סי־ג'יי צ'ייברס 
ופטריק ריבל, ניו יורק טיימס

בתחילת החודש התמקמו חיילים רוסים בתחנת שידורי הטלוויזיה בבירת קרים סימפרופול. נוכחותם היתה חלק מניסיון רחב לדכא התבטאויות פומביות נגד הצעד מתוצרת הקרמלין להוביל את קרים לפרישה מאוקראינה.

כעבור כמה ימים העבירו החיילים את המקום לידי כוחות מיליציה מקומית המצדדת בפרישה. חלקם היו חמושים בשוטים. טכנאי התחנה המשיכו בפעולות בכיוון הזה, ניתקו את שידורי ערוצי התקשורת האוקראיניים וחיברו במקומם את ערוצי השידור הממלכתי של מוסקבה.

השבוע הושלם המהפך. הכניסה לתחנת השידור קושטה בדגלים צבעוניים. אשה צעירה קיבלה בעליצות את פניהם של כתבים שהגיעו למסיבת עיתונאים שעניינה הפרישה מאוקראינה, ושהתקיימה במקום שזכה מפיה לכינוי מבית היוצר של אורוול - "מרכז העיתונות הפתוחה". היא לא נתנה דעתה לעובדה שזה עתה הופסקו שידוריהן של כמה תחנות טלוויזיה מהמקום.

חיילים אוקראינים בחצי האי קרים

ההשתלטות על התחנה היא צעד נוסף בשינוי שחל בחיי תושבי חצי האי קרים, שבו כל התנגדות גלויה לשלטון מדוכאת באיום המרומז בשימוש בכוח. בתוך כמה ימים הצליח הקרמלין לשחזר בקרים את סביבת החיים רוויית הכפייה של אזרחי רוסיה.

באיומים ממוקדים, השתלטות יחידות עילית של צבא רוסיה, ואירועים המזכירים את הקרנבלים שהתחוללו סביב בחירות הדמה בברית המועצות, נסחפה קרים כמעט בהרף עין תחת כנפי הקרמלין.

חמוש פרו רוסי בחצי האי קרים

כדי למנוע התנגדות לשינויים הטריטוריאליים ולהעביר מסר חד־משמעי למתנגדים, נקטו יוזמי הפרישה שוב ושוב טקטיקות כוחניות, המזכירות את מדיניותו של פוטין כלפי מתנגדיו מבית. מארגני הפגנות מחאה ספגו איומים וכמה מהם נעלמו. חמושים רעולי פנים מסיירים סביב אתרים אסטרטגיים במחוז האוטונומי.

על כתבי העיתונות בקרים נאסר לציין שהחיילים שם רוסים, ולהשתמש בביטוי "כיבוש". כתבים זרים ומקומיים הוכו, וכוחות במדים, שלא קשורים רשמית לרוסיה, החרימו מסמכים שהיו ברשותם.

טיסות אזרחיות לקייב בירת אוקראינה וממנה בוטלו. כוחות יחידת "ברקוט" (נשר הזהב) לפיזור הפגנות של המשטרה התאגדו מחדש בקרים, ושם הם פועלים כאוכפי חוק של הרשויות החדשות. הממשלה החדשה בקייב פירקה בחודש שעבר את היחידה. אנשיה הואשמו בנקיטת האלימות הקשה נגד המפגינים האנטי־רוסים בכיכר העצמאות בבירת אוקראינה.

כמו כן, את משרדי ממשלת אוקראינה בסימפרופול חסמו חיילים רוסים, שלצדם גברים שהזדהו כתומכיהם. הרחובות והכבישים מכוסים בשלטי חוצות ועליהם הכתובת "יחד עם רוסיה", הקוראת לתושבים להצביע בעד פרישה.

רבים שואלים, אם יש בכלל צורך בהפעלת לחץ חברתי ופוליטי כה כבד על התושבים. קרים, שהיתה בעבר חלק מרוסיה, בעלת קשרים היסטוריים ותרבותיים אמיצים עם שכנותיה הסלביות ממזרח. רבים מתושביה רואים עצמם רוסים, ותומכים בהצטרפות מחדש לרוסיה.

חמושים פרו רוסים בקרים. כל התנגדות גלויה לשלטון מדוכאת באיום

סרגיי אקסיונוב, ראש ממשלת קרים הזמני, נוהג להתייחס לשירותי הביטחון של קרים, אף שמדובר במיליציות הפרו־רוסיות. ההתבטאות הזאת מדגימה היטב את טשטוש הקו בין כוחות אכיפת החוק לקבוצות החמושים תומכי הפרישה מאוקראינה.

אולם, הקרמלין אינו מסתכן ונוקט כל צעד אפשרי להבטיח שכל אדם המתבטא בפומבי נגד הפרישה מאוקראינה ייידחק אל השוליים. פעילים פרו־אוקראינים זורמים החוצה מקרים, מהפחד של אווירת התוקפנות, והסימנים הגוברים והולכים כי המשטרה לא תגן עליהם יותר. "כוחות הביטחון עברו לחלוטין לצדם של הפורעים", אמר אחד מהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות