בסוף שנה 
מגואלת בדם,
 כולם הפכו לשארלי

בין הפיגועים במערכת שארלי הבדו ובהיפר כשר, השבוע לפני שנה, לבין המתקפה המשולבת בפריז בנובמבר, לקח לצרפתים עשרה חודשים להבין שבארצם היום איש לא חסין בפני הטרור

שלמה פפירבלט
בריסל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרחים, דגלים ונרות לזכר קורבנות הפיגועים בינואר ובנובמבר, בכיכר הרפובליקה בפריז, היום
פרחים, דגלים ונרות לזכר קורבנות הפיגועים בינואר ובנובמבר, בכיכר הרפובליקה בפריז, היוםצילום: רויטרס
שלמה פפירבלט
בריסל

לאחר מעשי הטבח המחרידים במערכת "שארלי הבדו" וב"היפר כשר" בפריז, בדיוק השבוע לפני שנה, לא הכריזה ממשלת צרפת על הפעלת חוקי שעת חירום ומתן סמכויות מיוחדות לגופי הביטחון, הפיקוח על הגבולות לא תוגבר, הנשיא פרנסואה הולנד לא כינס את בתי המחוקקים בוורסאי ולא הכריז כי צרפת במלחמה. הצעדים הללו ננקטו עשרה חודשים אחר כך, בעקבות מתקפת הטרור בפריז ב–13 בנובמבר.

הרוח העזה אשר טלטלה את ענפי העץ הצרפתי בינואר 2015, לא נגעה בגזע, לא הגיעה כלל אל השורשים. צרפת הגיבה אז כמו שצרפת מגיבה בדרך כלל מאז ימי המהפכה הצרפתית כאשר נפגעים עקרונות החירות וזכויות היסוד – השבועון הסטירי הפך לרגל המצב לסמל חופש הביטוי והיהודים צורפו הפעם בתור מטרות מסומנות של גזענות אנטישמית. המוני אזרחים יצאו לרחובות להפגין, כולם הפכו לשארלי. הנשיא הולנד, ברווז צולע על פני כמעט כל תקופת כהונתו, תזמר הזדהות של מנהיגים מרחבי העולם בבירתו, ראה את מדד הפופולאריות העצוב שלו משתפר בכמה נקודות, והמשיך הלאה.

על מלחמת טרור שבה נתונה צרפת איש לא רצה לחשוב. כאשר הטרור פגע ביהודים, חשו השאר בטוחים יחסית. כאשר הטרור פגע בחיילים, המשיכו האזרחים בחייהם. ההיגיון ששלט בשטח היה כי לטרוריסטים יש מטרות מסומנות באופן "הגיוני" ואותן ורק אותן יש לאבטח באופן מסודר. לכן הושמה אבטחה על בתי כנסת ומרכזים קהילתיים יהודיים, לכן אורגנה אבטחה משטרתית למערכת שארלי הבדו לאחר האיומים שהושמעו נגד העיתון בעקבות פרסומי הקריקטורות של הנביא מוחמד, וההצתה המכוונת במשרדים ב–2011. אולם גם האבטחה הזאת, ככל שזה עשוי להישמע דמיוני כיום, נראתה לרבים מיותרת, ויש הטוענים כי היא נעשתה כלאחר יד.

האם יכול להיות שהיו בממסד הצרפתי כאלה שלא ראו צורך לצאת מגדרם, לא כולל מחוות של הזדהות וכבוד, לאחר פיגועי ינואר שעבר בהם נרצחו 17 בני אדם? אפשר למצוא לכך הדים במאמר המערכת של הגיליון המיוחד של שארלי הבדו אשר ראה אור השבוע לרגל יום השנה לטבח. מהדורה בת 32 עמודים, כפול מהרגיל, אשר הודפסה ביותר ממיליון עותקים.

לורן סוריסו ("ריס")צילום: אי־אף־פי

העורך הראשי, המאייר "ריס" (כינויו של לורן סוריסו), שנפצע בכתפו בהתקפה ההיא, החלים והחליף את העורך שנרצח "שארב", כותב בין השאר כי לא היו אלה רק "הפנאטים שטומטמו על ידי הקוראן", אשר רצו במותו של שארלי, "כי אם גם בעלי תחת קדוש בני דתות אחרות בצרפת". והוא ממשיך: "כאשר שארלי פרסם את הקריקטורה של מוחמד, איש לא חשב ברצינות שיום אחד כל זה ייגמר באלימות... ראינו את צרפת כאי של חילוניות, היכן שאפשר לצחוק, לצייר, להשתעשע, בלי להיות מוטרדים מפנאטיות דתית".

והיום הוא נזכר: "חודש לפני ה-7 בינואר ההוא, שאלתי את 'שארב' אם יש עוד טעם לאבטחה. סיפור הקריקטורות, כל זה, כבר היה משהו ששייך לעבר... אבל הפנאטים לא שוכחים, לפניהם ומאחוריהם משתרע הנצח. הנצח הזה נפל לנו על הראש ביום ההוא, ב-7 בינואר... בבוקר ההוא, אחרי הרעש מחריש האוזניים של כ-60 יריות בתוך 3 דקות, בחדר המערכת, דממה עמוקה השתררה. קיוויתי לשמוע צעקות, אנחות כאב. אך לא. אין קול. השקט הזה אמר לי כי הם מתים".

בין המתים האלה היה גם הקריקטוריסט, המאייר והסופר היהודי ז'ורז' (דוד) וולינסקי, בן ה-80. בימים אלה, במלאת שנה לטבח, פרסמה אלמנתו מאריס ספר ושמו: "יקירתי, אני הולך לשארלי". אלה היו המלים האחרונות ששמעה ממנו. לקראת כתיבת הספר היא ראיינה אנשים רבים, שאלה שאלות קשות, ביקשה לשחזר את ה"לפני" ואת ה"תוך כדי". היא גילתה כי למרות האיומים, הוחלט להקל בסידורי האבטחה סביב שארלי. "מי החליט על כך, ומה היתה הסיבה לכך?" היא שואלת בספר ומצביעה, בין השאר, על ארגון העובדים הימני "אליאנס פוליס" – אשר הפעיל לחץ על הפיקוד מאז חודש אפריל 2013 בטענה כי עדיף לפעול בשיטה של פטרולים באזורים רגישים במקום שמירה צמודה.

ועוד היא שואלת בספר: "כיצד ייתכן ששירות הביטחון הפנימי הצרפתי (DGSI) שקט על שמריו בעוד הג'יהאדיסטים מצליחים לחזור למדינה בחשאי, כאילו היו שקופים? וכמה 'סוכנים רדומים' כאלה נמצאים כאן עדיין?".

נשיא צרפת הולנד חושף לוחית זיכרון בכניסה למרכול היפר כשר בפריז, אתמולצילום: אי־פי

והיא לא היחידה. שלשום נודע כי למערכת המשפט הצרפתית הוגשה תלונה בדרישה לחקור את סידורי הביטחון שהיו במערכת שארלי הבדו. המתלוננת היא אינגריד ברינסולרו, אלמנתו של פרנק ברינסולרו, אחד משני השוטרים המאבטחים שנרצח בהתקפה שביצעו המחבלים, האחים סעיד ושריף קוואשי.

גם היא עיתונאית, עורכת ראשית של "ל'אווי נורמאן", מקומון מנורמנדי. בימים האחרונים, בעקבות תחקירים שפורסמו בתקשורת לקראת יום השנה להתקפה, התבררה לה תמונה עגומה של "הפקרת ביטחונם של השוטרים שנשלחו למשימה".

מומחי ביטחון וקציני משטרה לשעבר, העידו בתחקירים כי למשימה אליה נשלחו שני השוטרים – ברמת הסיכון שהיתה קיימת – היה צריך לפחות 14 שוטרים ביממה. נקודה נוספת שהיא מבקשת לבדוק הוא פרט שנחשף בתקשורת לפיו אלמוני הגיע לבניין המערכת בתקופה שלפני ההתקפה, התנהג באופן מחשיד, וניסה לברר היכן בדיוק ממוקמים המשרדים של שארלי הבדו במתחם. דו"ח על כך נשלח לשירותי הביטחון – אך נראה כי דבר לא נעשה בהמשך לכך.

ברובע ה-11 של פריז, בין מערכת שארלי הבדו לבין אולם בטקלן, אחד ממוקדי המתקפה בנובמבר, מפרידים רק כמה מאות מטרים, ותהיות ההולכות ומתרבות. ממשלת צרפת נחלצה לתת תשובות, אך רק כשנה אחר כך – לאחר שהתברר כי מפני הטרור כיום אין לאיש חסינות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"