גרמניה צותתה בטעות להילרי קלינטון והאזינה גם לשיחה של ג'ון קרי

המידע עלה בחקירתו של הסוכן הגרמני שנעצר בחודש שעבר בחשד שריגל עבור ארה"ב. עוד נחשף כי גרמניה ריגלה אחר טורקיה

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
עופר אדרת

המודיעין הגרמני האזין לשיחת טלפון של שרת החוץ האמריקאית לשעבר, הילרי קלינטון, וריגל אחר טורקיה, כך נחשף בעיתון הגרמני ״זידדויטשה צייטונג״. המידע עלה בחקירתו של איש המודיעין הגרמני, שנעצר בחודש שעבר בחשד כי היה סוכן כפול, שהופעל בידי ארה״ב.

האיש, שעומד כעת לדין בגרמניה, העביר ל-CIA יותר מ-200 מסמכים מסווגים של סוכנות המודיעין הגרמנית, BND. באחד מהם התגלה כי ב-2012, במהלך מעקב אחר שיחת טלפון של פעיל טרור באסיה, יירטה גרמניה, במקרה, גם שיחת טלפון של קלינטון.

הציתות לשיחה לא היה מכוון וקלינטון לא היתה היעד למעקב, כך התברר. עם זאת, השיחה לא נמחקה, חרף העובדה שמדובר בהאזנה למדינה ידידותית. בנוסף לקלינטון, האזינה גרמניה גם לשיחה של ג'ון קרי, בשנה שעברה. מאז 2013 מחויב המודיעין הגרמני למחוק שיחות מסוג זה באופן מיידי.

הילרי קלינטון במהלך כהונתה כשרת החוץצילום: אי־אף־פי

הסוכן הכפול אף העביר לארה״ב מידע על כך שגרמניה ריגלה אחר אחת המדינות החברה בברית נאט"ו, אך שמה לא צויין בתחילה. העיתון 'בילד', דיווח היום (שבת) כי מושא הריגול הוא טורקיה, אחריה מרגלת גרמניה משנת 2009. מהמסמכים שהודלפו עלה עוד כי גרמניה האזינה לפוליטיקאים אמריקאים נוספים וכן לגורמים אחרים במדינות ידידותיות, אך לא ביצעה זאת באופן יזום ומכוון, כפי שעשתה ארה״ב נגד גרמניה.

הנזק שנגרם לגרמניה מחשיפת המידע הזה הוא רב, שכן ארה״ב משתמשת בו כדי להתגונן מפני הטענות של הממשלה הגרמנית על הריגול האמריקאי נגד גרמניה, שנחשף בשנה האחרונה במסמכים שהדליף אדוארד סנואודן. בין היתר, התגלה אז כי ארה״ב עקבה אחר הטלפון של הקנצלרית אנגלה מרקל ושל קודמה בתפקיד, הלמוט קוהל. גרמניה ניסתה לגבש הסכם למניעת ריגול הדדי עם ארה״ב ופתחה בחקירת הפרשה.

ואולם בעיצומה של החקירה בחודש שעבר נוספה מתיחות חדשה ליחסי שתי המדינות, כשנחשף הסוכן הכפול שהופעל בידי האמריקאים מתוך אדמת גרמניה. בתקשורת הגרמנית דווח, כי לאחר שהתגלה כי גרמניה האזינה בעצמה לארה״ב, שר החוץ קרי שוחח בנושא עם עמיתו הגרמני שטיינמאייר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ