אנדרו קרמר, ניו יורק טיימס

בימי ההפגנות בכיכר העצמאות בקייב, קנה לעצמו דמיטרו יארוש שם של מומחה לבקבוקי תבערה. עתה, שבועות סופרים אחר כך, הודיע יארוש, מנהיג הארגון הימני הקיצוני "סקטור הימין", שבדעתו להתמודד לנשיאות אוקראינה.

כאשר כלי התקשורת הממלכתיים של רוסיה מדברים על ה"ניאו־פשיסטים" וה"אנטישמיים" שעמדו מאחורי מה שהקרמלין מכנה ההפיכה בקייב, המאיימת לכאורה גם על הרוסים בחצי האי קרים ובמזרח אוקראינה, הם מתכוונים לאנשים כמו יארוש. אבל מי הם באמת ולאן הם חותרים, לא תמיד לגמרי ברור.

לצד לאומניותו המובהקת, נטייתו לחשאיות והנהגת העימותים ברחובות, מעט מאוד ידוע על יארוש. הוא בן 42, בוגר מכללה למורים ורוב חייו היה פעיל במה שנחשב פעם לשוליים הימניים של הפוליטיקה.
צפו בכתבה בערוץ 4 הבריטי על יארוש:

בבואו לאחת מהופעותיו הפומביות הראשונות בסוף השבוע, הגיע יארוש לאולם הישיבות של בית מלון מלווה בשובל של מאבטחים לובשי שחורים וחמושים באקדחים. אין ספק שהאיש, שהתמנה לא מכבר לסגן מנהל המועצה לביטחון של אוקראינה, מנצל את האהדה שלה זכה בעימותי הרחוב נגד הממשלה הישנה, כדי לתבוע לעצמו מקום בעתידה הפוליטי של אוקראינה.

יארוש רמז של"סקטור" בראשותו יש חלק באיזון השפעתה של שחקנית מרכזית בפוליטיקה של אוקראינה, ראש הממשלה לשעבר יוליה טימושנקו, שיצאה מהכלא אחרי הפלת הממשלה, ושחברי מפלגתה משמשים כיום כנשיא וכראש הממשלה בפועל.

לפני ההפגנות שהפילו את ממשלתו של ויקטור ינוקוביץ', תפסה מפלגת "חירות" (סבובודה) הלאומנית את המשבצת שמימין למפלגת "מולדת" מהמרכז הפוליטי, של טימושנקו. אבל עתה, מעריכים פרשנים, בשל הברית הפוליטית ביניהן, נראה שיארוש מבקש לתפוס את מקומה של חירות כמפלגת הימין העיקרית.

יארוש נואם בכיכר העצמאות בקייב מלווה במאבטחים רעולי פנים, בחודש שעבר צילום: רויטרס

חתירתו לשלטון, אומרים הפרשנים, היא שלב נוסף בסכסוכים הפנימיים בתנועות הימניות במערב אוקראינה - "הפטיש הלבן", "הפטריוטים של אוקראינה" ו"קלשון סטפאן בנדרה" - שיארוש היה שותף בהקמתה בראשית שנות ה-90. "אנשים רבים חוששים שההפגנות בכיכר העצמאות יחזירו לשלטון את הממסד הישן", אמר ואדים קראסב מהמכון לאסטרטגיה גלובלית, גוף מחקר שמרכזו בקייב. ליארוש יש יתרון, הוא אומר, "הוא צץ בכיכר כמו בובה מקופסה".

בהצגת מצעו בסוף השבוע האחרון, דיבר יארוש בנימה פייסנית בשפה הרוסית על תוכניתו הפוליטית, הכוללת השבת השפה האוקראינית כשפה רשמית, חתימה על הסכם סחר עם האיחוד האירופי, אבל לא חברות מלאה, והחלת רפורמה כוללת במשרד הפנים. יארוש גם קרא להטלת אמברגו על הנפט והגז הרוסי.

אולם, לא נראה שליארוש סיכוי ממשי לזכות בבחירות לנשיאות, המתוכננות ל-25 במאי. סקר שנערך באחרונה מראה כי המוביל במרוץ לנשיאות כרגע הוא פטרו פורושנקו, איש עסקים עשיר שהיה בעברו שר החוץ ושר המסחר. אחרי פורושנקו נמצאים ויטלי קליצ'קו, אחד ממנהיגי המחאה ואלוף העולם באגרוף במשקל כבד לשעבר ויוליה טימושנקו.

דמיטרו יארוש מדבר עם כתבים, לצדו שומר ראש

"סקטור הימין" מילא תפקיד מכריע בהבאת הממשלה הזמנית לשלטון ואולי גם תרם במידת מה למניעת הרחבת המעורבות הרוסית בשאר אוקראינה; מצד שני, הקרמלין מצביע עליו כצידוק להתערבותו הצבאית במדינה. שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, אמר בשבת שהממשלה הזמנית בקייב "תלויה למרבה צערנו בלאומנים קיצוניים שתפסו את השלטון בהתקפה מזוינת".

עם המעבר לזירה הפוליטית, העתיקו מנהיגי "הסקטור" את המטה שלהם מסניף הדואר שעליו השתלטו, לחדרים במלון סמוך לכיכר העצמאות. הארגון עדיין מחזיק בקבוקים מלאים בדלק על המדרכה הסמוכה, אף שכבר מזמן אין בכיכר שוטרים להיאבק בהם. "הם תיאטרליים מאוד", אומר אנדרס רודלינג, מומחה לאידיאולוגיות קיצוניות באוקראינה מאוניברסיטת לונד בשוודיה, על הלאומנים במערב אוקראינה. "יש להם דגלים ומצעדים רבים, אך אין להם תקינות פוליטית".

במסיבת העיתונאים שלו ניסה יארוש לדבר ללב דוברי הרוסית ולהעביר מסר של מתינות. הוא אמר ש"סקטור הימין" מתנגד לשנאת זרים ולאנטישמיות, הדגיש שכ-40% מאנשי הארגון שלו הם דוברי רוסית מבית, ושמוצא רבים מהם במזרח המדינה, בדיוק כמוהו. דבריו באים למרות דיווחים, כולל ב"הארץ", על פעולותיהם של פעילי "הסקטור" נגד יהודים באוקראינה.

"סקטור הימין", שנולד כבימה לצעירים מהפכניים, מתחיל עתה להתהוות לגוף פוליטי, אמר יארוש, שעם זאת ציין שארגונו לא עומד לפרק את יחידות המיליציה שלו, הנחוצות לדבריו כגורם הרתעה נגד רוסיה. מוסקבה טוענת מנגד שהפגנת השרירים של הארגון נועדה להפעיל לחץ על הממשלה הזמנית ולהרתיע חברי פרלמנט. "אנחנו נגד ציד מכשפות", אמר יארוש, "סקטור הימין לא היכה אף חבר פרלמנט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ