שידור חי |

דיווח: ינוקוביץ' נמצא ברוסיה. ארה"ב: משגיחים מקרוב אחר התרגיל הרוסי

הפרלמנט בקייב אישר את הממשלה החדשה בקייב ובראשה יעמוד ארסני יצניוק. חמושים פרו-רוסים שולטים בבנייני הממשל האזוריים בחצי האי קרים

טלי קרופקין ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלי קרופקין ורויטרס

המתיחות בין אוקראינה לרוסיה מגיעה משעות הבוקר (חמישי) לשיא. הפרלמנט האוקראיני אישר את הקמתה של ממשלה חדשה, בזמן שעשרות חמושים פרו-רוסים עדיין שולטים מהלילה בבנייני הממשל האזוריים בחצי האי קרים שבדרום אוקראינה. בתנועת המחאה בקייב טוענים כי החמושים הם אנשי יחידת פיזור ההפגנות המושמצת "ברקוט". רוסיה הודיעה כי היא תעניק הגנה לנשיא המודח ויקטור ינוקוביץ'.

על פי דיווחים עדכניים מסוכנויות הידיעות ברוסיה, נשיא אוקראינה המודח נמצא ברוסיה ויערוך מסיבת עיתונאים מחר בעיר בדרום המדינה. על פי הדיווחים, מסיבת העיתונאים תערך בעיר רוסטוב על הדום, עיר מרכזית בדרום מערב רוסיה.

שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי קרא לרוסיה להצטרף לארה"ב ולבעלות בריתה במאמץ להביא ליציבות באוקראינה וביקש ממנה להימנע מפרובוקציות. קרי אמר כי דיבר עם מקבילו הרוסי סרגיי לברוב בנוגע למתיחות בחצי האי קרים והתרגיל הצבאי בגבול אוקראינה. לברוב טען כי התרגיל לא קשור לנעשה באוקראינה וכי היה מתוכנן מראש.

בצד הדברים, העלו הרוסים את הכוננות של טייסות הקרב שלהם באזור הגבול, ונשיא אוקראינה הזמני אוליכסנדר טורצ'ינוב הורה, לפי התקשורת הרוסית, לפנות את החמושים המתבצרים בבנייני הממשל בבירה האזורית של קרים, סימפרופול. אולם, עדיין לא התקבלו דיווחים על פעולות לסילוקם. בזמן הזה התאספו מאות מפגינים תומכי עצמאות משלטון קייב מחוץ לבניין הפרלמנט המקומי.

שר ההגנה האמריקאי צ'אק הייגל הגיב היום לתרגיל הצבאי הרוסי באזור הגבול, ואמר כי ארה"ב "משגיחה מקרוב" על הנעשה בגבול רוסיה-אוקראינה. במסיבת עיתונאים לאחר פגישת שרי ההגנה של ברית נאט"ו, הזהיר הייגל את רוסיה שלא לנקוט בצעדים כלשהם כלפי אוקראינה שיכולים "להיות מפורשים לא נכון". שר ההגנה ציין כי ארה"ב תומכת בשלמות הטרטוריאלית של אוקראינה ואמר כי הוא מצפה שכל המדינות ימנעו מפרובוקציות. "זהו הזמן למנהיגות שקולה וחכמה, מצדה של רוסיה, מצד כולם", אמר הייגל.

ארסני יצניוק, שמונה בידי תנועת המחאה להיות המועמד שלה לראשות הממשלה, אמר בנאום בפרלמנט בקייב כי בפני הממשלה החדשה עומדים אתגרים כלכליים קשים, לאור העובדה כי ינוקוביץ' רוקן את קופת המדינה. הוא הוסיף כי דרוש הסכם עם קרן המטבע הבינלאומית כדי לייצב את שער המטבע הלאומי, ההרביניה.

בתגובה לבקשת יצניוק, הודיעה קרן המטבע הבינלאומית כי תשלח צוות לאוקראינה בימים הקרובים. ראש קרן המטבע, כריסטין לגארד, אמרה היום כי הצוות ישוחח עם הרשויות בקייב וציינה כי קרן המטבע ובני בריתה דנות במצב באוקראינה ובדרכים לסייע למדינה.

סוכנות הידיעות הרוסית "איטאר טאס" פרסמה מכתב אישי של ינוקוביץ', שבו אמר: "אני עדיין מחשיב את עצמי לנשיא המדינה האוקראינית, שנבחר על בסיס הרצון החופשי של אזרחי אוקראינה. אני לא יכול שלא להתערב באירועים הטראגיים במולדת, כשברחובות מדינתנו משתוללים הקיצונים. היו איומים על חיי ועל חיי מקורביי, ואני נאלץ לבקש מרוסיה להבטיח את ביטחוני האישי".

בידיעה אחרת, בסוכנות הידיעות אינטרפקס נאמר מפי גורם רשמי בקרמלין: "בעקבות הפנייה של ינוקוביץ' לרשויות רוסיה בבקשה להבטיח את ביטחונו, אני מודיע שהבקשה אושרה". לפי התקשורת הרוסית, ינוקוביץ' נמצא ברוסיה, במתקן של הקרמלין מחוץ למוסקבה, לאחר שאתמול שהה במלון אוקראינה בעיר. סוכנות הידיעות אי-פי מוסרת כי לא ניתן לאמת את הדיווח, אך האבטחה סביב המלון היתה אמש הדוקה מהרגיל. נשיא אוקראינה המודח לא נראה בציבור מאז נמלט ממעונו בשבת. דובר של נשיא רוסיה פוטין מסר כי אין בידיו כל מידע על הגעת ינוקוביץ' למוסקבה.

שוטרים מחוץ לבניין הפרלמנט האזורי בקרים

סוכנות הידיעות הממשלתית הרוסית RT דיווחה כי הפרלמנט האזורי של קרים החליט לקיים משאל עם בחבל הארץ על עצמאות מאוקראינה. זהו אותו הפרלמנט שעליו השתלטו החמושים הפרו-רוסים במהלך הלילה, ולא ברור מה מתחולל בפנים. אולם, ידוע כי טרם להחלטה אפשרו החמושים לחברי פרלמנט מקומיים פרו-רוסים להיכנס למבנה.

טרם ההתפתחות בעניין הנשיא המודח מסר אנטולי מוהילוב, ראש הממשלה המקומית של קרים, כי כ-50 גברים חמושים נכנסו לבניינים במהלך הלילה, הניפו את דגלי רוסיה על התרנים ומנעו מעובדי הממשל להיכנס. הוא סיפר לסוכנות הידיעות אי-אף-פי שהרשויות המקומיות מתכוננות "לנקוט צעדים", בלי להוסיף פרטים על כוונותיו. כמו כן, קרא מוהילוב לעובדים הציבוריים במתחמים הללו לא להגיע לעבודה היום.

לא הרבה אחר כך הודיע משרד ההגנה במוסקבה כי רוסיה העמידה טייסות קרב בגבול עם אוקראינה בכוננות קרבית. סוכנות הידיעות אינטרפקס מסרה את הודעת המשרד: "מטוסי קרב מסיירים באזור הגבול כל העת. מהרגע שעברה הפקודה לעבור לכוננות הגבוהה, הוזעקו הכוחות לבסיסי חיל האוויר". אתמול נמסר כי צבא רוסיה יקיים תרגיל צבאי באזור הגבול, וכי נאספו שם 150 אלף חיילים ויותר מ-800 טנקים.

אוליכסנדר טורצ'ינוב, הנשיא הזמני של אוקראינה, הגיב הבוקר לדברי רוסיה, והתריע כי כל תנועת חיילים מחוץ לבסיס חיל הים הרוסי בסבסטופול תיחשב בעיני קייב "מעשה תוקפנות". בתקשורת הרוסית אף דווח כי טורצ'ינוב הורה לכוחות הביטחון לפנות את הפולשים. בתוך כך התפרסמו תמונות וסרטונים של שיירת נגמ"שים שנעצרה ליד כפר בסביבת סימפרופול. לא ברור אם מדובר בכוח רוסי או אוקראיני, ופורסמו דיווחים שונים בנושא. הדוברים עצמם בסרטון אמרו שהם רוסים. כתבים זרים מדווחים כי עדי ראייה סעיפרו שהנגמ"שים חזרו לבסיסם, לפי חלק מהדיווחים, לאחר שנתקלו במחסום כוחות הביטחון האוקראינים. .

בסימפרופול מתגוררים יותר מ-300 אלף בני אדם. אתמול התעמתו בעיר טטרים מוסלמים, התומכים בהישארות חבל הארץ באוקראינה עם בדלנים רוסים, הרוצים להתנתק ולעבור לשלטון של מוסקבה. עשרות נפצעו במהומות. הבוקר דיווח האתר "קייב פוסט" כי שני בני אדם נהרגו בעימותים הללו.

חצי האי קרים הועבר מרוסיה לאוקראינה ב-1954 בידי מנהיג ברית המועצות דאז ניקיטה חרושצ'וב. צי הים השחור של חיל הים הרוסי מוצב בנמל סבסטופול, וזהו האזור היחיד באוקראינה שבו רוסים אתניים הם הרוב לעומת האוקראינים. זאת, אף שבמזרח המדינה רוב האוקראינים דוברים רוסית כשפה ראשונה.

דגל רוסיה מתנוסס על בנייני הממשל בסימפרופול

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ