התקשורת הבריטית במצוד אחר אבן הבטחות הבחירות של הלייבור

ראש המפלגה מיליבנד הציג לפני הבחירות לוח אבן בגובה 2.6 מטר עם התחייבויות לבוחר. אחרי ההפסד פתחה העיתונות בחיפושים אחריו. הגרדיאן דיווח שהוא נמצא ככל הנראה במוסך בדרום לונדון

ניו יורק טיימס וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס וגרדיאן

הבחירות בבריטניה הסתיימו במפלה צורבת ללייבור, אולם כעת מתמודדת המפלגה עם פרשה מביכה נוספת. התקשורת הבריטית פתחה בימים האחרונים במבצע שמטרתו אחת - לגלות מה עלה בגורלו של "אד סטון", לוח אבן גיר שגובהו 2.6 מטרים ומשקלו שתי טונות, אותו חנך מנהיג המפלגה אד מיליבנד זמן קצר לפני הבחירות.

הלוח, שעליו נחרתו שש התחייבויות לבוחר, נועד להמחיש שהבטחות המפלגה "חקוקות בסלע". על פי ההערכות, מיליבנד התכוון להציבו בחצר בית ראש הממשלה בדאונינג 10, אם ייבחר. אך עם הפסדו המר למפלגה השמרנית, נהפכו הלוח ויוצרו למושאים ללעג. הלוח הושווה ברשתות החברתיות למצבה וכונה "מכתב ההתאבדות הכבד ביותר בהיסטוריה".

מיליבנד יצא לאחר התבוסה בבחירות לחופשה באיביזה. בינתיים לוח האבן נעלם ואיש במטה מפלגת הלייבור לא מוכן לגלות מה עלה בגורלו. "לא נמסור את המידע הזה, כי זה היה לפני הבחירות ועכשיו אנחנו אחריהן", אמר אחד מדוברי המפלגה.

בינתיים, פרסם הגרדיאן כי ה"אד סטון" נמצא ככל הנראה במוסך בדרום לונדון, מה שעשוי להביא את מסע החיפושים המתוקשר לסיומו. לפי העיתון, המפלגה וידאה כי הלוח יישמר במקום נעול, במטרה למנוע את גילויו שעשוי לגרום לה למבוכה נוספת.

עוד קודם לכן לגלג העיתון השמרני דיילי טלגרף על הסיפור ואף התקשר ליותר מ–50 חברות לסתתות, אך לא הצליח להתחקות אחר עקבות האבן. "זו אולי התעלומה העסיסית ביותר של הבחירות", נכתב.

העיתון דיילי מייל, גם הוא שמרני בטעמו הפוליטי, הציע לתת ארגז של בקבוקי שמפניה לכל מי שימסור מידע ש"יוביל למציאת האבן", ואילו העיתון סאן חנך קו אדום מיוחד למסירת מידע בנושא.

העיתון טיימס אוף לונדון תהה במאמר "מה על הלייבור לעשות עכשיו עם הלוח", ובין היתר הציע בסרקזם קטלני לשבץ בו חרב, "וזה שיצליח לשלוף אותה יהיה מנהיגה הבא של מפלגת הלייבור". כמה מצייצים בטוויטר הציעו שמיליבנד ישתמש בלוח כשולחן למטבחו השני, ואילו באי־ביי הוצעו למכירה חלקים לכאורה של לוח האבן בעבור מאה לירות שטרלינג כל אחד.

רוב החיפושים אחר לוח האבן ונימת הלגלוג המלווה אותם באים מכלי תקשורת שמרניים, אבל גם תומכים ומועמדים של מפלגת הלייבור לא חסכו את שבטם ממיליבנד בפרשה. ג'ון מאן, חבר פרלמנט מטעם הלייבור, אמר לרשת בי־בי־סי מה חש ברגע שראה את האבן: "פשוט משכתי בכתפיי, התקשיתי להאמין למראה עיניי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ