אי-פי ורויטרס

37 בני אדם נספו הערב (שישי) בשריפה שפרצה בבניין בנמל אודסה שבדרו אוקראינה. בסך הכל נהרגו היום 42 בני אדם בעימותים בעיר בין בדלנים פרו-רוסים לתומכי הממשל הזמני.

לפי הדיווחים מקייב, הבניין ששימש את האיגודים המקצועיים בתקופת השלטון הסובייטי, הוחזק בידי בדלנים פרו-רוסים והוצת בידי פעילים אוקראינים בעיצומן של המהומות בעיר. המשטרה המקומית דיווחה כי לפחות 31 בני אדם נחנקו למוות משאיפת עשן או נהרגו לאחר שקפצו מהבניין הבוער. עוד דווח כי בדלנים פרו-רוסים ירו מגג הבניין לעבר הכיכר הסמוכה והשליכו בקבוקי תבערה.

אודסה שוכנת קרוב לחצי האי קרים שסופח על ידי מוסקבה במארס. במהלך הלילה פתחה קייב במבצע צבאי לסילוק הבדלנים מהעיר סלוביאנסק שבמזרח המדינה, ולדברי נשיא אוקראינה מורדים רבים נהרגו בפעילות.

הבניין שעלה באש באודסה, הערב

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר הערב (שישי) כי וושינגטון תפעיל "סנקציות מגזריות" אם מוסקבה תפגע בקיום הבחירות באוקראינה שאמורות להתקיים ב-23 במאי. אובמה דיבר עם כתבים בבית הלבן לאחר פגישתו עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, שהביעה גם היא תמיכה בסנקציות נרחבות יותר. "זה לא בהכרח מה שאנחנו רוצים, אך אנחנו מוכנים", אמרה מרקל. לפי חלק מהערכות, הסנקציות עשויות לפגוע במגזר הבנקאות או האנרגיה.

הנשיא הדגיש כי פעילותה של רוסיה במזרח אוקראינה יצרה סיכון ביטחוני רחב יותר. "מעשיה של רוסיה מהווים אתגר ישיר שאיחד את ארה"ב ואירופה מלכתחילה - והאתגר הזה הוא אחדותה של אירופה", אמר. לדבריו הגרסה הרוסית לפיה האירועים באוקראינה הם התקוממות ספונטנית סותרת את השימוש בטילי קרקע-אוויר שהפילו היום שני מסוקים אוקראינים. "ברור לעולם כי הקבוצות הנתמכות על ידי רוסיה אינן מורכבות ממפגינים שלווים. הם חמושים מצויידים היטב", אמר הנשיא.

נשיאה המכהן של אוקראינה, אולכסנדר טורניצ'וב, אמר קודם לכן אמר כי מורדים פרו-רוסים רבים נהרגו, נפצעו ונעצרו במבצע הצבאי שהחל הלילה להשתלטות מחדש על העיר סלוביאנסק שבמזרח אוקראינה. עם זאת, הוא ציין כי המבצע לא מתקדם מהר כפי שקיוו בקייב, וכי הוא מתעכב בשל מורדים המסתתרים "מאחורי אזרחים" ו"יורים מבנייני מגורים". טורניצ'וב הוסיף כי משמר הגבול מנע ניסיונות של "חבלנים חמושים" רוסים לחצות את הגבול אל אוקראינה במהלך הלילה.

לדברי הנשיא, אוקראינה "דורשת מהחמושים, החבלנים וכל אלו שמפנים את כלי נשקם נגד המדינה, להניח את כלי הנשק, להיכנע, לשחרר את בני הערובה ולעזוב את בנייני הממשלה". מנגד, דוברו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, הגדיר את המבצע האוקראיני בסלוביאנסק כ"צעדי ענישה" ואמר כי הוא הורס את התקווה האחרונה לקיום ההסכם להפגת המתיחות במדינה שנחתם לפני כשבועיים. הדובר, דמיטרי פסקוב, אמר כי "פוטין מגדיר את המבצע הזה כפעילות פלילית".

מסוק אוקראיני בסלוביאנסק, הבוקר

בשעות הבוקר הפילו הבדלנים הפרו-הרוסים שהשתלטו על סלוביאנסק שני מסוקים של הצבא האוקראיני, והרגו שניים מאנשי הצוות. ויצ'אסלאב פונומריוב, מנהיג המיליציה הפרו-רוסית שהכריז על עצמו ראש העיר של סלוביאנסק, אמר כי "כוחות ההגנה העצמית הפילו שני מטוסים ולקחו את אחד הטייסים כבן ערובה". לדבריו, "לאף כוח אוקראיני אין מקום בעיר".

משרד ההגנה האוקראיני אישר בהצהרה כי שני מסוקי קרב מדגם Mi-24 הופלו על ידי טילי-כתב נגד מטוסים במהלך הלילה, וכי שני אנשי צוות נהרגו ואחרים נפצעו. מוקדם יותר מסרו גורמים אוקראינים נוספים ומנהיג הבדלנים בעיר כי אחד מאנשי הצוות נלקח כבן ערובה. מסוק תובלה נוסף מסוג Mi-8 שנשא רופאים נפגע גם הוא מהירי.

לטענת קייב השימוש בנשק המתוחכם מוכיח את נוכחותם של כוחות רוסיים במזרח אוקראינה. "טרוריסטים השתמשו בנשק ארטילרי כבד נגד כוחות מיוחדים של צבא אוקראינה, כמו רימוני יד ומשגרי טילים נגד מטוסים", מסר שר הפנים של אוקראינה, ארסן אבקוב. השר האשים את הבדלנים שמעסיקים לדבריו שכירי חרב מקצוענים.

עמדה פרו-רוסית בעיר סלוביאנסקצילום: אי-פי

החמושים הפרו-רוסים חטפו היום כמה עיתונאים זרים, בהם כתבים מרשתות סקיי ניוז וסי-בי-אס. כמה שעות לאחר מכן שוחררו כולם ושבו לדונייצק. קייב דיווחה כי אנשיה השתלטו מחדשה על כמה מחסומי דרכים שהיו בידי המורדים וכן על תחנת טלוויזיה בעיר. במקביל דווח כי חמושים פרו-רוסים השתלטו היום עם מרכז שליטה ברכבות באזור דונייצק, ושיתקו את התנועה.

קבוצות חמושות המבקשות לאחד את מזרח אוקראינה עם רוסיה השתלטו על מספר בנייני ממשלה בערי מזרח אוקראינה. הפעילות בסלוביאנסק, עיר בת 130 אלף תושבים שהיתה למעוז הבדלנים במזרח, היא המבצע הצבאי המשמעותי ביותר של קייב מאז החלה ההתקוממות. רוסיה מכחישה את מעורבותה במתרחש באוקראינה, אך היא ריכזה בשבועות האחרונים חיילים רבים בגבול בין המדינות ואיימה להתערב כדי להגן על הרוב דובר הרוסית במזרח אוקראינה מפני מה שהיא מכנה כממשלה הלא לגיטימית בקייב.

המורדים בסלוביאנסק מחזיקים בכמה תושבים מקומיים וכן בשבעה פקחים בינלאומיים, ארבעה מהם גרמנים, מהארגון האירופי לביטחון ושיתוף פעולה (OSCE). אחד הפקחים, אזרח שבדי, כבר שוחרר כי סבל מסוכרת. המספר המדויק של השבויים המוחזקים בבניין כוחות הביטחון האוקראיני הכבוש בעיר אינו ידוע, וחלק מההערכות מדברות על כמה עשרות שבויים.

בהודעת שר הפנים האוקראיני נמסר כי מטרות המבצע והדרישות מהחמושים הן "לשחרר את החטופים, להניח את הנשק, לפנות את בנייני הממשל ולאפשר למוסדות לחזור לתפקוד נורמלי". הוא קרא לתושבים מקומיים להשאר בבתים ואמר שהכוחות האוקראיניים - חיילי משרד הפנים, המשמר הלאומי והצבא - קיבלו הוראה שלא לפתוח באש על בנייני מגורים.

ביום רביעי הודו מנהיגיה הזמניים של אוקראינה, שעלו לשלטון בפברואר לאחד הדחת הנשיא הפרו-רוסי, כי הם "חסרי אונים" מול נפילת בנייני הממשלה ומטות המשטרה באזור דונבס המזרחי, המהווה מקור לשליש מתוצרתה התעשייתית של אוקראינה. אתמול הסתערו חמושים על משרד התובע המרכזי בעיר דונייצק, השליכו אבנים וירו גז מדמיע לעבר השוטרים במקום. המורדים בעיר הכריזו על הקמת "הרפובליקה של דונייצק" וקוראים לעריכת משאל עם על עתיד האזור ב-11 במאי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ