ניצחון לסרקוזי ומפלה לסוציאליסטים בבחירות המקומיות בצרפת

ממדגמים עולה כי כוחה של מפלגת השלטון בראשותו של הנשיא הולנד הצטמצם בחצי ברשויות המקומיות, לעומת מפלגתו של סרקוזי שהתחזקה. הישגים גם לחזית הלאומית של לה פן

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס

מפלגת המרכז-ימין הצרפתית (UMP) בהובלת הנשיא לשעבר ניקולא סרקוזי, היא המנצחת הגדולה של הבחירות המוניציפליות שהתקיימו במדינה אתמול. מהמדגמים עולה כי UMP ובעלות בריתה ניצחו ב–66 עד 70 עיריות ומועצות מקומיות לעומת 41 שבהן החזיקו עד כה. המפלגה הסוציאליסטית, בראשה עומד הנשיא פרנסואה הולנד, צפויה לשלוט רק ב-27 עד 31 מועצות לעומת 61 שהיו לה בעבר.

מפלגת הימין הקיצוני החזית הלאומית שמצליחה בדרך כלל לגרוף הישגים נאים בבחירות המקומיות, נכשלה במאמציה לנצח באחת המועצות. מהמדגמים עולה כי נציגי המפלגה סיימו ראשונים ב-43 מחוזות בחירה אך לא הצליחו לקחת את השלטון באף אחד מהעייריות והמועצות האזוריות.

עם זאת, בסיס התמיכה לה זכתה החזית הלאומית צפוי להקל על ניסיונותיה של המפלגה לבסס את מעמדה הבחירות הכלליות שייערכו ב–2017. לה פן עצמה אמרה כי התוצאות הן "הבסיס לניצחונות הגדולים של יום המחר". החזית הלאומית הגיעה למקום השני בסיבוב הראשון של הבחירות המקומיות שנערך בשבוע שעבר, שבו קיבלה רבע מהקולות. והבטיחה כבר אז את הגדלת מספר נציגיה.

סרקוזי נואם לאחר פרסום התוצאותצילום: אי־אף־פי

ראש הממשלה מנואל ואלס, שממשלתו הלא פופולרית מנסה להדגיש את הסימנים הצנועים להבראה בגוש האירו, דיבר דקות ספורות לאחר סגירת הקלפיות. "הימין הקיצוני חזק, יותר מדי חזק. התוצאות האלה הן אתגר לכל הדמוקרטים", הדגיש, "זהו סימן לאנדרלמוסיה המתמשכת בנוף הפוליטי שלנו, וכולנו נצטרך ללמוד מכך לקח". לדבריו, הוא יציג צעדים חדשים במטרה להגביר את התעסוקה.

הסיבוב השני היה מבחן חשוב לסרקוזי, שחזרתו לזירה הפוליטית קרטעה במידה רבה, ושהוביל את מפלגתו השמרנית UMP ואת בעלות בריתה לניצחון בלתי צפוי בסיבוב הראשון. עם זאת, צפויה לו עדיין התנגדות לא מעטה בתוך מפלגתו. בתגובה על המדגמים אמר סרקוזי כי "העם הצרפתי דחה בהמוניו את מדיניותם של פרנסואה הולנד וממשלתו".

שמונה מתוך מועמדי החזית הלאומית, שניצחה אשתקד בצרפת בבחירות לפרלמנט האירופי, נבחרו כבר בסיבוב הראשון של הבחירות המקומיות, ויתכן שהיום נבחרו עוד 220 נציגים מטעמה — עם זאת, מספר זה קטן בהרבה ממספר הנציגים של מפלגות הזרם המרכזי.

בשל שיטת הבחירות המורכבת בצרפת, שלפיה שני חברי מועצה - גבר ואשה - נבחרים מכל מחוז הצבעה ולאחר מכן בוחרים את נשיאיהן של 98 מועצות, ייתכן כי יידרש עוד זמן עד שתתקבל תמונה ברורה בנוגע למספר המועצות בהן ניצחו המפלגות וכמה ממועמדיהן נבחרו. בסך הכל אמורים להיבחר 4,108 חברי מועצה בעלי סמכויות מוגבלות בתחומי תחבורה, חינוך ושירותים החברתיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ