מפלגת השלטון בספרד איבדה את הרוב בחלק ניכר מהמחוזות

שתי המפלגות הגדולות במדינה איבדו 12% מקולות הבוחרים לטובת מפלגות חדשות מהשמאל ומהמרכז. פודמוס רשמה הישג גדול במדריד. תומכי העצמאות בקטלוניה נכשלו

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי
רויטרס

מפלגת השלטון העממית בספרד (PP) ספגה מפלה בבחירות המוניציפאליות, כשהפסידה את השליטה מועצת העיר מדריד לראשונה מאז 1991. מתוצאות מדגמים שפורסמו הערב (ראשון) עולה כי המפלגה, שבראשה עומד ראש הממשלה מריאנו רחוי, נותרה הגדולה ביותר ב–11 מבין 13 מחוזות, אך במרביתם איבדה את הרוב שאיפשר לה לשלוט לבד. שתי המפלגות הגדולות – המפלגה העממית ומפלגת האופוזיציה הסוציאליסטית – זכו ב–53% בלבד מקולות הבוחרים לעומת 65% בבחירות 2011.

המפלגות החדשות – "פודמוס" השמאלנית ו–"סיודאדנוס" המרכזית, הן המרוויחות הגדולות משחיקת הכוח של שתי המפלגות הגדולות. שתיהן רשמו הישגים הן בזירה המקומית והן בזירה המחוזית. את ההישג המשמעותי ביותר רשמו חזיתות שמאל בבחירות למועצות הערים מדריד וברצלונה, אשר נהנו מגיבוי של פודמוס. המפלגות שתומכות בפרישת קטלוניה מספרד לטובת הקמת מדינה עצמאית – נכשלו. אחוז ההצבעה היה גבוה במעט מזה של בחירות 2011.

מנהיג פודמוס, פבלו איגלסיאס, במפגש עם תומכים בעיר אוביידו, החודשצילום: רויטרס

מערכת הבחירות הנוכחית נחשבת למבחן כוח למפלגות לקראת הבחירות הכלליות בהמשך השנה. במוקד הקמפיינים הפוליטיים עמדו צעדי הצנע שבהן נקטה הממשלה כדי להתמודד עם משבר הכלכלי העמוק שאליו שקעה ספרד. על אף שהמשק הספרדי יצא מהמיתון בחצי השני של 2013 אחרי שבע שנים, המדינה עדיין מלקקת את פצעי התפוצצות בועת הנדל"ן ב–2008 ומיליוני משקי בית ממתינים להקלה במצבם. שיעורי האבטלה במדינה גבוהים מאוד, בעיקר בקרב צעירים. הממשלה סובלת מחובות גדולים שהובילו אותה לקיצוצים עמוקים בשירותי הרווחה ובתשלום קצבאות.

פודמוס הוקמה בתחילת 2014 על רקע גלי הכעס והתסכול שמילאו את כיכרות הערים בעקבות המצב. קבוצות העבודה שהקימה המפלגה נחשבו לעמוד השדרה שאיפשר לה לקבל 11.2 מיליון קולות בבחירות האירופיות אשתקד. ואולם, ככל שהתקרבו הבחירות המוניציפליות פנתה המפלגה יותר ויותר אל המרכז הפוליטי תוך שהיא זונחת כמה מעקרונותיה.

הצבעה בעיירה ברמאו. התמיכה בשתי המפלגות הגדולות הולכת ונשחקתצילום: רויטרס

פודמוס, הקוראת בין היתר למחיקת חובותיה של ספרד וטוענת כי על הפוליטיקאים במדינה לשרת את העם ולא אינטרסים פרטיים, נסמכת על ההצלחה הגדולה של קואליציית השמאל הרדיקאלי ביוון (סיריזה), שזכתה בבחירות הגורליות שנערכו במדינה בתחילת השנה, על העייפות שמגלים כלפי ספרד כלפי הצנע והכעס שלהם על "קאסטת המיוחסים" וקשרי ההון־שלטון. סיודאדנוס, לעומת זאת, היא מפלגה שצמחה בקטלוניה על רקע דרישת העצמאות של החבל וכעת מקווה להפוך למפלגת מרכז ארצית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ