אי-פי וניו יורק טייימס

ותיקי המלחמה שהסתערו על חופי נורמנדי לפני 70 שנה, חלקו היום (שישי) כבוד לחבריהם שנהרגו בפלישת בעלות הברית אל צרפת הכבושה על ידי הנאצים, בטקס שנערך עם הזריחה ופתח יום של טקסים ואירועים לציון התקיפה הימית הגדולה בהיסטוריה. כשהשמש עלתה מעל חוף אומהה, הורדו הדגלים אל חצי התורן. להקת צבא ארה"ב השמיעה תרועות אבל, בעוד ותיקי המלחמה מיחידה 29 של חיל הרגלים האמריקאי וחיילים משרתים עמדו דום בשעה 6:30, הרגע בו הכוחות הראשונים נחתו על החוף ב-6 ביוני 1944. מאות מתושבי נורמנדי הריעו לחיילים, ולאחר מכן החלו בהקמת שרשרת אנושית על החוף.

נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, אמר בטקס כי "הנופים היפים האלה היו אתרים ללחימה הקדחתנית והכאוטית של קרב נורמנדי. כאן, שני מיליון חיילים נלחמו בין מיליון אזרחים שסבלו מטרור מדי יום". הולנד הוסיף כי "קשר קבוע נוצר בין תושבי נורמנדי לחיילים, קשר שבמשך 70 שנה איחד את חלקת האדמה הזאת בצרפת – נורמנדי – עם כל מדינות העולם".

נשיא ארה"ב ברק אובמה נשא דברים בבית הקברות האמריקאי המשקיף לחופי אומהה, בו טמונים כ-10,000 חללים אמריקאים. הוא אמר כי "מחויבותה של אמריקה לחירות, שוויון, כבוד האדם – מחויבות זו כתובה בדם על החופים האלה, ועליהם היא תישאר לנצח". אובמה המשיך ואמר: "עם הנץ השחר, הדם צבע את המים, ואלפי קליעים פילחו בשר וחול. באנו לזכור מדוע אמריקה ובני בריתה נתנו כל כך הרבה למען שרידותה של החירות, ברגע בו היא היתה בסכנה הגדולה ביותר.

טקס בנורמנדי, הבוקרצילום: AFP

"באנו לספר את סיפורם של הגברים והנשים שעשו זאת, כדי שיישארו צרובים בזכרונו של העולם גם בעתיד", אמר אובמה. "בימים בהם היה מפתה לרדוף אחר האינטרס האישי והצר, הדור הזה של האמריקאים, גברים ונשים, בחר לתרום את חלקם".

אובמה דיבר על המשך מורשת הזיכרון ואמר כי "יום אחד, הדורות העתידיים, 70 או 700 שנים מעכשיו, יתכנסו במקומות כמו כאן כדי לכבד את הנופלים, ויאמרו שהדורות ההם הוכיחו פעם נוספת שארצות הברית של אמריקה היתה, הינה ותישאר כוח החירות הגדול ביותר שהעולם ידע".

כ-160 אלף חיילים של בעלות הברית הפליגו מאנגליה לפני 70 שנה, ופשטו על חמישה חופים בצפון צרפת, בפלישה שחוללה תפנית במלחמה נגד גרמניה הנאצית. 18 ראשי מדינה ישתתפו בטקס, ואיתם 3,000 מוותיקי הקרבות שנחתו בחופי נורמנדי ב–6 ביוני 1944. כ-650 ותיקי מלחמה בריטים שהשתתפו בפלישה ישתתפו היום בשחזור של ההפלגה בנתיב שבו הפליגו הכוחות במלחמת העולם על סיפונה של אניית מלחמה בריטית. האנייה תביא אותם לטקס שיתקיים בחוף המזרחי ביותר מחמשת החופים, שקיבל את שם הצופן "סורד" (חרב). החופים האחרים, לפי סדר מיקומם הגיאוגרפי ממערב למזרח, נודעו בשמות הצופן הצבאיים "יוטה", "אומהה", "גולד" (זהב) ו"ג'ונו".

כלי רכב צבאיים בנורמנדי, הבוקרצילום: AFP
אובמה והולנד, הבוקרצילום: AFP

בעבור חלק מוותיקי המלחמה זו ודאי תהיה הפעם האחרונה שבה יזכו להשתתף באירוע גדול שכזה לציון הפלישה. "זה היה שדה קטל", אמר הארי בילינג, בן 88, שהשתתף בפלישה, "אני מקווה שלא ישכחו את המסכנים שמתו כאן". אלפי חיילים אמריקאים, קנדים, בריטים וגרמנים מתו בעת ביסוס ראש הגשר המכריע בצרפת במבצע "אוברלורד", הפלישה לצפון־מערב אירופה. באותה עת התקדם הצבא האדום לברלין ממזרח. גם אזרחים צרפתים רבים נהרגו.

מנהיגי העולם התאספו כדי לחלוק כבוד לחיילים שמסרו את חייהם או סיכנו אותם על מנת להביס את המשטר הנאצי. בין המנהיגים נשיא צרפת הולנד, נשיא ארה"ב אובמה, מלכת בריטניה אליזבת ה-2, ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין וקאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל.

בשל המשבר הקשה ביותר ביבשת מאז תום המלחמה הקרה, טקסי הזיכרון יהיו קרוב לוודאי רק רקע לשיחות דיפלומטיות על אוקראינה. בהכרזה אתמול, אמר אובמה כי "לאחר 70 שנה, אנו זוכים את הפטריוטים שבאמצעות האומץ וההקרבה שלהם, שינו את מהלך המאה. כיום, בעוד אנחנו ממשיכים להיאבק לחירות וזכויות אדם אוניברסליות, עלינו לשאוב כוח מאותו רגע בו האומות החופשיות דחקו בחזרה את כוחות הדיכוי ונתנו תקווה חדשה לעולם".

יוצא הצבא הבריטי מביט במפגן צניחה בעיירה רנוויל, אתמול

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ