בפעם הראשונה: המפלגה הניאו-נאצית הגרמנית נכנסה לפרלמנט האירופי

לאחר ביטול אחוז החסימה, הצליחה מפלגת הימין הקיצוני NPD להכניס נציג לפרלמנט. במצעה: ביטול האירו וגירוש הטורקים והמוסלמים מגרמניה

עופר אדרת
ברלין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
ברלין

מפלגת הימין הקיצוני הגרמני, NPD, המכונה בציבור המפלגה הניאו-נאצית, הצליחה בפעם הראשונה להכניס נציג מטעמה לפרלמנט האירופי, בבחירות שנערכו אתמול. המפלגה, שהוקמה ב-1964, היא בעלת מצע גזעני, אנטישמי ואנטי־דמוקרטי.

כניסתה של NPD לפרלמנט האירופי התאפשרה לאחר שבוטל בגרמניה אחוז החסימה שעמד על 3%. לכניסתה לפרלמנט האירופי יש משמעות סמלית בעיקר, שכן בשל גודלה היא תתקשה לקדם שם מהלכים משמעותיים. עם זאת, בשביל המפלגה מדובר בחבל הצלה כלכלי, שכן חברות בפרלמנט האירופי תזרים לה כסף שהיא זקוקה לו נואשות בתקופה האחרונה.

בקמפיין הבחירות שלה היא התמקדה במתקפה על ההגירה לגרמניה, בין היתר תוך שימוש בסיסמה: "כסף לסבתא ולא לסינטי ורומה" (שמתחרזת בגרמנית) בהתייחסה למיעוט הצועני בגרמניה.

מצעד של חברי המפלגה הניאו נאצית בגרמניה ב-2012צילום: רויטרס

אודו פויגט, מועמד המפלגה לפרלמנט האירופי, שעמד בעבר בראשה, אמר לאחרונה לרויטרס: "אנחנו אומרים שאירופה היא יבשת לאנשים לבנים והיא צריכה להישאר כך". עוד הוסיף: "אנחנו רוצים להבטיח כי גם בעוד 50 שנה, איטלקי, צרפתי, אנגלי, אירי וגרמני יהיו אירופאים, ולא ניתן יהיה להתבלבל בינם לבין אנשים מגאנה או סינים".

השבוע פורסמו נתונים של הלשכה הסטטיסטית הגרמנית, ולפיהם נרשם השנה מספר המהגרים הגדול ביותר לגרמניה זה 20 שנה.

המפלגת הימין הקיצוני, הנתונה למעקב של השב"כ הגרמני, אינה מיוצגת בפרלמנט הגרמני (בונדסטאג), אך מיוצגת בשני פרלמנטים של מדינות ברחבי גרמניה וכן בפרלמנטים מקומיים. היא לא מתבטאת בגלוי נגד יהודים, אך קוראת לגירוש הטורקים, המוסלמים והמהגרים הזרים מאדמת גרמניה.

לצד זאת היא קוראת לביטול האיחוד האירופי במתכונתו הנוכחית, ביטול האירו, איסור על תנועה חופשית של מהגרי עבודה במדינות היבשת וביטול "אמנת שנגן", שבמסגרתה בוטלה ביקורת הגבולות.

בשנה שעברה, כמו ב-2003, נעשה ניסיון להוציא אותה אל מחוץ לחוק - בעתירה שהגישו ממשלות גרמניה לבית המשפט לחוקה. טרם התקבלה החלטתו של בית המשפט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ