דיפלומט אירופי בכיר: למערב אין בעצם מה לעשות נגד רוסיה

נשיא אוקראינה: התערבות צבאית בשטחנו תהיה הכרזת מלחמה ■ אובמה שוחח עם פוטין בטלפון: הפרת ריבונותה של אוקראינה תמיט על רוסיה בידוד כלכלי ומדיני ■ ארה"ב וקנדה השהו את ההכנות להשתתפותן בג'י-8 בסוצ'י ביוני

אי-פי ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי ורויטרס

המתח בחצי האי קרים הגיע לשיא, לאחר שכוחות חמושים, ככל הנראה רוסיים, התפרסו בחבל וגרמו לדאגה הן באוקראינה והן במערב.

מוסקבה, המחזיקה בבסיס ימי בקרים, טוענת כי כל פעילויותיה עומדות בהסכם החכירה עם אוקראינה ונועדו לשמור על ביטחון אנשיה. עם זאת, בקייב המאשימים כי רוסיה מנסה להצית סכסוך צבאי באמצעות שליחת חיילה לקרים, ונשיא ארה"ב אובמה הזהיר את מוסקבה שלא להתערב בענייני אוקראינה.

ההסלמה בחצי האי, שמרבית תושביו פרו-רוסים, החלה כשחמושים לא מזוהים השתלטו על שני נמלי תעופה. בהמשך טענה אוקראינה כי מסוקי קרב רוסים חדרו לשטחה האווירי, ושיירה של כלי רכב צבאיים רוסיים נעה בחצי האי. המחלוקת המרכזית קשורה לזהותם של החמושים שהשתלטו על נמלי התעופה, והאם מדובר במיליציות פרו-רוסיות הפועלות עצמאית, או בחיילים המקבלים את הוראותיהם מהקרמלין.

05:00: שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, פרסם הצהרה בה הדגיש כי יחסי ארה"ב-רוסיה ומעמדה "יושפעו משמעותית" אם רוסיה לא תנקוט צעדים להרגעת המתיחות באזור. קרי ציין כי הוא שוחח בטלפון עם עמיתיו במערב כדי לתאם את המהלכים הקרובים. "אנו מאוחדים בדעתנו ונעבוד יחד מקרוב כדי לתמוך בעם האוקראיני בשעה היסטורית זו", הבהיר קרי.

בתמונה: מפגינים פרו-מערביים בעיר חרקוב שהוכו ונאלצו לכרוע ברך בפני מפגינים פרו-רוסים

02:50: ראש ממשלת קנדה, סטיבן הרפר, הודיע כי הוא מחזיר את שגריר המדינה במוסקבה להתייעצויות נוכח התערבותה הצבאית של רוסיה במשבר באוקראינה. בנוסף הודיע הרפר כי קנדה מצטרפת לבת בריתה ארה"ב ומשהה את ההכנות להשתתפותה בפסגת הג'יי-8 שתתקיים בסוצ'י בחודש יוני. מוקדם יותר שוחח ראש הממשלה הרפר בטלפון עם נשיא ארה"ב אובמה והצטרף לגינוי נגד רוסיה.

01:00: בשיחת הטלפון בת שעה וחצי שקיים נשיא ארה"ב, ברק אובמה, עם נשיא רוסיה פוטין, אמר אובמה כי רוסיה הפרה את ריבונותה של אוקראינה כששלחה כוחות לחצי האי קרים שבמזרח המדינה, והזהיר מפני השלכות הצעדים הללו. אובמה דחק בפוטין לפתוח בדיאלוג עם ממשלת אוקראינה, ואמר כי אם רוסיה דואגת למיעוט הרוסי באוקראינה היא צריכה לגשת אליהם בדרכי שלום. הוא הוסיף כי הפרת החוק הבינלאומי בידי רוסיה עלולה להמיט עליה בידוד מדיני וכלכלי רחב. בהודעת הבית הלבן נמסר עוד כי ארה"ב משהה את ההכנות לקראת השתתפותה בפסגת הג'י-8 שאמורה להתקיים בסוצ'י שברוסיה בחודש יוני. הבית הלבן קרא לרוסיה להפיג את המתח באזור ולהסיג את כוחותיה מחצי האי קרים.

שבת מתוחה ברחבי אוקראינה

00:00: נשיא רוסיה ולדימין פוטין, שוחח בטלפון עם נשיא ארה"ב ברק אובמה. אובמה הביע דאגה באשר לתכניות של פוטין לפלוש לאוקראינה. ואילו פוטין אמר כי הוא מביע דאגה ממה שהגדיר "פשעים ופרובוקציות של אולטרה-לאומנים הנתמכים על ידי הרשויות באוקראינה". פוטין הדגיש בפני אובמה את "קיומם של איומים אמיתיים לחייהם ובריאותם של רוסים החיים באוקראינה" וכן הדגיש כי במידה והאלימות במזרח המדינה ובחצי האי קרים תתפשט, בפני רוסיה תעמוד הזכות להגן על האינטרסים שלה, וכן על האוכלוסייה דוברת הרוסית באוקראינה.

23:38: דיפלומט אירופי בכיר הודה בשיחה עם עיתונאים כי למערב אין אפשרויות ממשית להגיב על ההתערבות הרוסית בקרים. אחד מהנוכחים בשיחה סיפר לעורך חדשות החוץ אסף רונאל, שלדברי הבכיר, "אף אחד לא ישלח טנקים מול הרוסים בקרים". הוא גם לא הביע אופטימיות רבה לגבי הסיכוי שיוטלו סנקציות כלכליות משמעותיות על רוסיה במפגש שרי החוץ של האיחוד ביום שני. לדבריו, ייתכן שיידונו במפגש הטלת מגבלות על בכירים בגזפרום או גופים כלכליים רוסיים אחרים, או אפילו ביחס לרוסיה בפסגת הג'י-8 בסוצ'י בחודש יוני. אולם הוא לא היה משוכנע כי 28 שרי החוץ של האיחוד יצליחו להגיע להסכמה אפילו על כך. כשנשאל ע"י אחד העיתונאים, האם למערב "בעצם אין מה לעשות מול הרוסים", השיב במלה אחת: "אמת".

22:38: מקור צבאי אוקראיני מסר כי שתי ספינות קרב רוסיות, המצוידות באמצעים נגד צוללות, נצפו במפרץ סבסטופול מול חופי אוקראינה. המקור הוסיף כי מדובר בהפרה של הסכם ימי עם מוסקבה. בתוך כך בבית הלבן הסתיימה פגישת אובמה עם צוות הביטחון הלאומי. בפגישה בחן הצוות את האופציות לתגובה העומדות בפני הממשל.

מטוסים חולפים מסביב לשטח האווירי הסגור בקרים

22:24: התקשורת הרוסית מדווחת כי ראשת הממשלה לשעבר יוליה טימושנקו תסע למוסקבה במטרה לפתור את המשבר בקרים. על פי הדיווח, טימושנקו תגיע לרוסיה בעוד יומיים.

21:52: אוקראינה העלתה את הכוננות בצבא הלאומי ואמרה כי אם רוסיה תפלוש לשטחה תהיה זאת הכרזת מלחמה. לאחר פגישה של שלוש שעות עם ראשי מערכת הביטחון, אמר הנשיא הזמני אוליכסנדר טורצ'ינוב כי אין הצדקה לאגרסיביות הרוסית כלפי מדינתו. "התערבות צבאית תהיה תחילתה של מלחמה וסופה של מערכת היחסים של אוקראינה ורוסיה", אמר ראש הממשלה יצניוק במסיבת עיתונאים משותפת עם הנשיא הזמני.

21:19: מזכ"ל האו"ם באן קי-מון הביע "דאגה עמוקה" עקב המצב באוקראינה, והוא צפוי לשוחח בהמשך הערב עם נשיא רוסיה פוטין. דוברו של באן אמר כי הוא "קורא לדיאלוג מיידי בין כל אלו שמעוניינים לפתור את המשבר הנוכחי".

חמושים רוסים בחצי האי קרים

גם שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, התייחסה הערב למשבר באוקראינה ואמרה כי פעולותיה של רוסיה הן הגברת המתח בין המדינות. "אני קוראת לפדרציה הרוסית שלא לשלוח כוחות לאוקראינה אלא לקדם את השקפותיה באמצעים שלווים", אמרה אשטון והוסיפה כי תיפגש עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ביום שני.

20:55: יושב ראש הפרלמנט הרוסי הזהיר את נשיא אוקראינה כי רוסיה תגיב צבאית אם אוקראינה תשמש בכוח נגד אזרחים בקרים ובמזרח המדינה. בהצהרה שפורסמה באתר האינטרנט של הפרלמנט הרוסי נכתב כי יושב ראש בית המחוקקים שוחח בטלפון עם הנשיא המכהן טורניצ'וב, והזהיר אותו ש"רוסיה מוכנה לנקוט בתוקפנות צבאית... אם יעשה שימוש בכוח נגד אזרחים".

20:20: שר ההגנה האמריקאי צ'אק הייגל שוחח הערב עם מקבילו הרוסי סרגיי שויגו, כך אמר גורם אמריקאי רשמי לסוכנות הידיעות רויטרס. הגורם הוסיף כי ארה"ב מתרכזת כעת במאמצים הדיפלומטיים ולא הצבאיים בנושא אוקראינה, וכי הכוננות בצבא ארה"ב נותרה כשהיתה.

19:30: פעולותיו של צבא רוסיה באוקראינה יקבעו על פי ההתפתחויות בחצי האי קרים, כך אמר דוברו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. הדובר הוסיף כי ההחלטות לגבי שליחת כוחות לקרים והחזרת השגריר מארה"ב יתקבלו רק לאחר שהנשיא ילמד את ההתפתחויות בקרים. "אנחנו מקווים שהמצב לא יתפתח כפי שהוא מתפתח כעת, בצורה שתאיים על האוכלוסייה הרוסית בחצי האי", אמר הדובר.

19:12: פוטין "עדיין לא החליט האם לשלוח חיילים לאוקראינה", כך אמר הערב דובר הקרמלין. על פי סוכנות הידיעות רויטרס, הדובר הוסיף כי רוסיה מקווה שלא תהיה הסלמה נוספת במצב באוקראינה.

19:00: מועצת הביטחון של האו"ם תערוך דיון חירום בנושא המשבר באוקראינה היום. הדיון יתכנס היום בשעה 21:00 (שעון ישראל) לבקשת בריטניה. שר החוץ הבריטי, וויליאם הייג, אמר היום כי פעולותיה של רוסיה הן איום גדול על ריבונותה, עצמאותה ושלמותה הטריטוריאלית של אוקראינה.

17:50: הבית העליון של הפרלמנט ברוסיה ביקש מהנשיא פוטין להחזיר את שגריר רוסיה בארצות הברית. במקביל, אנשי ממשל אחרים נוקטים בגישה פחות תוקפנית ואומרים כי ההצעה להשתמש בכוח כלפי אוקראינה לאו דווקא תתממש בקרוב.

סוכנות הידיעות העצמאית של אוקראינה דיווחה בצהריים שעשרות בני אדם נפצעו בהפגנה בחרקוב, כשמכונית התנגשה במפגינים פרו-מערביים שהפגינו נגד הפגנה גדולה יותר של פרו-רוסים.

17:05: נשיאה בפועל של אוקראינה, אוליכסנדר טורצ'ינוב, זימן דיון חירום בהשתתפות ראשי שירותי הביטחון במדינה, לאחר שפוטין ביקש מהפרלמנט הרוסי אישור להשתמש בכוחות מזוינים בשטח אוקראינה.

16:44: קווי הטלפון והאינטרנט בין חצי האי קרים לשאר אוקראינה נותקו, כך מדווח אתר האינטרנט של העיתון "קייב פוסט".

16:12: הפרלמנט הרוסי אישר את בקשתו של פוטין להשתמש בכוחות מזוינים באוקראינה. בהצהרה שפרסם הקרמלין נאמר כי פוטין חתם על הבקשה לפעול בשטחה של אוקראינה עד לנורמליזציה של המצב החברתי והפוליטי במדינה.

"בהתחשב בסיטואציה יוצאת הדופן שמתרחשת באוקראינה והאיום על חייהם של אזרחי הפדרציה הרוסית, בני ארצנו, ועל אנשי כוחות הביטחון הרוסים שמוצבים בשטח אוקראינה (הרפובליקה האוטונומית של קרים), תחת האמנה הבינלאומית, אני מבקש בזאת להשתמש בכוחות מזוינים של הפדרציה הרוסית בשטח אוקראינה עד לנורמליזציה של המצב הפוליטי והחברתי במדינה הזאת", לשון בקשת נשיא רוסיה.

15:38: סוכנות הידיעות אינטרפקס מדווחת כי ההפגנות הפרו-רוסיות התפשטו גם לאודסה, עיר נמל בדרום אוקראינה. לפי הדיווח, בין 5,000 ל-20 אלף מפגינים יצאו לרחובות העיר, וחלקם נושאים אלות. במקביל מתקבלים דיווחים על עשרות פצועים בהפגנות בחרקוב, שם הסתערו מפגינים על בניין הממשל המקומי והניפו את דגל רוסיה.

כתב הבי-בי-סי מדווח כי מקורות בצי האוקראיני אומרים שכוחות זרים משתלטים על בסיסם הצבאי בסבסטופול והגדירו את המצב "קריטי".

15:35: הנשיא בפועל של אוקראינה, אלכסנדר טורצ'ינוב, אמר כי בחירתו של מנהיג פרו-רוסי בחצי האי קרים מפירה את חוקת המדינה. לדבריו, בחירתו של סרגי אקסיונוב כראש ממשלת קרים בטלה. אקסיונוב אמר הבוקר כי הוא מפקד על המשטרה והצבא בחצי האי, וביקש מנשיא רוסיה פוטין לסייע בהבטחת השלום במקום. אקסיונוב נבחר ביום חמישי, לאחר שחמושים פרו-רוסים השתלטו על בניין הפרלמנט.

15:20: רוסיה מסרבת לערוך שיחות עם אוקראינה בהתאם להסכם המבטיח למדינה את שלמותה הטריטוריאלית, כך אמר שר החוץ האוקראיני. קייב ביקשה לשוחח עם מוסקבה לאחר שהאשימה אותה בהצבת כוחות צבאיים בחצי האי קרים.

הבית התחתון של הפרלמנט ברוסיה, הדומה, ביקש מהנשיא פוטין לנקוט אמצעים כדי לייצב את המצב בקרים. "מועצת הדומה קוראת לנשיא להשתמש בכל האמצעים הזמינים כדי להגן על תושבי קרים מרודנות ואלימות", אמר דובר הדומה, סרגיי נרישקין. במקביל יו"ר הבית העליון של הפרלמנט הרוסי אמרה כי לא תשלול שליחת כוח צבאי מצומצם לקרים כדי להגן על בסיס הצי הרוסי ואזרחי רוסיה הנמצאים בחצי האי.

14:40: כתבים זרים באוקראינה מדווחים כי המשבר מתפשט מקרים לחלקים נוספים באוקראינה. אלפי מפגינים פרו רוסיים התאספו בעיר דונצק שבמזרח המדינה כשהם מניפים דגלי רוסיה וקוראים לשליטה רוסית בחצי האי קרים.גם בעיר חרקוב התאספו רבים המביעים את מחאתם נגד הקמת הממשלה החדשה. המפגינים הצליחו להיכנס לבניין הממשל המקומי, והעלו את דגל רוסיה. גם במריאופול שבמזרח יצאו לרחובות מפגינים שנשאו את דגלי רוסיה.

מעט לאחר תחילת ההפגנות התרוקנה הכיכר בדונצק, וגולשים ברשת תהו אם המפגינים קיבלו תשלום עבור השתתפותם בהפגנה למשך זמן קצר.

13:20: ראש ממשלת אוקראינה, ארסני יצניוק, קורא לרוסיה להסיג את כוחותיה הצבאיים מקרים, ומאשים כי נוכחותה בטריטוריה האוטונומית של קרים מנוגדת להסכמים. הוא קרא לממשלת רוסיה להבטיח כי כוחותיה יחזרו לבסיסם. "זוהי הפרה של הדרישות הבסיסיות בהסכם המאפשר נוכחות צבאית של צי הים השחור בטריטוריה של אוקראינה", אמר.

13:00: טיסות לא ממריאות או נוחתות בנמל התעופה הבינלאומי בסימפרופול, העיר המרכזית בקרים. "בשל מגבלות השימוש במרחב האווירי, הנמל משהה באופן זמני קבלת טיסות", נמסר בהצהרת נמל התעופה, עליו השתלטו אתמול חמושים פרו-רוסים.

12:40: כוחות רוסיים מנסים להשתלט על בסיס טילים נגד מטוסים בחצי האי קרים, כך דיווחה סוכנות הידיעות אינטרפקס מפי מקור צבאי באוקראינה. לדבריו, כ-20 חיילים נכנסו לשטח הבסיס במערב קרים, ומנסים להשתלט על המקום. מנהיג אזור קרים אמר כי חיילים מצי הים השחור של רוסיה שומרים על בניינים חשובים בחצי האי.

מוקדם יותר דיווחה סוכנות הידיעות כי כוחות רוסיים השתלטו על שדה תעופה צבאי בעיירה קירובסקויה שבמזרח קרים. אתמול השתלטו חמושים על שדה התעופה הצבאי בעיר סבסטופול, ועל נמל התעופה הבינלאומי בסימפרופול, העיר המרכזית בקרים.

12:30: משרד החוץ הרוסי מסר כי מוסקבה "מודאגת ביותר" מההתפתחויות בקרים, שלטענתה מוכיחים כי הפוליטיקאים בקייב מעוניינים לערער את היציבות בחצי האי. מהמשרד נמסר כי במהלך הלילה ניסו חמושים "שנשלחו מקייב" להשתלט על משרד הפנים המקומי בסימפרופול שבקרים, וכי במקום ישנם נפגעים. "אנו מאמינים כי אין זה אחראי להחמיר עוד יותר את המצב המתוח בקרים", נמסר.

עם זאת, משטרת קרים דחתה את הטענה כי כוחות ניסו להשתלט על משרד הפנים. לדבריה לא התחוללו עימותים ולא נעשה ניסיון לחסום את הבניין.

11:20: כוחות ביטחוניים שעובדים באופן פרטי עם צבא רוסיה עשויים להיות החמושים שהשתלטו אתמול על שני נמלי תעופה בקרים, כך אמרו מקורות באזור לאתר "דיילי ביסט". לדבריהם, יתכן שהחמושים, הלובשים מדים צבאיים ללא סימנים מזהים, הם שכירי חרב שנשכרו על ידי רוסיה כדי לשמור על האינטרסים באזור. שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב טען אתמול כי אף חייל רוסי לא הוצב מחוץ לבסיס צי הים השחור הרוסי בקרים.

10:50: שר ההגנה של אוקראינה אומר כי רוסיה שלחה לאחרונה 6,000 חיילים נוספים לאוקראינה, וכי הצבא האוקראיני נכנס לכוננות גבוהה בחצי האי קרים.

10:24: ראש ממשלת אוקראינה אומר כי מדינתו לא תיגרר לסכסוך צבאי בשל "הפרובוקציות" של רוסיה באזור קרים, וקורא למוסקבה לעצור את תנועתה הצבאית בחצי האי. "אין זה מקובל שכלי רכב משורינים צבאיים של רוסיה עוברים במרכז עיירות אוקראיניות", אמר ארסני יטסניוק לפני ישיבת הממשלה בבירה קייב. רוסיה, שמחזיקה בבסיס ימי בקרים, אומרת כי תנועת כוחות הצבא בחצי האי עומדות בהסכם החכירה של הבסיס עם אוקראינה.

08:50: מנהיג חצי האי קרים הפרו-רוסי, סרגיי אקסנוב, טוען כי בידיו השליטה על כל מתקני הצבא, המשטרה והביטחון באזור, וכי כל מפקד שלא יישמע להוראותיו יפוטר. הוא ביקש מנשיא רוסיה סיוע בשמירת השלום בקרים. "אני מבין את אחריותי לחיי וביטחון האזרחים, ואני קורא לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין לסייע בהבטחת השלום באוטונומיה של רפובליקת קרים", אמר רקסנוב, שעומד בראש המפלגה הפרו-רוסית המרכזית בחצי האי.

08:30: אובמה ומנהיגי מדינות אירופה עשויים לבטל את הגעתם לפסגת G-8 שתיערך בקיץ בעיר הרוסית סוצ'י, אם מוסקבה תתערב צבאית בנעשה באוקראינה, כך אומר מקור בכיר בוושינגטון.

01:06: גורם ביטחוני אמריקאי אישר בפני סוכנות הידיעות אי-אף-פי כי רוסיה שלחה "כמה מאות חיילים" לחצי האי קרים. לדבריו, הרוסים לא הודיעו לאמריקאים מראש על תזוזת הכוחות. במקביל, גורם אמריקאי נוסף אמר לסוכנות רויטרס כי ישנם סימנים לכניסת חיילים רוסים לקרים, אך מספרם אינו ברור וכך גם מטרת תנועתם. לדבריו יתכן שחלק מהפעילות נועדה להגביר את ביטחון החיילים המשרתים בבסיס בחצי האי.

00:16: נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר כי הוא "מודאג עמוקות" נוכח המתרחש בחצי האי קרים וכי להתערבות רוסית בנעשה באוקראינה יהיה מחיר.

בהודעה חריגה לכלי התקשורת בבית הלבן, אמר אובמה כי שוחח עם מקבילו הרוסי ולדימיר פוטין וכי הממשל נמצא בקשר קבוע עם הקרמלין. לדבריו, "רוסיה יכולה להיות חלק ממאמץ בינלאומי לסייע ליצור אוקראינה מאוחדת. זהו אינטרס של כולם, כולל של רוסיה. עם זאת, אנו מודאגים מאוד מתזוזות צבאיות רוסיות בתוך אוקראינה. כל הפרה של הריבונות האוקראינית תערער עמוקות את היציבות. ארה"ב ואירופה מבהירות לרוסיה את המחיר של התערבות צבאית באוקראינה".

לקריאת נאומו המלא של אובמה

28.2.14

23:58: הנשיא בפועל של אוקראינה, אלכסנדר טורצ'ינוב, האשים את רוסיה בתוקפנות ואמר כי היא פועלת כפי שנהגה לפני שפתחה במלחמה עם גיאורגיה ב-2008. טורצי'נוב קרא לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין לעצור את כל ההתגרויות מצד מוסקבה. במקביל, שגריר אוקראינה באו"ם, אמר כי ארצו "חזקה מספיק כדי להגן על עצמה".

גורמים רשמיים בקייב אמרו כי 2,000 חיילים הוצבו בחצי האי קרים במטוסים צבאיים לאורך היום. סוכנות הידיעות הצרפתית אי-אף-פי ציטטה את סרגיי קוניטסין, גורם רשמי במדינה, באומרו כי 13 מטוסים רוסיים נחתו במשך היום, כשבכל אחד מהם היו 150 חיילים.

23:40: חברת התקשורת הלאומית באוקראינה דיווחה כי קווי הטלפון והאינטרנט בחצי האי קרים נותקו. במקביל, הודיעה חברת התעופה הגדולה במדינה על הפסקת הטיסות אל חצי האי קרים וממנו, בשל סגירת המרחב האווירי.

לדברי חברת התקשורת, "אלמונים השתלטו על מרכזיות תקשורת בקרים" ופגעו בכבל אופטי השייך לה. כתוצאה מכך, החברה "איבדה את היכולת הטכנית לספק תקשורת בין חצי האי ושאר אוקראינה".

---------------------------------------------------------------

אוקראינה האשימה ביום שישי את רוסיה בחדירה לשטחה האווירי ובהפרת הסכמים עמה, לאחר יממה של מתיחות בחצי האי קרים הסמוך לגבול בין המדינות וחשש בינלאומי מכוונותיה של מוסקבה. חמושים פרו-רוסים במדים לא מזוהים השתלטו אתמול לפנות בוקר על שני נמלי תעופה בערים סבסטופול וסימפרופול. בשעות הערב דווח כי נמל התעופה סימפרופול אינו מקבל טיסות מקייב. אמש הזהיר הבית הלבן את מוסקבה כי התערבות בענייני אוקראינה תהיה "טעות חמורה".

במקביל, שיירה של כלי רכב צבאים רוסיים נראתה על כביש בין שתי הערים. שר החוץ הרוסי מסר כי תנועת המשוריינים נועדה לצרכי ביטחון בסיס הצי הרוסי הנמצא בסבסטופול. בהתאם להסכם בין המדינות, רוסיה מחוייבת להודיע לאוקראינה על תנועת חייליה מחוץ לבסיס, אך ממשרד ההגנה האוקראיני נאמר שלא התקבלה הודעה מקדימה על תנועת כלי הרכב הצבאיים. מוקדם יותר דיווח משמר הגבול האוקראיני כי יותר מעשרה מסוקי צבא רוסיים חצו את קו הגבול האווירי ופלשו לשטח אוקראינה.

השאלה היא אם החמושים הפועלים בחצי האי פועלים עצמאית או בתיאום עם הקרמלין. לאחר ההשתלטות על נמלי התעופה, האשים אנדרי פרובי, המזכיר החדש של המועצה הלאומית לביטחון והגנה, כי רוסיה עומדת מאחורי "פלישה צבאית וכיבוש" של אוקראינה. "אלה קבוצות בדלניות שמקבלות הוראות ממוסקבה", אמר בהתייחס לחמושים המפטרלים ברחובות הערים. מוסקבה מכחישה כי פתחה במתקפה צבאית על חצי האי, והצי הרוסי אישר רק שהגביר פעילותו נגד הטרור כדי להגל על חייליו המוצבים בחצי האי.

נוכח המתיחות בחצי האי, הזהיר הבית הלבן את רוסיה ואמר כי "התערבות בענייניה של אוקראינה תהיה טעות חמורה". דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, אמר כי וושינגטון עוקבת מקרוב אחר הנעשה כדי לראות "אם רוסיה עושה או לא דבר כלשהו שעשוי לחצות את הגבול בכל צורה שהיא". מוקדם יותר האשימה קייב את מוסקבה בפלישה לשטחה.

מנהיגים במערב, בהם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, ראש ממשלת בריטניה דייוויד קמרון, שוחחו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין והביעו את דאגתם נוכח המתיחות. פוטין עצמו אמר כי יש למנוע הסלמה נוספת של המצב. שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, הביע אך הוא את דאגת וושינגטון נוכח המצב ואמר בתום שיחה עם עמיתו הרוסי סרגיי לברוב, כי שר החוץ הרוסי אמר לו כי למוסקבה אין כל כוונה להפר את ריבונותה של אוקראינה.

קודם לכן נשיא אוקראינה המודח, ויקטור ינוקוביץ', נשא נאום במסיבת עיתונאים שקיים במקום מקלטו, ברוסטוב-על-הדון שברוסיה. "אמשיך להיאבק למען עתידה של אוקראינה ונגד הטרור וההפחדה", אמר ינוקוביץ' בהופעתו הציבורית הראשונה מאז נמלט ממעונו בשבוע שעבר, "השלטון באוקראינה נחטף על ידי גורמים פרו-פשיסטיים".

עוד אמר ינוקוביץ' כי לא תכנן להימלט, אך נאלץ לעזוב את המדינה עקב איומים שקיבל על חייו ומחשש לפגיעה במשפחתו. לדבריו המשבר באוקראינה התרחש באשמת "מדיניות חסרת אחריות של המערב", שעודדה את המוחים בכיכר מאידן, מוקד ההפגנות בקייב, וכי טרור, כאוס ואנרכיה התרחשו מיד לאחר שחתם על הפסקת האש הקצרה בחסות מתווכים מהמערב. לדבריו של ינוקוביץ', "הפרלמנט החדש של אוקראינה אינו לגיטימי, והוא מצביע תחת לחץ והשפעה של גורמים קיצונים ממאידן".

אף על פי שהפרלמנט האוקראיני אישר אתמול את מינוי ממשלת הביניים, טען ינוקוביץ' כי הוא עדיין הנשיא החוקי של אוקראינה, והדגיש כי הדרך היחידה לפתרון המשבר היא יישום מלא של הסכם הפסקת האש שחתם עם האופוזיציה, לפיה בחירות כלליות יערכו בדצמבר. עם זאת, הוא אמר כי לא יתמודד לנשיאות בבחירות שקבע הפרלמנט ל-25 במאי, משום שהן אינן חוקיות. הוא השיב באריכות לשאלות עיתונאים, ואמר כי הוא מתנצל שלא היה לו "מספיק כוח כדי לשמור על היציבות" ולמנוע את המשבר.

התובע הכללי של אוקראינה ביקש מרוסיה להסגיר את ינוקוביץ', שהודח ביום שבת, לאחר ימים של התנגשויות אלימות בין מפגינים לשוטרים שהותירו עשרות הרוגים. במסיבת העיתונאים הכחיש ינוקוביץ' כי הורה למשטרה או לחיילים להשתמש בכוח נגד המפגינים, ואמר שהשוטרים נותרו לא חמושים "עד לרגע האחרון". לדבריו המשטרה התחמשה רק לאחר שהמפגינים החלו להשתמש בכלי נשק. הוא אמר כי ישוב לאוקראינה לאחר שיובטח לו ביטחונו וביטחון משפחתו.

ינוקוביץ' התייחס בדבריו למתרחש בקרים, ואמר כי כל פעולה צבאית בחצי האי "אינה מקובלת". הוא הדגיש כי לא יבקש סיוע צבאי מרוסיה ואמר שעל אוקראינה "להישאר מאוחדת" ולא להתפצל לשתי מדינות. הוא אמר כי בהתחשב בהכרותו עם פוטין, הוא מופתע שנשיא רוסיה אינו מתבטא בחריפות רבה יותר בנוגע למתרחש.

מועצת הביטחון של האו"ם כינסה ישיבה סגורה כדי לדון במשבר באוקראינה, לאחר שהפרלמנט בקייב ביקש הבוקר את התערבותה. הנשיא בפועל של אוקראינה, אלכסנדר טורצ'ינוב, מינה מפקד חדש לצבא, שיחליף את המפקד שהיה אחראי על פעילות הצבא במהלך העימותים האלימים בקייב בשבוע שעבר.

במקביל הודיעו אוסטריה ושווייץ על הקפאת חשבונות של בכירים אוקראינים. אוסטריה הודיעה כי תקפיא חשבונות בנק של 18 אוקראינים החשודים בהפרות זכויות אדם באירועי הימים האחרונים או בשחיתות. גם שווייץ הודיעה על הקפאת נכסיהם של 20 אזרחי אוקראינה, בהם הנשיא המודח ינוקוביץ' ובנו, אולכסנדר.

מוסקבה שולחת מסרים סותרים אודות אוקראינה, אך היא הבטיחה לכבד את שלמותה הטריטוריאלית. נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, מעוניין זה זמן רב לקרב את אוקראינה על 46 מיליון תושביה להשפעתו. אוכלוסיית אוקראינה חלוקה בין נאמנות לרוסיה ולמערב, סוגיה שהביאה לפרוץ המחאה נגד השלטון בחודש נובמבר, לאחר שהנשיא ינוקוביץ' סירב לחתום על הסכם סחר עם האיחוד האירופי.

חצי האי קרים הועבר מרוסיה לאוקראינה ב-1954 בידי מנהיג ברית המועצות דאז ניקיטה חרושצ'וב. צי הים השחור של חיל הים הרוסי מוצב בנמל סבסטופול, וזהו האזור היחיד באוקראינה שבו רוסים אתניים הם הרוב לעומת האוקראינים. זאת, אף שבמזרח המדינה רוב האוקראינים דוברים רוסית כשפה ראשונה. אוקראינים אתניים הנאמנים לקייב ומוסלמים טטארים שעוינים את המשטר הרוסי, התאחדו בימים האחרונים בניסיון למנוע את חזרת חצי האי לידי רוסיה.

האירועים בקרים מתרחשים לאחר שביום חמישי פרצו חמושים לבניין הפרלמנט בעיר והניפו מעליו את דגל רוסיה. לאחר מכן החליט הפרלמנט לקיים משאל עם בחבל הארץ על עצמאות מאוקראינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ