"הארץ"

צבא שוודיה אישר היום (שלישי) כי בעומק המים סמוך לחופי המדינה נמצאו שרידי צוללת רוסית ככל הנראה עוד מתקופת הצאר שהתנגשה בספינה שוודית לפני כ-100 שנה. על פי ההודעה שדווחה בסוכנות הידיעות הצרפתית, אי־אף־פי, מדובר בצוללת רוסית מסוג "סאם" המכונה קאטפיש, שטבעה לאחר שהתנגשה בספינה שוודית בשנת 1916 במהלך מלחמת העולם הראשונה לפני המהפכה ברוסיה.

אתמול דיווחו צוללנים שוודים על מציאת הצוללת בעומק של 1.5 מיל ימי לא הרחק מחופי מרכז המדינה ומאז נפוצו השערות וספוקלציות סביב מקורה של הצוללת המסתורית. לפני תשעה חודשים צצה תעלומה דומה שבה היתה מעורבת, לכאורה, צוללת רוסית. צבא שוודיה החל אז לחפש כלי שיט תת-ימי, שלפי ההשערות היה גם הוא צוללת רוסית, ושנצפה שט לא הרחק מחופי שטוקהולם. הצבא השוודי פתח במבצע לאיתור כלי השיט המסתורי, אך לא מצא דבר.

התמונות שצילמו הצוללנים שמצאו את הצוללת הישנה אתמול מאששות את ההערכות של הצבא בדבר גילה של הצוללת ומוצאה. דובר הצבא הבהיר כי הוא לא סבור שיש צורך בניתוח טכני של התמונות. לדבריו, מומחים זיהו את הצוללת כצוללת של חיל הים של האימפריה הרוסית שטבעה בחודש מאי 1916 כשעל סיפונה 18 אנשי צוות.

העיתון השוודי "דגנס ניהטר" דיווח כי הצוללת נבנתה עבור האימפריה הרוסית בוולאדיווסטוק בשנת 1904 והיא נכנסה לשימוש על ידי הצבא הרוסי בים הבלטי כשנה לפני שטבעה.

סטפן הוגבורן, אחד הצוללנים שמצאו את הצוללת, סיפר אתמול כי היא לא ניזוקה באופן משמעותי והיתה שלמה לחלוטין. הוא הוסיף כי הצוהרים שלה היו סגורים. "האותיות הקיריליות שהוטבעו על דופן הצוללת מוכיחים ללא ספק שהיא מרוסיה", אמר.

צוללת רוסית מודרנית במהלך חגיגות יום חיל הים בוולדיווסטוק שברוסיה, שלשוםצילום: רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ