מריה, הילדה הצועניה מבולגריה, תישאר ביוון

בית המשפט קבע כי הילדה שהתגלתה במחנה של בני הרומה ביוון, תעבור לחסות של ארגון רווחה ולא תשוב אל ארץ מוצאה בולגריה

ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד-פ-א

ילדת בני הרומה הבולגריה שנלקחה באוקטובר מבני זוג שגידלו אותה מאז שהיתה תינוקת, תשאר ביוון תחת חסות ארגון רווחה יווני, כך פסק אתמול (שבת) בית המשפט בעיר היוונית לריסה. הפסיקה שוללת כל זכויות הוריות ממשפחתה המאמצת, אך גם דוחה את ניסיונות הרשות להגנת הילד בבולגריה לתבוע עליה אפוטרופסות.

הילדה הידועה בשם מריה, כיום בת חמש, התגלתה באוקטובר במהלך פשיטה משטרתית לחיפוש סמים וכלי נשק במחנה של בני הרומה (צוענים) סמוך לעיר למיה שבמרכז יוון. משום שצבע שערה היה בלונדיני, התעורר החשד כי היא היתה קורבן לחטיפה וכי אינה שייכת לבני הרומה. הפרשה עוררה עניין ברחבי העולם, וכן דיון על מצבם של בני הרומה - קהילת נוודים שהיגרה מהודו לפני מאות שנים וסובלת מאפליה קשה זה שנים ארוכות.

לאחר חקירה מקיפה ובדיקות דנ"א, הרשויות ביוון איתרו את הוריה הביולוגיים במחנה של בני הרומה בבולגריה. אמה של מריה אמרה שהותירה את בתה ביוון, שם עבדה ארבע שנים קודם לכן, משום שלא היו לה האמצעים לדאוג לבת.

הילדה מריה לאחר שנמצאה במחנה ביוון, באוקטוברצילום: אי-אף-פי

מאז שנלקחה מבני הזוג ביון, היתה מריה תחת טיפולו של ארגון "Smile of the Child". כעת קבע בית המשפט כי היא תיוותר בחזקת הארגון, ולא תשוב למשפחה שגידלה אותה. הגבר שגידל את הילדה השתתף בשימוע בבית המשפט שנערך ב-18 במארס, אך הוא לא יוצג על ידי עורכי דין. נגד בני הזוג מתנהל משפט באישומים של חטיפה וזיוף מסמכים.

בית המשפט גם דחה את דרישת הרשות להגנת הילד בבולגריה, שביקשה להשיבה למדינה על בסיס מוצאה הלאומי. השופטים קבעו כי לטובת אינטרס הילדה יש להשאירה בסביבה מוכרת, והדגישו כי הוריה הבילוגיים לא הביעו בה כל עניין. הם ציינו גם כי מעבר לבולגריה ידרוש ממנה ללמוד שפה חדשה. כשנלקחה מריה על ידי הארגון, היא דיברה בשפת הרומה וידעה מעט יוונית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ