ירי ראשון בקרים: חיילים רוסים מונעים מאוקראינים להשתלט מחדש על בסיסם

הצבא הרוסי השתלט על מחצית מבסיס בסבסטופול. האוקראינים "השיבו מלחמה" וצעדו ללא נשק. זאת, דווקא לאחר הסגת כוחות רוסיה בגזרה אחרת

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שליח "הארץ" לסבסטופול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשיל פפר
אנשיל פפר
שליח "הארץ" לסבסטופול

יריות אזהרה נורו הבוקר (שלישי) לעבר טור של חיילי צבא אוקראינה שצעדו למסלולי ההמראה בבסיס חיל האוויר האוקראיני בלבק, שבחצי האי קרים, וכעת מתנהל במקום משא ומתן מתוח בין הכוחות האוקראינים לחיילים הרוסים השולטים במחצית מהבסיס. כל זאת קורה דווקא על רקע הסגת כוחות צבא רוסיה בגזרה אחרת - הנשיא ולדימיר פוטין הורה על החזרת החיילים שהשתתפו בתרגיל ליד גבולה הצפון-מזרחי של אוקראינה לבסיסיהם.

ברגע אחד נראה שהושגה פשרה חלקית - האוקראינים יורשו לתחזק את מטוסי הקרב, מדגם מיג 29 - אך ההסכמה הזאת קרסה, והחיילים האוקראינים שבו לצעוד לעבר המטוסים תחת האיום הרוסי. המפקד הרוסי אמור לתת את תשובתו לדרישות האוקראינים בשעות הצהריים.

כוחות מיוחדים של הצבא הרוסי השתלטו אתמול על מטוסי הקרב בבסיס חיל האוויר האוקראיני בסבסטופול, ומאות מחיילי וקציני הבסיס המשיכו להתבצר בבניין המפקדה ובבנייני המגורים הצמודים לבסיס. נשות הקצינים שהו כל הלילה ליד שער הבסיס, משמשות כמגן אנושי מפני כניסת הרוסים.

צילום לוויין של בסיס חיל האוויר בלבק

הבוקר הוביל קולונל יולי ממצ'ור טור של 300 חיילים וקצינים ללא כלי נשק חזרה למסלולי ההמראה. לפני היציאה לדרך אמר אחד הקצינים במסדר הבוקר: "הנשים שלנו מגנות עלינו, ואני לא מוכן לקבל מצב כזה. אנחנו נגן על הבסיס שלנו ועל הארץ שלנו, ונצעד חזרה אל המטוסים".

הטור התקדם בצמוד למסלול ההמראה כשלוחמים רוסיים צופים עליהם דרך כוונות. עם הגעת הטור אל חניית המטוסים חסמו את דרכם ג'יפים נושאי מקלעים, ואחד החיילים ירה בנשקו האישי מעל ראשי החיילים האוקראינים, ואיים לירות ברגליהם. החיילים נעצרו ליד הכניסה לחניית המטוסים. בשלב מסוים גם הצטרפו נשות החיילים לבעליהן, ומפגינים פרו-רוסים הגיעו לחזק את החיילים שהשתלטו על מסלול ההמראה.

כ-150 אלף חיילים רוסים קיבלו הוראה לחזור לבסיסיהם לאחר שהשתתפו השבוע ובשבוע שעבר בתמרונים בגבולה הצפוני והמזרחי של אוקראינה. רבים חששו כי הכוחות הללו ישמשו לפלישה לשטחה לאחר חילופי השלטון בקייב. אמש דווח כי צבא רוסיה השתלט על עמדת משמר הגבול בצד האוקראיני של התעלה שבין רוסיה לקרים, והחל להעביר חיילים במעבורות לאוקראינה. >>>> לחצו לעדכונים שוטפים על ההתפתחויות האחרונות באוקראינה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ