הוותיקאן פיטר כומר פולני שיצא מהארון ומתח ביקורת על הכנסייה

הכומר הופיע במסיבת עיתונאים עם בן זוגו וקרא לשנות את הדוקטורינה הקתולית לגבי להט"ב, ערב פתיחת כינוס חשוב של מנהיגי הכנסייה בנושא משפחה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הכומר כריסטוף קרמסה (שמאל) ובן זוגו אדוארד (ימין) בהצהרה לתקשורת ברומא, אתמול
הכומר כריסטוף קרמסה (שמאל) ובן זוגו אדוארד (ימין) בהצהרה לתקשורת ברומא, אתמולצילום: אי־אף־פי
רויטרס

הוותיקאן פיטר אתמול (שבת) כומר פולני, לאחר שיצא מהארון וקרא לבצע שינויים ביחס הקתולי ללהט"ב, ערב ועידה חשובה של הכנסיה בנושא המשפחה. הכומר כריסטוף קרמסה עבד מאז 2003 כתיאולוג בוועדת דוקטורינת האמונה של הקוריה הרומאית - גוף הממונה על המוסר והדוקטורינה בעולם הקתולי. בנוסף, הוא לימד תיאולוגיה באוניברסיטאות של הוותיקאן מרומא, ופוטר גם מתפקיד זה.

קרמסה, בן 43, אמר לעיתון האיטלקי קוריירה דלה סרה ולתקשורת בפולין כי הוא הומו וחי עם בן זוגו. לאחר הראיונות שקיים עם התקשורת הופיע קרמסה במסיבת עיתונאים עם בן זוגו ופעילים לזכויות להט"ב במסעדה ברומא. הפעילים תכננו לקיים הפגנה מחוץ לוותיקאן, אך העבירו את מיקומה כמה שעות קודם לכן.

הוותיקאן מסר כי לפיטורים אין כל קשר לחייו האישיים של קרמסה, אליו הוא רוחש "כבוד והערכה". עם זאת נמסר כי ראיונותיו של הכומר וההפגנה המתוכננת היו "חמורות ובלתי אחראיות" בהתחשב בתזמונם, ערב כינוס הבישופים, ועידה שתעסוק בנושאי משפחה, כולל בעמדת הכנסייה ביחס ללהט"ב. הוותיקאן מסר כי מעשיו של הכומר נועדו להכפיף את הוועידה, אותה פתח היום האפיפיור פרנסיסקוס, "ללחץ תקשורתי בלתי הולם".

במסיבת העיתונאים, אמר קרמסה כי הוא ביקש לייצר "רעש עצום לטובתה של הכנסייה", ולהפעיל "לחץ נוצרי טוב" על משתתפי הוועידה שלא לשכוח את המאמינים ההומואים. "החלטתי לצאת מהארון היתה אישית מאוד ונלקחה בכנסייה קתולית שהיא הומופובית ומאוד קשוחה (כלפי הומואים)" אמר. "אני מבקש מהאפיפיור להיות חזק ולזכור אותנו - הומואים, לסביות, טרנסקסואלים וביסקסואלים - כילדיה של הכנסיה וכחברים באנושות", אמר.

על פי התיאולוגיה הקתולית, הומוסקסואליות אינה חטא אולם יחסים חד-מיניים נחשבים לחטא, וכמרים - בין אם הומואים או הטרוסקסואלים - מחויבים בפרישות. לאחר כניסתו לתפקיד ב-2013 חזר האפיפיור פרנסיסקוס על עמדה זו, אולם עורר הדים רבים כשאמר כי "אם אדם הומו ומחפש את האל, ויש לו רצון טוב, מי אני שאשפוט אותו?".

סוגיית יחס הכנסיה ללהט"ב עלתה לכותרות בימים האחרונים בעקבות ביקורו של האפיפיור פרנסיסקוס בארה"ב. במהלך הביקור נפגש פרנסיסקוס עם קים דייוויס, פקידת רישום אוכלוסין מקנטקי שעלתה לכותרות כשנעצרה בספטמבר לאחר שסירבה למלא את החלטת בית המשפט העליון של ארה"ב ולהנפיק רישיונות נישואים לזוגות חד מיניים. פגישתם של השניים בוושינגטון נשמרה בתחילה בחשאיות, ועוררה מחלוקת לאחר שנחשפה.

ביום שישי הבהיר הוותיקאן כי פגישתו של פרנסיסקוס עם דייוויס אינה מהווה אימוץ של עמדותיה, וכי ישנה "תחושה של חרטה" בנוגע למפגש. בניסיון להרגיע את המחלוקת, אמר דובר הוותיקאן פדריקו לומברדי כי דייוויס היתה אחת "מכמה עשרות" אנשים שהוזמנו על ידי שגריר הוותיקאן לפגוש את פרנסיסקוס במהלך ביקורו בבירת ארה"ב.

"האפיפיור לא התערב בפרטי המצב של גברת דייוויס ופגישתו עמה אינה צריכה להתקבל כתמיכה בעמדתה", מסר, "הקהל האמיתי היחיד שהאפיפיור קיבל בשגרירות הוותיקאן היה תלמידיו לשעבר ומשפחתו". מאוחר יותר אישר הוותיקאן כי האפיפיור נפגש עם תלמיד לשעבר מארגנטינה, הומוסקסואל שהביא עמו לפגישה את בן זוגו זה 19 שנה. האיש, יאיו גראסי, בן 67, אמר לאחר הפגישה: "אני יכול לומר כי הוא נפגש עמי בידיעה שאני הומו, וניהלנו שיחה מאוד מיוחדת ומרגשת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ