13 חיילים אוקראינים נהרגו באזור דונייצק

הבדלנים תקפו מחסום של הצבא, שספג את הפגיעה הקשה ביותר מאז תחילת הלחימה. נאט"ו: סימנים לנסיגת חיילי רוסיה מהגבול

אי-פי
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי
הארץ

13 חיילים של כוחות ממשלת אוקראינה נהרגו היום (חמישי) לפנות בוקר, בזמן שניסו להגן על העיר המזרחית וולנובאחה מידי הפרו־רוסים, כך הודיע נשיא אוקראינה בפועל, אולכסנדר טורצ'ינוב. ככל הנראה, מדובר במספר ההרוגים הגדול ביותר שספגו הכוחות האוקראינים מאז החלו הפעולות הצבאיות נגד הבדלנים באמצע אפריל.

החיילים נפלו "כשהם עומדים בגבורה מול מטולי רימונים ומקלעים כבדים", אמר טורצ'ינוב. הצד הפרו־רוסי הודיע שנהרגו לפחות 20 בני אדם, ויותר מ–42 נפצעו בהתנגשויות בקרבת וולנובאחה, כך פרסמה סוכנות הידיעות אינטרפקס, שציטטה את מנהיג הבדלנים ולדימיר מקוביץ'.

בדלנים פרו רוסים בדונייצק

מעשי האלימות פרצו עם הודעתו של טורצ'ינב שהממשלה תחל ב"שלב הסופי" של הפעולות הצבאיות נגד אנשי המיליציות, ושהיא מתכוונת לקיים בחירות לנשיאות ביום ראשון. "אנחנו מוכנים לנקות את אזור לוהאנסק ודונייצק מטרוריסטים", אמר בביקורו בבסיס צבא ליד מעוז הבדלנים סלוביאנסק שבאזור דונייצק, המחוז שבו שוכנת גם וולנובאחה.

רפובליקת לוהאנסק, שהכריזה על עצמאותה, נתונה במשטר צבאי, ודובר הבדלנים במקום מסר שהמצב יישאר בלא שינוי עד שממשלת אוקראינה תסיג את כוחותיה מהאזור.

המועצה להגנה ולביטחון לאומי בקייב הודיעה כי אנשים בלתי מזוהים תקפו בלילה מוצב צבאי ליד הגבול עם רוסיה, ופצעו חמישה חיילים. "מוסקבה מתאמת ומממנת את הפעולות האלה", טען מזכיר המועצה אנדרי פרובי. שר החוץ של רוסיה, לעומת זאת, האשים את אוקראינה בהרג אזרחים בזמן פעולותיה הצבאיות.

הממשלה בקייב השיבה בפנייה לאו"ם וביקשה לכנס את מועצת הביטחון. "במועצת הביטחון נציג הוכחות שרוסיה רוצה לטרפד את הבחירות לנשיאות באמצעות החרפת הסכסוך", אמר ראש הממשלה, ארסני יצניוק. קייב נחושה בדעתה לקיים את הבחירות למרות האלימות.

שר החוץ בפועל, אנדרי דשצ'יציה, אמר לעיתון הגרמני "טגסשפיגל", שהבחירות ייחשבו תקפות, גם אם לא יהיה אפשר לקיימן באזורים המזרחיים. החוק האוקראיני אינו קובע סף מינימלי של מספר המצביעים. דסצ'יציה העריך כי פחות מ–10% מבעלי זכות בחירה ייפגעו אם לא תהיה אפשרות להצביע במזרח המדינה.

מוסקבה נתונה בלחץ זה שבועות להסיג את הכוחות שריכזה ליד הגבול עם אוקראינה. ברית נאט"ו הודיעה כי נראתה תזוזת כוחות שעשויה להעיד בפעם הראשונה על נסיגה רוסית. "עדיין מוקדם מכדי לומר בוודאות מה פירוש הדבר, אני מקווה שזוהי תחילתה של נסיגה מלאה ואמיתית", אמר מזכיר נאט"ו, הגנרל אנדרס רסמוסן בזמן ביקור במונטנגרו.

ואולם, המפקד העליון של כוחות נאט"ו באירופה, הגנרל פיליפ ברידלאב, הזהיר את העיתונאים בבריסל ש"כוח גדול מאוד ורב יכולת" נותר בקרבת הגבול, והוא עלול "להמשיך וללחוץ על הממשלה בקייב". לדבריו "מוקדם לומר" אם זהו סימן לנסיגה מלאה של הכוחות הרוסיים. רסמוסן הוסיף כי יקבל בברכה מהלך שכזה, "צעד ראשון מצד רוסיה לכיוון הנכון למילוי התחייבויותיה הבינלאומיות". הקרמלין הודיע בתחילת השבוע כי הנשיא ולדימיר פוטין הורה לכוחות המוצבים לאורך הגבול לסגת.

נוכחות החיילים עוררה בקייב חששות לפלישה, והאשמות מצד המערב שהכוחות הללו יערערו עוד יותר את המצב באוקראינה. רוסיה הצדיקה את נכוחותה שם כחלק משמירה על ביטחונה ועל ביטחון אזרחיה.

מנהיגי האיחוד האירופי אמורים לדון במשבר באוקריינה בפסגה שתיערך בבריסל ביום שלישי בשבוע הבא. מאיה קוציאנצ'יץ', דוברת של שרת החוץ של האיחוד, קתרין אשטון, לא דחתה על הסף את האפשרות שתידון הטלת סנקציות נוספות על רוסיה.

היחסים בין בריטניה למוסקבה נעכרו עוד יותר נוכח הדיווחים שהנסיך צ'רלס השווה את פוטין להיטלר בזמן שהותו בקנדה. שגרירות רוסיה כינתה את דבריו "מבישים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ