ניצחון לשמרנים בקרואטיה; אשה נבחרה לראשונה לנשיאות

קולינדה גרבר־קיטרוביץ' מהמפלגה השמרנית, ניצחה ברוב קטן בסיבוב השני בבחירות את הנשיא המכהן, על רקע המשבר הכלכלי הממושך. ניצחונה צפוי לבשר על תוצאות הבחירות הכלליות

ניו יורק טיימס ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס ורויטרס

האופוזיציה השמרנית בקרואטיה ניצחה ברוב זעום בסיבוב השני בבחירות לנשיאות שנערך אתמול (ראשון), על רקע המיתון הכלכלי הנמשך במדינה. קולינדה גרבר־קיטרוביץ', דיפלומטית לשעבר, סיימה עם 50.4% מהקולות, ותהיה הנשיאה הראשונה של קרואטיה. הנשיא המכהן, איוו יוסיפוביץ', ממפלגת המרכז־שמאל, סיים עם 49.6% מהקולות. תפקיד הנשיאות בקרואטיה טקסי בעיקרו, אך התוצאות עשויות לבשר על התחזקותה של מפלגת האיחוד הדמוקרטי הקרואטי (HDZ) בבחירות לפרלמנט שייערכו בסוף 2015.

הסוגיה המרכזית בבחירות היתה הידרדרות המצב הכלכלי בקרואטיה, החברה הצעירה ביותר באיחוד האירופי. שיעור האבטלה במדינה מגיע לכמעט 20%, והאבטלה בקרב בני הנוער עומדת על 41.5%. "בואו נצעד יחדיו", אמרה גרבר־קיטרוביץ' בנאום הניצחון שנשאה אמש, שהתאפיין בטון פטריוטי בולט. "משימה קשה מצפה לנו. בואו נתאחד. בואו נאחד את הפטריוטיות שלנו, האהבה והאמונה במולדתנו הקרואטית".

דבריה רמזו על החזרה לפוליטיקה לאומנית בקרואטיה, ששלטה במדינה במהלך התפרקות יוגוסלביה. התמקדות במדיניות פנים היא מהלך נפוץ בקרב חברות צעירות באיחוד האירופי, אומר דג'אן ג'וביץ', מרצה למדעי המדינה מאוניברסיטת זאגרב ולשעבר יועץ פוליטי ליוספוביץ'. "התרחבות והצטרפות לאיחוד האירופי פותחות את האומה, ולאחר מכן הרבה רגשות לאומיים עולים", הוסיף.

גרבר־קיטרוביץ' ובעלה בחגיגות הניצחון בזאגרבצילום: אי־אף־פי

גרבר־קיטרוביץ', בת 46, שימשה כעוזרת למזכ"ל נאט"ו ושגרירת קרואטיה לארה"ב. היא היתה שרת החוץ בשנים 2005–2008, אז העמידה בראש סדר העדיפויות את הצטרפות קרואטיה לאיחוד האירופי ולנא"טו. הנשיא בקוראטיה לא יכול להטיל וטו על חוקים, אולם יש לו השפעה בנושאי מדיניות חוץ והגנה.

ההצבעה נחשבת למבחן חשוב עבור המפלגות הפוליטיות לקראת הבחירות לפרלמנט שצפויות להיערך בסוף השנה. התמיכה במפלגה הסוציאל־דמוקרטית השלטת, שתמכה ביוסיפוביץ', הולכת ונשחקת, והיא עשויה לספוג מפלה גדולה עוד יותר לאחר ההפסד בבחירות לנשיאות. שיעור ההצבעה בבחירות היה 58.5%, מעט יותר מהסיבוב הראשון שנערך ב–28 בדצמבר, בו ניצח ברוב קטן יוספוביץ', שהיה נשיא בחמש השנים האחרונות.

מפלגת HDZ שלטה בקרואטיה מהבחירות הדמוקרטיות הראשונות ב–1990 ועד למותו של מייסדה, הנשיא פראניו טוג'מן, בדצמבר 1999. מאז היא שלטה במדינה לסירוגין עם הסוציאל־דמוקרטים, אך מעולם לא זכתה בתפקיד הנשיא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ