמותשים נפשית לאחר שרואים את ילדיהם נלחמים על חייהם זמן כה רב, הוסיפה.

תומכי המתת החסד אומרים כי סביר להניח שלאחר אישור החוק יהיו רק מעט קטינים שיותר להם לעבור את ההליך. בהולנד היו חמישה מקרים של המתות חסד לילדים, מאז נכנס החוק לתוקף ב–2002. בסך הכל, בהולנד מבוצעות בין 2,000 ל–4,000 המתות חסד לשנה.

בין השנים 2006 ל–2012 היה רק מקרה אחד בו אדם שגילו נמוך מ–20 ביקש לעבור המתת חסד בבלגיה, וכ–1,000 בני אדם מבקשים לעבור את התהליך במדינה מדי שנה. מלבד בלגיה והולנד, המתות חסד חוקיות בלוקסמבורג, וצרפת שוקלת לאשר חוק דומה בהמשך השנה. שווייץ מתירה לסייע להתאבדותם של חולים במידה והאדם המבקש שותף בתהליך, ובארה"ב התאבדות בסיוע חוקית במדינות וושינגטון, ורמונט, מונטנה, ואורגון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ