עדכונים שוטפים |

אין הסכמות בפריז: השיחות על המשבר באוקראינה יימשכו בימים הקרובים

קרי לכתבים: "יש כמה רעיונות שאנו דנים בהם" ■ שר החוץ הרוסי עזב את פריז: "הסכמנו להמשיך בדיונים בימים הקרובים" ■ טימושנקו: "על המערב לעשות הכל כדי לעצור את התוקפן" ■ ארה"ב שלחה עוד מטוסי קרב למדינות הבלטיות

אנשיל פפר, שליח "הארץ" לקרים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשיל פפר, שליח "הארץ" לקרים

09:15: האיחוד האירופי הודיע כי הקפאת הנכסים של 18 אישים באוקראינה, האחראים למעילה בכספי המדינה, כוללים את הנשיא המודח ויקטור ינוקוביץ' ואת מקורביו. בין היתר, ברשימה נמצאים שר הפנים לשעבר, שר המשפטים לשעבר, התובע הכללי לשעבר ובנו של ינוקוביץ'.

06.03.14

23:39: שר החוץ של ארצות הברית ג'ון קרי אמר לכתבים לאחר תום השיחות היום במשרד החוץ בפריז כי המגעים בין הצדדים יימשכו. "הסמכנו שצריך להמשיך בדיונים הנמרצים בימים הקרובים עם רוסיה, עם אוקראינה, כדי לראות כיצד אפשר לייצב את המצב ולהתגבר על המשבר", אמר קרי לכתבים.

שרי החוץ של רוסיה וארה"ב לברוב וקרי, ונשיא צרפת פרנסואה הולנד בארמון האליזה

"אל תניחו כי לא קיימנו שיחות רציניות שהניבו רעיונות יצירתיים והולמים לפתרון, יש כמה רעיונות שאנו דנים בהם", אמר שר החוץ של ארה"ב לאחר הפגישות עם עמיתיו מאוקראינה, רוסיה, בריטניה וצרפת.

23:33: יוליה טימושנקו, ראשת ממשלת אוקראינה לשעבר, דחקה במדינות המערב להגביר את הלחץ על רוסיה כדי לאלץ אותה להוציא את חייליה מחצי האי קרים. בריאיון עם סוכנות הידיעות אי-פי שבועיים לאחר שחרורה מהכלא, אמרה טימושנקו, בת 53, כי ארה"ב ובריטניה צריכות להשתמש נגד רוסיה "בכלים החזקים ביותר".

לדבריה, המדינות החתומות על האמנה מ-1994, המבטיחה את ביטחון אוקראינה בתמורה למסירתה את הנשק הסובייטי שברשותה, צריכות להתמודד עם הפעולות של רוסיה. היא הדגישה כי אוקראינה לא יכולה להיכנס למו"מ עם רוסיה כל עוד חייליה מכוונים נשק לעבר החיילים האוקראינים.

"על ארצות הברית ובריטניה לבחור את הדרך לעצור את התוקפן, אבל עליהן לעשות זאת מיד", אמרה טימושנקו מלשכתה בקייב. על המערב "לעשות הכל כדי לעצור את התוקפן. נקודה".

21:51: הפנטגון הודיע כי ישלח עוד שישה מטוסי קרב מדגם F-15 למשימת אבטחת המרחב האווירי של המדינות הבלטיות, ויוסיף לו גם מטוס תדלוק. מדינות נאט"ו שולחות טייסות לכוח האבטחה, הקיים מ-2004, ומחליפות ביניהן את האחריות לו בסבבים. ארה"ב כבר שלחה למדינות הבלטיות ארבעה מטוסי F-15.

21:26: שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב עזב את פריז בלי להיפגש עם עמיתו האוקראיני. לפני כן הסתיימה פגישתו עם בכירי שרי החוץ של האיחוד האירופי ועם שר החוץ של ארה"ב במשרד החוץ הצרפתי ללא הסכם על מתווה לפתרון המשבר באוקראינה.

"אנחנו כולנו מודאגים ממה שקורה שם", אמר לברוב לאחר יציאתו, "הסכמנו להמשיך את הדיונים הללו בימים הקרובים, כדי לקראות איך אפשר לייצב את המצב בצורה הטובה ביותר, ולהתגבר על המשבר".

גורם בכיר במשרד החוץ האמריקאי הכחיש דיווח רוסי מוקדם יותר, שלפיו הסכימו מדינות המערב ורוסיה כי על המחנה הפרו-רוסי ועל המחנה המתנגד למוסקבה להיצמד להסכם שגובש במהלך המשבר בקייב ב-21 בפברואר: "לא היו הסכמות בפגישה, וגם לא יהיו ללא מעורבות ישירה של ממשלת אוקראינה".

21:20: שר החוץ של אסטוניה אמר לכאורה בשיחת טלפון עם שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון כי יש בידיו ראיות כי מנהיגי המחאה בכיכר העצמאות בקייב הם אלה ששכרו את הצלפים שירו במפגינים שם, כדי להביא להפלת הנשיא ויקטור ינוקוביץ'. את מהימנות ההקלטה של השיחה אי אפשר לאמת לפי שעה.

סוכנות הידיעות של הקרמלין RT דיווחה כי בסרטון ביוטיוב נשמעת שיחת טלפון בין השר האסטוני אורמאס פאאט לאשטון, שאותה הקליטו אנשי מודיעין אוקראינים הנאמנים לינוקוביץ'. לפי השיחה בסרטון אומר מי שלכאורה הוא השר האסטוני: "יש הבנה גוברת שמי שעומד מאחורי הצלפים אינו ינוקוביץ', אלא מישהו מהקואליציה החדשה".

הקול הנשי בשיחה השיב: "אני חושבת שאנחנו רוצים לחקור זאת. כלומר, לא עליתי על זה. זה מעניין". לפי הדיווח, השיחה נערכה בעת שהשר האסטוני ביקר בקייב ב-25 בפברואר, לאחר שיא המחאה של האופוזיציה והעימותים עם כוחות הביטחון שהביאו לעשרות הרוגים.

עדכונים שוטפים

"סיפרו לנו שכל הראיות מצביעות על כך שאנשים נהרגו מאש הצלפים משני הצדדים, שוטרים ואנשים ברחובות, שאותם הצלפים ירו באנשים משני צדי המתרס", אמר כביכול שר החוץ האסטוני. לכך השיבה אשטון: "ובכן, זה.. זה נורא".

20:50: נאט"ו הודיעה על בחינה מחדש של כל שיתוף הפעולה של הברית עם רוסיה, בניסיון ללחוץ על מוסקבה לחזור בה מהתערבותה הצבאית בנעשה באוקראינה. בין היתר, נאמר כי הארגון משהה את התכנון של משימה משותפת הקשורה בנשק הכימי של סוריה.

מזכ"ל נאט"ו אנדרס פוג רסמוסן אמר כי הברית לא תקיים פגישות מקצועיות עם הרוסים, ותגביר את שיתוף הפעולה עם ההנהגה האזרחית והצבאית של אוקראינה. הברית הצפון אטלנטית קיימה מגעים עם הרוסים על משימה משותפת אפשרית כדי להגן ספינה אמריקאית שאמורה להשמיד נשק כימי של סוריה.

חיילי הבריגדה האווירית של קרים ליד בסיס חיל האוויר בבלבק

19:44: דיווחים סותרים התקבלו לגבי שליחו של מזכ"ל האו"ם לחצי האי קרים רוברט סרי. בתחילה דווח כי חמושים חטפו אותו, אך סגנו של באן קי מון, יאן אליאסון, הכחיש זאת וטען כי מיליציה מקומית "איימה" על סרי, וכי הוא בריא ושלם בחדר המלון שלו בבירת חצי האי סימפרופול.

אולם, כתב של רשת החדשות הבריטית ITN, שליווה את סרי, דיווח כי השליח אולץ להיכנס לבית קפה בבירה, ובחוץ חסמו את הדלת לוחמי מיליציה. לאחר דין ודברים אפשרו לו לצאת למכוניותו, והמשטרה פתחה לו נתיב לשדה התעופה. סביב המכונית התקהלו מאות מקומיים שצעקו "רוסיה!" ו"פוטין!".

18:30: אוקראינה טוענת כי בניגוד לטענות רוסיה, לנשיא המודח ויקטור ינוקוביץ' לא היתה הסמכות להזמין את כוחותיה המזוינים של רוסיה לחצות את הגבול כדי להחזיר את הסדר במדינה ולהגן על האזרחים. שגריר אוקראינה באו"ם שלח מכתב למועצת הביטחון של האו"ם שבו נכתב כי לפי החוקה האוקראינית "רק לפרלמנט יש הסמכות לאשר החלטה על הכנסת כוחות צבאיים זרים לשטח אוקראינה".

השגריר יורי סרגייב כתב כי הוא מגיב להצהרה "שלכאורה הוציא מר ויקטור ינוקוביץ'" שאותה קרא שגריר רוסיה באו"ם ויטלי צ'ורקין במועצת הביטחון שלשום. צ'ורקין טען שינוקוביץ' ביקש מעמיתו הרוסי ולדימיר פוטין להכניס את צבא רוסיה כדי "לבסס את הלגיטימיות, את השלום, את החוק והסדר, את היציגות ולהגן על העם האוקראיני".

18:02: שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי דחק בעמיתו הרוסי סרגיי לברוב לקיים מגעים ישירים עם ממשלת אוקראינה, במהלך פגישה קצרה בין השניים בפריז. זו הפעם הראשונה שהשניים נפגשים מאז כניסת הכוחות הרוסיים לחצי האי קרים.

17:53: ארצות הברית תגביר את האימונים המשותפים עם בעלות בריתה במזרח אירופה, בניסיון להגביר את תמיכתה במדינות הללו לאור המשבר באוקראינה. שר ההגנה של ארה"ב צ'אק הייגל אמר לקונגרס כי תוגבר הפעילות המשותפת דרך הטייסות המוצבות בפולין ודרך משימת אבטחת נתיבי הטיסה עם נאט"ו.

17:44: קהל של תומכי רוסיה תפס מחדש את בניין המנהל האזורי בדונייצק כמה שעות לאחר שסילקה אותם משם המשטרה, והניפו שוב את הדגל הרוסי. כ-200 מפגינים פרצו את דלתות הכניסה הראשית למרות נוכחות משטרתית כבדה. הפעילים הפרו-רוסים מחו מול הבניין לאחר שכוחות הביטחון השתלטו על המבנה לאחר יומיים שהיה בידי המפגינים.

מוקדם יותר היום הניפו השוטרים את דגל אוקראינה על גג בניין הממשל, והחליפו את דגל רוסיה שהיה על התורן מאז שבת. בדונייצק היה גל ההפגנות הבולט ביותר של תומכי רוסיה מכל הערים בדרום אוקראינה ובמזרחה, לאחר הכרזת נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כי לארצו הזכות להשתמש בכוח בשטח אוקראינה כדי להגן על האזרחים דוברי הרוסית.

14:04: האיחוד האירופי יעביר 15 מיליארד דולר לאוקראינה במהלך השנתיים הקרובות, כך אמר נשיא הנציבות האירופית ג'וסה מנואל בארוסו. בארוסו אמר כי הסיוע יכלול בין השאר 1.6 מיליארד דולר בהלוואות ו-1.4 מיליארד אירו במענקים מהאיחוד, וכמו כן 3 מיליארד אירו באשראי. עם זאת, נשיא הנציבות לא פירט מה יהיה לוח הזמן של העברת הכספים לקייב.

12:50: דגל אוקראינה הונף הבוקר מעל בנייני הממשלה המקומית בדונייצק, לאחר שדגל רוסיה התנוסס שם זה חמישה ימים. המשטרה טוענת כי הם מפנים את הבניין, שעליו השתלטו ביום שני מפגינים פרו-רוסים, על אף דיווחים שהבניין ממולכד ושחומרי נפץ מוטמנים בחלקיו. דונייצק, עיר הולדתו של נשיא אוקראינה המודח ויקטור ינוקוביץ', חוותה את מספר ההפגנות הפרו-רוסיות הגדול ביותר מאז הדחתו של הנשיא.

12:27: שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר היום רוסיה לא יכולה להורות לכוחות הפרו-רוסים בחצי האי קרים לסגת כי הם "פועלים עצמאית" ואינם נענים לפקודות מוסקבה. במסיבת עיתונאים ששודרה בטלוויזיה הרוסית, אמר לברוב שכוחות חיל הים הרוסים נמצאים בעמדותיהם ברגילות.

11:39: ארגון הלהט"ב הרשמי של רוסיה, "רשת הלהט"ב הרוסי", פרסם הודעה המגנה את "ההתחלה האגרסיבית של מלחמה" מצדה של רוסיה בעמוד הפייסבוק של הקבוצה. "שום אינטרסים טרטוריאליים, אמיתיים או מומצאים, אינם מצדיקים שפיכות דמים. אנו מגנים את הקריאות והמעשים המסיתים למלחמה שעלולה להביא לטרגדיות אנושיות והפרות זכויות אדם המוניות", נכתב בעמוד הפייסבוק.

11:02: כתבנו אנשיל פפר מעדכן על הנעשה הבוקר בחצי האי קרים: נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמנם הכחיש אתמול במסיבת עיתונאים שכוחותיו פועלים בקרים, ואמר שמדובר "בהגנה עצמית מקומית", אך היום נראו חיילים רוסים מצוידים היטב ורעולי פנים בנקודות אסטרטגיות בקרים.

אל היחידות הרוסיות בשטח מתלווים קבוצות של חברי מיליציה מקומית פרו-רוסית, שמציגים את עצמם כמי ש"מנהלים את העניינים". חברי המיליציה משרתים היטב את הנרטיב של הקרמלין, כי הפעילות החצי האי קרים היא פעילות מקומית של תושבים רוסים אתניים.

סביב בסיס חיל הרגלים האוקראיני בחצ'סראי, נמשך מאז יום חמישי מצור כשכוחות רוסים מצוידים בטילי נ"ט מפטרלים בהפגנתיות מול שערי הבסיס, שבתוכו מתבצרים כמה עשרות חיילים נאמנים לממשלה בקייב.

הרוסים מאפשרים להכניס לנצורים מזון, ולמרות האיומים שלשום על אולטימטום שאחריו יתקפו הרוסים את הבסיס, לא נרשמת היערכות מיוחדת לתקיפה. אתמול, במהלך ניסיון השתלטות של אניות רוסיות על ספינת הצי האוקראיני ליד נמל סבסטופול, אמר מפקד הספינה האוקראינית ש"לא נכנע, כי רוסים לא נכנעים". המפקד הוא רוסי אתני, אך כאזרח אוקראיני הודיע שהוא נשאר נאמן למדינתו.

10:05: מחוקקים רוסים עובדים על הצעת חוק שתאפשר לרוסיה להחרים רכוש, נכסים וחשבונות של אירופאים ואמריקאים אם סנקציות מערביות יוטלו על מוסקבה, כך מדווחת הבוקר סוכנות הידיעות ריה נובוסטי. הסוכנות ציטטה את אנדריי קלישס, ראש ועדת החוקה בבית העליון של הפרלמנט, כאומר שהצעת החוק "תאפשר לנשיא ולממשלה להגן על הריבונות הרוסית מאיומים".

במקביל, אמר שר החוץ הצרפתי שבפגישת מנהיגי האיחוד האירופי שתערך ביום חמישי, ייתכן שיוחלט על הטלת סנקציות על רוסיה אם לא "תופחת המתיחות" מצידה. פביוס אמר בראיון לרשת טלוויזיה צרפתית כי הסנקציות עשויות לכלול החרמת ויזות, הקפאת נכסים והקפאת שיחות עם רוסיה בנושאים כלכליים. "אני מצפה ומקווה שרוסיה תגיד לנו היום שישנו סיכוי לדיאלוג", אמר פביוס בהתייחסו לוועידה שתערך היום בפאריס, שם ייפגשו נציגים רוסים, אוקראינים ואירופאים בכירים.

08:15: שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי ומקבילו הרוסי סרגיי לברוב יוועדו בנושא המשבר באוקראינה. הפגישה תערך בשולי ועידה בינלאומית מתוכננת מראש שתערך בפאריס. על אף חילופי מילים חריפות בין מוסקבה לוושינגטון, שני הצדדים רמזו כי הם מעדיפים לפנות לדיאלוג דיפלומטי בשלב זה.

שליחנו לקרים אנשיל פפר מסכם את ההתרחשויות אתמול: הצבא הרוסי המשיך אתמול לבסס את אחיזתו בחצי האי קרים, כשבמקביל חלק מהכוחות שהשתתפו בימים האחרונים בתרגיל רחב־היקף לאורך גבולותיה של אוקראינה חזרו לבסיסם. למרות זאת, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין המשיך להתעקש שחייליו אינם פועלים בקרים ושהוא שומר למדינתו את הזכות לפעול נגד אוקראינה "כמוצא אחרון".

על פי הערכות שונות, בקרים נמצאים כעת מעל לעשרים אלף חיילים רוסים, כשאתמול הם המשיכו להשתלט על נקודות אסטרטגיות ברחבי חצי האי ולהטיל מצור על בסיסים של צבא אוקראינה, בהם המשיכו להתבצר כוחות הנאמנים לממשלה בקייב. בין היתר נורו לראשונה יריות אזהרה לעבר חיילים אוקראינים, שצעדו לכיוון מסלולי ההמראה בבסיס חיל האוויר האוקראייני בלבק. עם זאת, ניכרה נוכחות קטנה יותר של חיילים רוסיים ברחובות הערים המרכזיות בקרים ולא נרשמה התקדמות של הכוח הקדמי שתפס עמדות שלשום בלילה במעבר הקרקעי בין קרים למזרח אוקראינה.

בערב התקיים תרגיל משותף של רוסיה עם קזחסטן במהלכה שוגר טיל בליסטי בין־יבשתי מאתר שיגור לחופי הים הכספי אל עבר מטרה בקזחסטן. ארה"ב מסרה כי היא הוזהרה מראש לגבי תרגיל השיגור.

ההודעה של הקרמלין בבוקר לפיה "תרגיל הפתע" שבו השתתפו 150 אלף חיילים רוסיים הגיע לסיומו והנשיא ולדמיר פוטין הורה ליחידות לשוב לבסיסיהן, הרגיעה במעט את החששות לפיהם הכוחות נועדו למעשה לפלישה נרחבת יותר למזרח אוקראינה. רוסיה גם הגבירה את הלחץ על קייב כשהודיעה שבשל חובות בלתי משולמים של אוקראינה לחברת האנרגיה הלאומית, גזפרום, היא תפסיק למכור לה גז טבעי במחירים מוזלים.

אתמול גם ניכר מאמץ מיוחד של מעצמות המערב להגביר את התמיכה באוקראינה, שבאה בין היתר בדמות ביקור מיוחד של שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי בקייב, ולהעניש את רוסיה על הפלישה. ברית נאט"ו ערך ישיבת חרום בה הודגש ש"רוסיה ממשיכה, למרות קריאות חוזרות של הקהילה הבינלאומית, לפגוע בריבונות של אוקראינה ובשלמותה הטריטוריאלית".

ארצות הברית והאיחוד האירופי דנו בדרכים להושיט סיוע כלכלי לאוקראינה, למרות שהמדינה עוד לא מוכנה לחזור לדיונים על חתימת הסכם רשמי עם האיחוד. בין היתר דובר על סיוע לאוקראינה לשלם את חובה בסך שני מיליארד דולר לגזפרום. גם קרי הכריז על חבילת סיוע כלכלי וטכני למדינה, שיכלול הלוואה של כמיליארד דולר.

>>> לעדכונים הקודמים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ