הפקחים הבינלאומיים שנשבו ושוחררו: "מאות גברים חמושים הקיפו אותנו"

שמונת המשקיפים מארבעה לאומים שונים, שנשבו בידי מורדים באוקראינה, סיפרו במסיבת עיתונאים מה התרחש במהלך תשעת ימי השבי

פיליפ אולטרמן, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פיליפ אולטרמן, גרדיאן

ראש משלחת הארגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה (OSCE), אחד מהמשקיפים הבינלאומיים ששוחרר בשבת מידיהם של המורדים הפרו־רוסים במזרח אוקראינה תיאר כיצד הוא ועמיתיו ניצבו בפני "איום הולך וגובר", בשעה שהמצב סביבם הסלים. "טבעת האש והארטילריה הלכה והתהדקה סביבנו", אמר הקולונל אקסל שניידר במסיבת עיתונאים שהתקיימה בשבת בברלין, לאחר שחרורו. "אבל נגזר עלינו להבליג. רק מי שעבר חוויה שכזו על בשרו, יוכל לתאר לעצמו כיצד הרגשנו". שניידר הוסיף שהותר לו ולצוותו לקיים קשר רצוף עם ה־OSCE ועם משפחותיהם, במשך התקופה שבה הוחזקו בידי המורדים.

קזי'שטוף קוביילסקי, רב סרן רוסי שהיה מחברי הקבוצה שנשבתה סיפר בראיון בטלוויזיה הפולנית שהצוות היה נתון "בסכנה ממשית" בשלושה מקרים. "בשעה שהתרחש ירי לא דיברנו, שכבנו על הרצפה", אמר קוביילסקי, "מאות גברים חמושים בסכינים, באקדחים ובכלי נשק אוטומטיים הקיפו אותנו".

קבוצת משקיפים צבאיים, ובהם ארבעה גרמנים, דני אחד, פולני אחד וצ'כי אחד נשבו ב–25 באפריל בידי בדלנים פרו־רוסים בעיר קרמטורסק שמדרום לסלוביאנסק המוחזקת בידי המורדים. אחד מחברי המשלחת, שוודי, שוחרר לפני עמיתיו משום שסבל מסוכרת. לא ידוע באלו תנאים שוחררה המשלחת.

ג'ון כריסטנסן הדני ואקסל שניידר הגרמני עם הגיעם לברלין לאחר השחרור מהשבי

  אוקראינה הודיעה בשבת שתרחיב את פעולותיה נגד המורדים הפרו־רוסים. ראש מועצת הביטחון וההגנה הלאומית של אוקראינה, אנדרי פרובי, אמר שהצבא ירחיב את "השלב האקטיבי של הפעולה לערים, שבהן קיצונים וטרוריסטים מקיימים פעילות לא חוקית", כך דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית.

  בסוף השבוע הסוער והאלים שעבר על מזרח ודרום־מזרח אוקראינה נראה שהאזור קרוב יותר מתמיד להתפרצות של מלחמת אזרחים. בשבת התעמת קהל זועם עם כוחות המשטרה מחוץ לבניין איגוד הפועלים באודסה, שבו מתו ביום שישי עשרות פעילים פרו־רוסים בשריפה שפרצה במהלך התנגשויות עם מפגינים פרו־אוקראינים.

  בשבת קיבלו את פני המשלחת בנמל התעופה טגל בברלין שרת ההגנה של גרמניה, אורסולה פון דר ליין ונציגי מדינות נוספות. פון דר ליין אמרה שהיא חשה רווחה גדולה עם נחיתתם של המשקיפים בריאים ושלמים. ואולם בגרמניה נמתחת ביקורת על משלחת ה–OSCE. בראיון לכתב העת דר שפיגל, ביקר סגן ראש המפלגה הבווארית CSU, מפלגה אחות של מפלגת CDU בראשות מרקל, את ממשלת גרמניה, על כך שהיא נגררת למעורבות בסכסוך באוקראינה.

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ