בניגוד למגמה באירופה, ניצחון היסטורי למרכז־שמאל באיטליה

רה"מ מתיאו רנצי הצליח לעורר את אמון האיטלקים ולגרום להם להפנות עורף לקולות הפופוליטיים והאנטי־אירופיים שרעמו במערכת הבחירות

סביונה מאנה
סביונה מאנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סביונה מאנה
סביונה מאנה

בניגוד לתחזיות ולמגמות במרבית מדינות האיחוד האירופי, באיטליה נחלה מפלגת המרכז־שמאל בראשות ראש הממשלה מתיאו רנצי ניצחון היסטורי בבחירות לפרלמנט האירופי, וזכתה ברוב של 40.8% מקולות הבוחרים. "התקווה גברה על הפחד", הכריז בסיפוק רנצי, רמז לחזון האנטי־אירופי־ואנטי ממסדי הזועם של מפלגת חמשת הכוכבים (M5S), שהשיגה מעט יותר מ–21%. מפלגתו של ברלוסקוני "פורצה איטליה" (FI) ירדה לשפל חסר תקדים של כ–16%, ואילו מפלגת הליגה הצפונית הבדלנית חיזקה מעט את מעמדה וסיימה עם 6%. שיעור ההצבעה במדינה עמד על 58%.

תוצאות הבחירות באיטליה הפריכו את תחזיות סקרים, שצפו עלייה חדה לאירו־סקפטיים, בראשם מפלגת M5S. המפלגה הפופוליסטית, שנוסדה ב–2009 בידי הקומיקאי לשעבר בפה גרילו, הפכה לכוח פוליטי רב משקל בבחירות 2013 ולאבן שואבת לצעירים רבים שנואשו מהפוליטיקה הממוסדת. ערב הבחירות התרברב גרילו בכך שמפלגתו "תנצח בגדול", תעיף את הממשלה, את הנשיא, ותעמיד למשפט ציבורי ברשת פוליטיקאים, עיתונאים ובנקאים. "זו מדינה של פנסיונרים, אבל אנחנו ממשיכים", אמר עם פרסום התוצאות שהנחיתו עליו מהלומה בלתי צפויה.

מרבית הפרשנים מסכימים שהניצחון הסוחף של מפלגת המרכז־שמאל, הוא ניצחונו אישי של רנצי; ראש הממשלה בן ה–39 השכיל לעורר את אמון האיטלקים ולגרום להם להפנות עורף לקולות הפופוליטיים והאנטי־אירופיים שרעמו במערכת הבחירות. "איטליה קיימת והיא לא נבהלת מהפחדות", אמר במסיבת עיתונאים עם היוודע תוצאות הבחירות. "העובדה ש–40% מהאיטלקים נותנים בפעם הראשונה אמון במפלגת מרכז־שמאל, פירושה שהתקווה קיבלה פי שניים קולות מהזעם", אמר רנצי, ראש עיריית פירנצה לשעבר.

ראש ממשלת איטליה, מתיאו רנצי, במסיבת עיתונאים ברומאצילום: אי-פי

ניצחונו ההיסטורי צפוי לתת לו רוח גבית חזקה לביצוע הרפורמות המקיפות שהבטיח, ולהפוך את מפלגתו הדמוקרטית (PD) למפלגה הגדולה גוש הסוציאל־דמוקרטי של הפרלמנט האירופי, התחלה נאה למדינה שתקבל בעוד חודש את הנשיאות התורנית של האיחוד האירופי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ