לוגו רויטרס
רויטרס

תגובתו של האיחוד האירופי למשבר הפליטים תהיה "רגע מכריע" עבורו, כך אמר היום (שישי) ראש סוכנות הפליטים של האו"ם, אנטוניו גוטיירס, שהזהיר כי השיטה "הלא מאוזנת ובלתי מתפקדת" של האיחוד מסייעת רק למבריחי הפליטים. לדבריו, האיחוד יצטרך לפי הערכות לקלוט עד ל-200 אלף פליטים כחלק "מתוכנית יישוב מחדש המונית", שתכלול "חובת השתתפות" לכל המדינות החברות, ובנוסף לתמוך במדינות הנושאות בעיקר עול המשבר, בהן יוון, הונגריה ואיטליה.

"זהו רגע מכריע עבור האיחוד האירופי, שאין לו כעת שום ברירה מלבד גיוס מלוא כוחותיו לטיפול במשבר זה", אמר גוטיירס. "הדרך היחידה לפתרון הבעיה היא שהאיחוד והמדינות החברות בו יישמו אסטרטגיה משותפת, המבוססת על אחריות, סולידריות ואמון". גוטיירס, לשעבר ראש ממשלת פורטוגל, הוסיף כי "סולידריות אינה יכולה להיות אחריותן של כמה מדינות באיחוד בלבד", והדגיש כי "אירופה עומדת בפני רגע האמת. זהו הזמן לאשר מחדש את הערכים שעל בסיסם היא נבנתה".

בהונגריה, מאות פליטים ששוהים זה ימים בתחנת הרכבת קלטי בבודפשט אספו את חפציהם והחלו לצעוד אל מחוץ לעיר, במטרה להגיע לאוסטריה ברגל לאחר שהרשויות מנעו מהם לעלות על רכבות הנוסעות מערבה. כשהם נושאים את חפציהם בתיקים ותיקי גב, וצועדים בטור שמשתרך לאורך למעלה מחצי קילומטר, החלו הפליטים במסע בן 175 קילומטרים אל עבר גבול אוסטריה. חלקם נופפו בתמונות של קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל.

הפליטים, שרובם נמלטו מאימת המלחמה בסוריה, מעוניינים להגיע לבסוף לגרמניה או ליעד אחר במערב אירופה, ומנסים להימנע מהרשמתם בהונגריה, שכלכלתה חלשה יותר ושישנם סיכויים גבוהים יותר כי תשיב אותם לארצותיהם מאשר מדינות במערב. על פי חוקי אירופה, בקשת מקלט תאושר או תידחה במדינה בה נרשם המבקש לראשונה.

בינתיים, נמשך זה היום השני ברציפות המשבר בתחנת הרכבת בבישקה, עיירה צפון-מערבית לבודפשט בה נמצא אחד מחמשת מחנות הפליטים במדינה. מאות בני אדם שעלו על הרכבות בבודפשט מתבצרים בהן, חלקם מחזיקים בכרטיסים שרכשו לברלין או לווינה, לאחר שהרשויות עצרו את נסיעתן. כמה מהגרים הסכימו להירשם במחנה הפליטים, אך רובם נחושים שלא לעשות זאת.

כמאה בני אדם עזבו את הרכבות והחלו להפגין מול מצלמות הטלוויזיה והעיתונאים הרבים הנמצאים במקום. חלקם כתבו בצבע לבן על צדה של הרכבת "לא למחנה, לא להונגריה, חופש לרכבות". "המצב רע מאוד. יש אנשים חולים רבים על הרכבת. יש לנו נשים בהריון. אין אוכל, אין מים", אמר עדנאן שאנאן, בן 35 מלטקיה, סוריה, שהוסיף כי הוא נמלט מהמלחמה בארצו.

בסוריה, הובא לקבורה איילאן כורדי בן השלוש, שתמונת גופתו מוטלת על החוף בטורקיה הפכה לסמל למשבר הפליטים המנסים להגיע לאירופה. הפעוט הובא לקבורה עם אחיו בן החמש גאליפ ואמם ריהאם, שטבעו גם הם כשהסירה עליה שטו התהפכה בים התיכון במהלך המסע מטורקיה אל יוון. בהלוויה השתתף אביהם של הילדים, עבדאללה, ששב אל ארצו לאחר שאיבד את משפחתו. "הוא ביקש להגיע לאירופה רק עבור ילדיו", אמר סולימן כורדי, דודו של האב. "כעת כשהם מתים, הוא רוצה להשאר כאן בקובאני, לידם".

פסל של גופת הפעוט הכורדי שנשטף אל החוף בטורקיה, היום בהודוצילום: אי־אף־פי

מחר צפויים להשתתף כ-17 אלף איש בצעדה בפריז ובערים נוספות בצרפת לאות הזדהות עם הפליטים ומחאה על התגובה האיטית של ממשלות אירופה לתופעה. "אזרחים לא יכולים להישאר אדישים לטרגדיה האנושית שמביישת את צרפת ואת אירופה", כתב אחד המארגנים בפייסבוק. אחר התראיין לרדיו מקומי ואמר: "אנחנו המומים לגמרי מהנושא של המהגרים, ואנחנו רוצים לעשות משהו, אבל שום דבר עדיין לא נעשה. נוצר סוג של חלל ריק".

הפרלמנט של הונגריה אישר היום סדרת חוקים המעניקים למשטרה סמכויות רבות יותר וקובעים עונשים נוקשים, בהם מאסר, על חצייה לא חוקית של גבולותיה. הונגריה בונה גדר לאורך גבולותיה עם סרביה, לאחר שעשרות אלפי פליטים נכנסו אל שטחה בחודשים האחרונים. על פי החוקים החדשים, תהיה זו עבירה פלילית לפגוע או לחצות את הגדר, והעונש על מעבר בלתי חוקי יגיע עד לשלוש שנות מאסר. החוק החדש יאפשר להגיש בקשות מקלט בנקודות מעבר בגבול, ויאפשר עיבוד מהיר יותר של הבקשות הללו.

ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון כי ארצו תקלוט עוד "אלפי פליטים סורים נוספים", על רקע ביקורת שנמתחה על התנהלות ממשלתו במשבר. קמרון לא מסר מספרים מדויקים, אך דוברת סוכנות האו"ם לפליטים אמרה לכתבים בז'נבה כי החלטתה של בריטניה יכולה לשפר את חייהם של 4,000 סורים. עד כה הסכימה בריטניה לקלוט כ-5,000 סורים שהגיעו לשטחה מאז תחילת המלחמה, ו-216 נוספים הובאו למדינה תחת תוכנית יישוב מחדש של האו"ם.

עימותים פרצו היום בין פליטים למשטרה המקומית באי לסבוס שביוון, כאשר פליטים זרקו אבנים לעבר השוטרים שהשיבו בגז מדמיע. במקביל הודיע נציב ההגירה של האיחוד האירופי, דימטריס אוורמופולוס, בביקור באי היווני קוס, כי יוקם מרכז קליטה למהגרים בנמל המרכזי של יוון בפיראוס, סמוך לאתונה. צוותים של ארגונים אירופיים יסייעו לזהות, לרשום ולקחת טביעות אצבע של הפליטים, ויעריכו האם הם יכולים לקבל מעמד של מבקשי מקלט. אלה שלא יוכלו, יישלחו בחזרה לארצות מוצאם. העימותים בלסבוס, היום:

אירופה נאבקת להתמודד עם אלפי המהגרים והפליטים מהמזרח התיכון ומאפריקה, המבקשים להגיע אליה דרך היבשה והים בניסיון להימלט ממדינותיהם מוכות המלחמות והעוני. יותר מ-300 אלף בני אדם סיכנו את חייהם השנה בניסיון לחצות את הים התיכון, ומעל ל-2,600 אלף נהרגו במהלך המסע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ