בחירות מוקדמות בפעם השנייה בשנתיים בבולגריה

רה"מ אורשרסקי התפטר בעקבות הישגיה הנמוכים של מפלגתו הסוציאליסטית בבחירות לפרלמנט האירופי, ולאחר חודשים של הפגנות מחאה

רויטרס ואי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס ואי־פי

ראש ממשלת בולגריה, פלאמן אורשרסקי, הגיש היום (רביעי) את התפטרות ממשלתו, צעד שיכול להפיג את המתחים הפוליטיים במדינה הענייה ביותר באיחוד האירופי. התפטרותו של אורשרסקי סוללת את הדרך לבחירות מוקדמות לפרלמנט, שייערכו ככל הנראה ב–5 באוקטובר. מנהיגי המפלגות כבר הסכימו על התאריך לבחירות, והנשיא צריך להכריז עליו באופן רשמי.

הקואליציה השלטת הסכימה להקדמת הבחירות, לאחר שהמפלגה הסוציאליסטית סיימה במקום השני בפער גדול בבחירות לפרלמנט האירופי שנערכו במאי. הישגיה הנמוכים של המפלגה באו לאחר חודשים של משבר פוליטי בבולגריה. הקואליציה הנשלטת על ידי הסוציאליסטים מכהנת רק מעט יותר משנה, והיא שולטת בבדיוק מחצית מבין 240 המושבים לפרלמנט, מה שמקשה עליה בהעברת רפורמות נדרשות.

התפטרותו של אורשרסקי מגיעה בעוד בולגריה חווה את המשבר הבנקאי החמור ביותר מאז שנות ה–90. במהלך שבוע אחד ביוני משכו לקוחות "הבנק המשותף המסחרי" (Corpbank), הבנק הרביעי בגודלו בבולגריה, חמישית מההשקעות בבנק, בבהלה שנגרמה בעקבות דיווחים על שחיתות בה היה מעורב הבעלים המרכזי. הפלגים הפוליטיים לא הצליחו להגיע לקונצנזוס על תוכנית שתביא להצלת הבנק ולהגנה על לקוחותיו. יו"ר הבנק המרכזי הגיש ביום שלישי לפרלמנט הצעה להתפטרותו, ואמר כי הוא לא יאפשר לבנק לשמש כ"צעצוע" פוליטי, לאחר מתקפות חוזרות ונשנות על המוסד.

ראש ממשלת בולגריה, פלאמן אורשרסקי, מגיע לישיבה השבועית בבניין הממשלה בסופיהצילום: REUTERS

זו תהיה הפעם השניה בשנתיים בה נערכות בבולגריה בחירות מוקדמות. איך היציבות הפוליטית המתמשכת פגעה בסיכויים לשקם את הכלכלה, והביאה להורדה בדירוג האשראי של המדינה ביולי. הקואליציה בראשות הסוציאליסטים העלתה את שכר המינימום ופעלה למציאת משקיעים לאגרות חוב בסך 1.5 מיליארד אירו בחודש שעבר למרות משבר הבנקאות. אך שלטונו של אורשרסקי נפגע בשל חודשים של מחאות רחוב נגד שחיתות, שטפונות קטלניים שפגעו ביוני בעיר וארנה שלחופי הים השחור, ומתיחות בין בריסל למוסקבה בשל פרוייקט צינורות גז בהובלת רוסיה.

מאות יצאו לרחובות בירת בולגריה עם פרסום החדשות על התפטרות הממשלה, וקראו "ניצחון" בהפגנה מול בירת הפרלמנט. היום חל גם יום השנה למצור בן שמונה השעות על הפרלמנט בשנה שעברה, במהלכו דרשו מפגינים מהממשלה להתפטר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ