חיילים רוסים הסתערו על בסיס חיל האוויר האוקראיני בקרים

לפחות אוקראיני אחד נפצע בעימות בבסיס בלבק, אחד ממתקני הצבא האחרונים בחצי האי שנותרו בידי אוקראינה

ד-פ-א ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד-פ-א ורויטרס

חיילים רוסים הסתערו היום (שבת) על בסיס חיל האוויר האוקראיני בלבק בקרים עם כלי רכב משוריינים, נשק אוטומטי ורימוני הלם, לאחר שהציבו לאוקראינים המאיישים אותו אולטימטום לכניעה. קולות ירי ופיצוצים נשמעו בבסיס הסמוך לעיר הנמל סבסטופול, שהיה אחד ממתקני הצבא המעטים בחצי האי שנותרו בשליטת צבא אוקראינה.

מפקד הבסיס, הקולונל יולי ממצ'וק, אמר כי לפחות אוקראיני אחד נפגע במהלך ההשתלטות על המתחם וכי הוא עצמו יילקח על ידי הכוחות הרוסיים לשיחות במקום שאינו ידוע. ממצ'וק נשא נאום נרגש בפני חייליו שסירבו לפנות את הבסיס. לאחר מכן אמרה אישתו לרשת אי־בי־סי כי הוא נעצר ונלקח לכלא צבאי בסבסטופול.

הבסיס היה זירה לעימות מתוקשר ומתוח בין חיילים רוסים ואוקראינים בתחילת החודש. אז כבשו הרוסים חלק מהבסיס, והחיילים האוקראינים דרשו שיאפשרו להם לגשת למטוסי הקרב הנמצאים במקום. לפי ההסתערות, הגיע קצין רוסי לא מזוהה אל הגדר וניסה לנהל משא ומתן על כניעת הבסיס, אך הוא נדחה על ידי חייל אוקראיני שאמר לו "אין בידנו מסמכים של נשיא אוקראינה שקובעים שזוהי קרקע רוסית. תראו לנו מסמכים כאלה ונעזוב".

צילום לוויין של בסיס חיל האוויר בלבק

במקביל בסיס חיל הים האזורי בנובופדרובקסקויה, שבחוף המערבי של קרים, פונה לאחר שהמון פרו־רוסי הסתער על המחנה. הוא תלש סמלים אוקראינים, נכנס למבנים, ובזז רכוש. האוקראינים השיבו תחילה בירי פצצות עשן, אך לאחר מכן עזבו את המקום. אחד המלחים בבסיס דיווח כי החיילים האוקראינים יצאו מהבסיס כשהם שרים את ההמנון הלאומי ומנופפים בדגל המדינה. דובר צבא רוסיה מסר כי הצוללת היחידה של אוקראינה נלקחה לנמל סבסטופול על ידי הכוחות הרוסיים ביום שישי.

מוקדם יותר הכריזה רוסיה שקרים היא חלק מאזור השליטה הצבאי שלה. זאת לאחר שבועות שבהם כוחות ללא זיהוי רשמי, שרבים ראו בהם חיילים רוסים, הקיפו מתקנים אסטרטגיים בחצי האי וכבשו בסיסים של צבא אוקראינה באזור. בימים טרם הסיפוח של קרים לשטח רוסיה, צעד הזוכה לגינוי בינלאומי ולצעדי ענישה מוגבלים עד כה, בקרמלין חזרו והכחישו כי הכוחות הללו שייכים לצבא רוסיה, וטענו כי מדובר בכוחות הגנה עצמית מקומיים או במתנדבים.

משרד ההגנה הרוסי הודיע כי דגל המדינה מתנוסס מעל 147 מתקני צבא שהיו לפני כן אוקראיניים, וכי צי הים השחור של רוסיה השתלט עד כה על 54 מתוך 67 כלי השיט הצבאיים של אוקראינה בנמלים השונים בקרים. בהודעה נאמר גם כי פחות מ-2,000 חיילים מתוך 18 אלף אנשי צבא אוקראינים בחרו לעזוב את קרים.

במקביל, במזרח אוקראינה מתגברת הקריאה לעריכת משאל עם דומה לזה שנערך בקרים על פרישה מאוקראינה ועל הצטרפות לרוסיה. כ-5,000 מתומכי מוסקבה הפגינו בדונייצק ודרשו לקיים משאל בנושא. ההפגנה נערכת פחות משבוע אחרי המשאל שנערך בקרים שהוכרע באופן מוחץ בעד הצטרפות לפדרציה הרוסית. לאחר משאל העם סיפחה רוסיה רשמית את קרים לשטחה, למרות טענות המערב כי המשאל אינו חוקי וכי הסיפוח מפר את החוק הבינלאומי.

לאחרונה הזיז צבא רוסיה כוחות גדולים לאזור הגבול המזרחי וצפון-מזרחי של אוקראינה. נשיא רוסיה ולדימיר פוטין חזר ואמר כי אין לו כוונה להיכנס למזרח אוקראינה, אך אמר כי לארצו שמורה הזכות להגן על האוכלוסייה האזרחית מפני אלימות של גורמי ימין לאומני באוקראינה. המזרח ברובו דובר רוסית ומזדהה עם רוסיה, ונחשב לאזור עשיר ומתועש יותר מהמערב, שהזהות הלאומית האוקראינית אצלו חזקה בהרבה.

בלב המתיחות הזאת אמור לשלוח הארגון לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה (OSCE) כוח של כמה מאות משקיפים אזרחים לאוקראינה כדי לנסות ולמנוע הסלמה במצב. דובר משרד החוץ הרוסי אמר אתמול כי במוסקבה מקווים שהצוות "יצליח להתגבר על המשבר האוקראיני הפנימי" ולהבטיח את זכויות האדם שם. עדיין לא ברור אם הפקחים יורשו להיכנס לקרים. בשבועות האחרונים מנעו הכוחות הרוסיים, רובם ללא זיהוי רשמי, מפקחי הארגון להיכנס לשטח חצי האי כדי לראות בעצמם את המצב בשטח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ